Wybierając cel wakacyjnych podróży, często decydujemy się na odległe, zupełnie egzotyczne kraje. Tymczasem w pobliżu, w Europie, w właściwie na pograniczu Europy i Azji znajduje się kraj niezwykły. Fascynujący swym przyrodniczym bogactwem i niezwykle ciekawą kulturą oraz zapewniający turystom bardzo sprzyjające warunki do wakacyjnego wypoczynku. Ten kraj to Gruzja.

Klimat i warunki przyrodnicze Gruzji
Gruzja nie należy do zbyt wielkich krajów. Posiada zaledwie 5 milionów mieszkańców. Teren Gruzji jest górzysty, a klimat podzwrotnikowy. Jednak cechą charakterystyczną tego kraju są dynamiczne zmiany krajobrazu i pogody. Na północy kraju przebiega potężne i majestatyczne pasmo górskie Wielkiego Kaukazu. Wiele szczytów ma tu wysokość ponad 5000 m. n.p.m. W najwyższych partiach gór, zwłaszcza tych położonych powyżej 2500 m. n.p.m. nawet w miesiącach letnich można spodziewać się opadów śniegu. Jednocześnie zaś zmiany kierunku wiatru przynoszą dosyć wysokie temperatury sięgające nawet powyżej 25 ˚C.

Zachodnia Gruzja graniczy z Morzem Czarnym. Jego wybrzeże charakteryzuje się wręcz tropikalną pogodą. Temperatury powietrza nierzadko przekraczają tutaj 30 ˚C, a temperatura wody wynosi od 25 ˚C do 30 ˚C. Popołudniowe burze, występujące tu nader często, łagodzą nieco klimat i przynoszą orzeźwienie. Dzięki temu możemy spotkać w tym rejonie Gruzji owoce cytrusowe, palmy czy uprawy oliwek. Wschodnia i południowa część kraju jest bardziej sucha i gorąca.

Co warto zobaczyć w Gruzji?
Największe miasto Gruzji to, pełniące funkcję stolicy, Tbilisi, zlokalizowane na południowym wschodzie kraju. Miejsc godnych odwiedzenia jest tu tyle, że trudno je wszystkie wymienić. Główna ulica miasta to Aleja Szoty Rustaweliego. Znajduje się przy niej budynek Gruzińskiego Parlamentu oraz Muzeum Narodowe. Zabytki, których nie można przeoczyć to: największy na świecie protestancki kościół Sobór Św. Trójcy, forteca Narikala, Wielka Synagoga, Katedra Sioni oraz najstarsza świątynia w mieście – bazylika Anczischati. Żądni wrażeń turyści powinni wjechać kolejką linową na świętą górę Mtatsminda. Na jej terenie rozpościera się mały park rozrywki z diabelskim kołem. To także doskonały punkt widokowy.

Ci, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat Gruzji powinni odwiedzić tutejsze muzea. Przede wszystkim Narodowe Muzeum Sztuki czy Narodowe Muzeum Historyczne. Bardzo ciekawe jest również znajdujące się na świeżym powietrzu Muzeum Gruzińskiej Architektury Ludowej.

Będąc w Tbilisi nie można nie zajrzeć do Mtskheta, czyli pierwszej stolicy tego kraju położonej w odległości zaledwie 20 km. od obecnej stolicy. Całe miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do największych atrakcji Mtskheta należy Katedra Sweti Cchoweli, wybudowana w XI wieku na miejsce pierwszego kościoła w Gruzji, który powstał tu po przyjęciu chrześcijaństwa. W katedrze znajduje się grób króla Wachtanga I Gorgasaliego, który był założycielem Tbilisi. Miejsce to w ciągu wieków było siedzibą najwyższych władz cerkiewnych. Koronowano tutaj i dokonywano pochówków władców Gruzji. Kompleks otoczony wysokim murem z zewnątrz robi niesamowite wrażenie. Sama budowla jest bardzo harmonijna. Wzrok przykuwają fasady, dekoracyjne arkady oraz ciekawe płaskorzeźby.