Oman to w dalszym ciągu nieodkryty ląd. Przynajmniej z perspektywy Europejczyków, którzy do tej pory woleli wycieczki do Dubaju czy Kataru. Tymczasem okazuje się, że Oman to fantastyczny kierunek na samodzielne zwiedzanie. Prawo w kraju pozwala na rozbijanie namiotów w dowolnych przestrzeniach, dlatego ten sposób podróżowania zyskuje na wartości. A w Omanie jest co zwiedzać! Przepiękne orientalne miasta, księżycowe krajobrazy i bogactwo przyrody to coś, co przyciąga do tego kraju. Omańczycy różnią się też znacznie od „typowego” przedstawiciela krajów Arabskich, są przyjaźni i nie liczą na dodatkowy zysk. Dziś zabierzemy Was w podróż na Bliski Wschód, do Omanu.

Kilka informacji o Omanie
Oman nie był krajem znanym turystycznie. Przynajmniej do 1970 roku, kiedy to sułtan Qaboos postanowił wypędzić swojego poprzednika i wprowadzić swoje porządki. Głównie dzięki niemu Oman rozwinął się gospodarczo i otworzył dla zwiedzających. Omańczycy korzystając ze sprzyjającej sytuacji, rozpoczęli rozwijanie biznesów, budowanie kwater dla turystów i restaurowanie zabytków. Wcześniej zajmowali się głównie handlem morskim. To społeczeństwo jest przyjazne i pomocne turystom. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że jest się w kraju arabskim, w którym panują zupełnie inne zasady niż w Europie, co należy uszanować. Dość duży kraj zamieszkuje mniej niż 5 milionów ludzi, mówiących w języku arabskim. Dominującą religią jest islam.

Sezon na Oman – kiedy jechać?
Oman jest jednym z najgorętszych i najsuchszych krajów na świecie! Z racji dostępu do morza, istnieją jednak różnice w klimacie pomiędzy różnymi strefami, pośród których znaleźć można regiony górskie, pustynie i równiny. Latem temperatura w ciągu dnia może sięga powyżej 40 stopni C., a w nocy 30. Natomiast na omańskich pustyniach, odnotowuje się temperatury powyżej 50 stopni. To dużo więcej, niż jest w stanie wytrzymać człowiek, dlatego odpowiednimi miesiącami na podróż do Omanu są miesiące zimowe. Od listopada do marca podróżowanie jest przyjemne, nie ma niemożliwych upałów, a temperatura w ciągu dnia waha się między 25-30 stopni C. Warto zajrzeć też w rejony górskie, gdzie chłodny wiatr daje wytchnienie. Oman to doskonały kierunek na wypoczynek, ponieważ na wybrzeżu woda przez cały rok jest ciepła i przyjemna.

Dla kogo jest Oman?
Kto będzie zachwycony wycieczką do Omanu? Na pewno osoby, którym nudzi się zwiedzanie z punktu A do punktu B i pragną czasem zejść ze szlaku. Oman to kierunek przygodowy, dla miłośników intensywnych podróży, pięknych krajobrazów, orientalnego klimatu i atmosfery, dla ciekawskich, którzy chcą poznać kulturę muzułmańską, spróbować lokalnej kuchni i zagubić się wśród kolorowych targów. To bardzo ciekawy kierunek na podróż poślubną, wypad ze znajomymi czy rodzinne wakacje ze spaniem na campingach i odkrywaniu nowych miejsc. Oman może nie spodobać się osobom, które lubują się w opcjach all inclusive i wolą spędzać wolny czas raczej w jednym miejscu.

Dlaczego self-drive po Omanie?
Z prostej przyczyny – po tym kraju trudno jest przemieszczać się komfortowo w inny sposób. Wynajmem samochodów zwykle zajmują się lokalne biura podróży, które pomogą też w kwestiach zakwaterowania (o ile nie wybierzecie opcji z namiotem i śpiworem). Paliwo jest dość tanie, drogi w bardzo dobrym stanie – dlatego warto jechać! Trzeba jednak rozważyć wypożyczenie samochodu z napędem 4x4 bo podróżując w pustynne tereny może być trudno zwykłym autem. Oman to także bezpieczny kraj.

Największe atrakcje w Omanie
Docelowym punktem podróży jest stolica Omanu, Maskat, w którym też znajduje się międzynarodowe lotnisko. Maskat niczym nie przypomina współczesnych stolic, ponieważ sułtan wprowadził prawo nakazujące budowanie w tradycyjnej architekturze. Dzięki temu miasto pełne jest pięknych i białych arabskich budowli i meczetów! W całym Omanie słynne są forty obronne, a w części miast są dostępne do zwiedzania. Innymi miejscami, do których warto pojechać jest np. Wahiba Sands, pustynia, na której można spędzić noc i poczuć pustynny klimat. Ciekawym miejscem jest też wyspa Masirah, o której mówi się "księżycowa wyspa" ze względu na takiż krajobraz. Niegdyś była ważnym miejscem na szlaku wodnego handlu, dziś to także dobry kierunek na wypoczynek. Na Masirah Island są naprawdę ładne plaże, spokój i zupełne pustki.