Peru ma bogatą historię kulturową, która sięga tysięcy lat wstecz. W tym kraju tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Peru jest ciekawym i wyjątkowym połączeniem kultur, co znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w tradycyjnych tańcach. Oto nasz przewodnik po siedmiu prawdziwie unikalnych tańcach peruwiańskich.

La Marinera
Marinera to elegancki taniec przedstawiający zaloty i miłość, w którym udział bierze dwóch tancerzy. Mężczyzna i kobieta tańczą wokół siebie, podchodząc i odchodząc, w tę i z powrotem. Wykonują przy tym charakterystyczne gesty, a w ich dłoniach znajdują się chusteczki, które unoszą się za nimi jak ptaki. Taniec powstał na wybrzeżu Peru, ale tańczony jest w całym kraju, z pewnymi, niewielkimi różnicami. Jest z pewnością jednym z najpopularniejszych tradycyjnych tańców Peru. Nawet małe dzieci tańczą La Marinera w zajęciach tanecznych w Limie i innych miastach.

Huayno
Jest to tradycyjny taniec andyjski, popularny na peruwiańskich wyżynach i w rejonach Andów. Jego uczestnicy ubrani są w tradycyjne andyjskie stroje, o jasnych i żywych barwach. Tańczy się go w parach wykonując charakterystyczne ruchy stóp, wyznaczające rytm tańca. Jest niezwykle dynamiczny i radosny.

Supaypa wasin tusuq (taniec nożyczek)
To oryginalny taniec z południa Andów w Peru. Miejsca, w których ten taniec jest najbardziej znany to: Huancavelica, Ayacucho, Junín, Apurimac i Lima. W 2010 roku taniec ten został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Tańczony jest przez dwóch lub większą grupę tancerzy, którzy tańczą najpierw w zsynchronizowaniu, po czym następują solowe chwile. W ich trakcie jeden tancerz zajmuje centralne miejsce, wykonując ruchu przypominające nieco taniec irlandzki, ale z nożyczkami na dłoni. Tańcu towarzyszą skrzypce i harfy.

Huaconada
Huaconada to taniec wykonywany w wiosce Mito w centralnej części peruwiańskich Andów. W ciągu pierwszych kilku dni stycznia zamaskowani mężczyźni zwani huakonami zajmują centralne miejsce na głównym placu, wykonując choreograficzne tańce. Maski mają wzbudzać szacunek i lęk, symbolizując starszych - z dużymi twarzami i zakrzywionymi nosami.

El Vals Criollo (peruwiański walc)
El Val Criollo to peruwiańska wersja europejskiego walca. Taniec został sprowadzony do Peru z Hiszpanii w latach kolonialnych. Peruwiańczycy od razu wprowadzili do niego swoje zmiany. Walcowi z Peru towarzyszy muzyka afro peruwiańska. Najsłynniejszą piosenkarką śpiewającą walce peruwiańskie była Lucha Reyes.

Tondero
To taniec z towarzyszącą gitarą, który ma swoje początki na północnym wybrzeżu Peru, szczególnie w mieście Piura. Jest bardzo podobny do La Marinera z tancerzami flirtującymi ze sobą i uwodzącymi się w tańcu. Ten taniec również wykorzystuje chusteczkę, jako rekwizyt.

Wititi
Taniec Wititi jest charakterystyczny dla Arequipy i Doliny Colca i związany z rytuałem wejścia w czas dojrzewania. Jako rytuał obrzędowy, zazwyczaj odbywa się podczas świąt religijnych. Jest trochę inny, niż reszta peruwiańskich tańców. Młodzi mężczyźni i kobiety tańczą go w rzędach wykonując choreograficzne kroki i ruchy. Kobiety zachowują andyjską tradycję noszenia jasnych ubrań i kapeluszy andyjskich, podczas gdy mężczyźni ubierają się w odzież damską. Nie do końca zrozumiałe jest, dlaczego mężczyźni noszą ubrania damskie, ale uważa się, że w przeszłości robiono tak, by oszukać wrogów. Inna teoria głosi, że to sposób na uwodzenie kobiet bez wywoływania podejrzeń.