W Meksyku każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie – wypoczywanie na złotych plażach, nurkowanie w przepięknych rafach koralowych, zanurzanie się w historii, rozsmakowywanie się w lokalnej kuchni czy degustowanie tequili. Meksyk można zwiedzać na różne sposoby, a różnorodność krajobrazu sprawi, że na nudę zabraknie czasu. Co jeśli podróżnik ma dzieci, którym chce pokazać jak największą część świata od najmłodszych lat? Czy Meksyk jest dobrym wyborem? Na to pytanie nie możemy postawić jednoznacznej odpowiedzi. Zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Meksyk dla dzieci – które części zwiedzać?
Według rankingów popularności wybranych części Meksyku na wycieczki z dziećmi, wygrywa półwysep Jukatan z Cancun. Położenie w tzw. Majańskiej Riwierze zapewnia urlopowiczom wszelkie udogodnienia i rozrywki. Cancun słynie z najlepszych plaż, przy których rozwijane są kluby sportowe, rodzinne hotele i atrakcje umilające czas (np. parki linowe, parki rozrywki). Jeśli Wasze dzieci lubią zwiedzanie, możecie wciągnąć je w tajemnicze historie o starożytnej cywilizacji Majów i wspólnie odkrywać ruiny i pozostałości. Półwysep Jukatan skrywa znacznie więcej skarbów, w tym cenote – czyli krystaliczne baseny w wydrążonych skałach, w których można pływać. Prócz strony od Morza Karaibskiego, Meksyk można zwiedzać od strony Pacyfiku, gdzie infrastruktura jest również nastawiona na turystów. Miejscem, w które zabiera się dzieci bez mrugnięcia okiem jest stolica, Mexico City, w której nie brak wszelkiego rodzaju aktywności i atrakcji, a poza tym jest łatwy dostęp do dziecięcych produktów.

Kidzania i Disney
W Mexico City stworzono miniaturowe miasto, Kidzanię, w której rządzą dzieci. Brzmi nierealnie? A jednak, Kidzania została zaprojektowana z myślą o dzieciach w wieku 4-12 lat w formie parku rozrywki, w którym dzieci mogą się wcielać w role dorosłych i poczuć, jak może wyglądać ich życie za kilkanaście lat. Park wybudowano z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, np. zadbano o witryny sklepowe, utwardzane drogi, samochody i autobusy przystosowane dla dzieci i „bazy”, w których można wykonywać określone zadania. W Kidzanii obowiązuje odrębna waluta, Kidzos, którą dzieci dostają chodząc do pracy. W Kidzosach mogą płacić za swoje przyjemności i potrzebne rzeczy – dzięki temu uczą się zarządzać pieniędzmi! W ten sposób dzieci mogą wcielić się np. w kurierów DHL i doręczać przesyłki, opiekunów zwierząt, prezenterów telewizyjnych czy kucharzy. Opcji jest naprawdę dużo! Dla dzieci poniżej 4 roku życia stworzono oddzielną strefę, która również służy nauce i zabawie. Najmłodsi mogą uczestniczyć w produkcji jedzenia w butelkach (stanowisko Gerbera) i cieszyć się innymi atrakcjami. A co mogą robić dorośli w Kidzanii? Jeśli mają starsze dzieci, mogą relaksować się w SPA lub wypoczywać w budynkach gastronomicznych. Nie ma też problemu z filmowaniem poczynań pociech. Cały dzień w Kidzanii kosztuje dla dzieci od 4-12 roku życia 20 USD, młodszych 13 USD. To naprawdę świetne miejsce do odwiedzenia w stolicy! Natomiast jeśli chodzi o Disneya, to w Mexico City można wziąć udział w rejsach bajkowymi łodziami. Rejsy po Morzu Karaibskim i innych obszarach mogą trwać nawet kilka dni, a płynie się ogromnym promem, na którym jest basen i park rozrywki. Taka przyjemność kosztuje niemało, ale na pewno będzie nie lada atrakcją i dla najmłodszych, i dla rodziców.

Jakich dokumentów potrzebujemy podróżując z dziećmi?
Często skupiając się na formalnościach zapominamy, że wymagania w stosunku do dzieci są o wiele bardziej restrykcyjne. Przede wszystkim, zawsze powinniśmy mieć ze sobą ważny paszport dziecka. Podróżując po Meksyku trzeba pamiętać, że posiadanie notarialnej zgody od rodzica bądź opiekuna na podróże poniżej 18 roku życia może być wymagane w niektórych obiektach (jeśli nie podróżujecie wspólnie lub jeśli dziecko samodzielnie opuszcza granice kraju). Niektóre hotele zastrzegają sobie prawo do okazania aktu urodzenia dziecka, chociaż prawo tego nie wymaga (w przeciwieństwie do prawa w Ameryce Łacińskiej). Powinniśmy mieć też książeczkę szczepień dzieci oraz wykupione ubezpieczenie podróżne.