Jeśli szukasz ciekawego kraju, od którego warto zacząć egzotyczne wojaże, Meksyk powinien znaleźć się na szczycie Twojej listy. Jest bezpieczny, jedzenie jest wspaniałe, plaże są piękne i łatwo jest zaprzyjaźnić się z mieszkańcami i innymi turystami w trakcie pobytu. Wciąż jednak istnieje wiele mitów na temat podróży do Meksyku. Niektóre z nich skutecznie odstraszają potencjalnych turystów. Postaramy się, zatem rozwiać niektóre z nich, bo do Meksyku warto pojechać.

Meksyk jest niedrogi
Meksyk ma reputację szalenie taniego, ale jeśli wybierasz się do najbardziej turystycznych części kraju, to może być tak samo drogi, jak inne popularne desnylacje turystyczne. Jeśli chcesz niedrogich wakacji w Meksyku, udaj się na wybrzeże Pacyfiku lub w głąb lądu, a nie na wybrzeże karaibskie. Cancun, Playa Del Carmen i Tulum są niezwykle popularne, ale także dość drogie. Puerto Vallarta, Sayulita, Guanajuato i Oaxaca oferują o wiele niższe ceny. Dużo zależy również od stylu podróży. Jeśli zatrzymujesz się w najlepszych kurortach i jesz w renomowanych restauracjach, możesz spodziewać się drastycznego uszczuplenia portfela. Wybór mniejszych obiektów noclegowych i skorzystanie z szerokiej oferty jedzenia ulicznego pozwala znacznie zaoszczędzić.

W Meksyku istnieje duże ryzyko zachorowań na rozmaite choroby
Największą obawę turystów odwiedzających Meksyk budzi tzw. biegunka podróżnych. Na szczęście jest to dość rzadkie zjawisko, o ile podejmujesz proste środki ostrożności, gdy jesteś na miejscu. Upewnij się, że nie pijesz wody z kranu. Zasada ta obejmuje również mycie zębów i nieotwieranie ust pod prysznicem. Miej zawsze przy sobie butelkę z wodą wiadomego pochodzenia. Jeśli z jakiegoś powodu zachorujesz w Meksyku, najprawdopodobniej będzie to wina wody.

Uliczne jedzenie jest tu fenomenalne i powinieneś próbować absolutnie wszystkiego. Mniej prawdopodobne jest zatrucie pokarmowe, gdy spożywasz żywność ze straganów, niż wybierając czysto wyglądającą restaurację. Dlaczego tak się dzieje? Stragany z jedzeniem na ulicach charakteryzują się wysokim poziomem obrotów, wysokim poziomem higieny i wysokim poziomem doznań smakowych. Jedzenie przygotowywane jest dosłownie na Twoich oczach. Obserwuj, gdzie lokalni mieszkańcy kupują jedzenie. Tam z pewnością jest bezpiecznie i czysto.

Będę musiał dzielić autobus z kurczakami
Ten stereotyp utrwalany jest przez wiele filmów, głównie amerykańskich. Podróż w autobusie wypełnionym ludźmi, a wśród pasażerów kurczaki to dosyć popularny motyw. Na szczęście (lub niestety, w zależności od tego, czego szukasz podczas podróży) autobusy z kurczakiem są bardzo rzadkie w Meksyku. Prawdopodobnie nie spotkasz ich, chyba, że zmierzasz na głęboką prowincję. W rzeczywistości autobusy w Meksyku należą do najlepszych na świecie. Pojazdy są bezpieczne, wygodne, niedrogie i czyste. A jeśli kiedykolwiek będziesz musiał skorzystać z nocnego autobusu, z przyjemnością usłyszysz, że autobusy VIP mają w pełni rozkładane fotele.

Mieszkańcy Meksyku to piraci drogowi
Wyluzowana postawa mieszkańców Meksyku jest widoczna w zwyczajowym stylu jazdy, ale meksykańskie wzorce jazdy są niezwykle logiczne, gdy im się przyjrzeć głębiej. Mieszkańcy opracowali swoje własne sposoby jazdy, które mają usprawniać ruch drogowy. U nas byłyby nie do pomyślenia, ale mają sens. Jeżdżąc po Meksyku, pamiętaj o pasie bezpieczeństwa jedź defensywnie - krótko mówiąc, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, ale poznaj zasady drogowe obowiązujące w Meksyku. Musisz być spokojny i poruszać się w miarę wolno, a jazda nie sprawi Ci najmniejszych problemów.

Przestępstwa i korupcja wśród policjantów są na porządku dziennym
W miastach przygranicznych Meksyku rzeczywiście istnieją gangi narkotykowe. To spory problem tego kraju. Jeśli jednak wybierasz się do Puerto Vallarta, Acapulco, Cancun, Guadalajara lub innych turystycznych miejscowości, nie zetkniesz się z nim. Stosuj podstawowe środki ostrożności podczas podróży i używaj zdrowego rozsądku, który jest potrzebny również w naszym kraju, a będziesz całkowicie bezpieczny. Korupcja wśród przedstawicieli meksykańskiej policji to także mit.