​Ekwador zachwyca swoją różnorodnością. Z jednej strony tropikalne, amazońskie lasy deszczowe, z drugiej majestatyczne, ośnieżone szczyty Andów. Kolonialne, klimatyczne miasteczka przeplatające się z egzotycznymi, wspaniałymi plażami. Nade wszystko zaś wyjątkowo życzliwi, cudowni mieszkańcy. Jeżeli dodamy do tego zjawiskowe Galapagos z ogromnym bogactwem fauny i flory otrzymamy przepis na idealne wakacje. Jakie miejsca warto odwiedzić w trakcie podróży do Ekwadoru?

Amazoński las deszczowy
Ekwadorska dżungla amazońska zalicza się do najbardziej bogatych pod względem przyrodniczym obszarów na Ziemi i posiada zdumiewającą liczbę zwierząt i roślin. Na trekking po lesie deszczowym lub rejs po Amazonce warto udać się z profesjonalnym przewodnikiem. Mamy szanse zobaczyć wiele różnych zwierząt takich, jak kilka gatunków małp, kolorowe ptaki, fascynujące gady oraz bogatą różnorodność żab. Wśród małp z amazońskiej dżungli podziwiać możemy: małpy wiewiórki, kapucyny, wyjce oraz saki. Głównymi obszarami chronionymi w amazońskim lesie deszczowym Ekwadoru są Park Narodowy Yasuni i Rezerwat Cuyabeno. Obszary te posiadają niesamowitą ilość dzikich zwierząt. Co ciekawe, gatunki takie, jak jaguary, małpy czy tapiry mogą przemieszczać się między poszczególnymi rezerwatami. Lasy deszczowe Amazonii nie mają przecież granic.

Pamiętaj, jeżeli chcesz przeżyć taką przygodę, już teraz odwiedź stronę Planetescape.pl!

Pętla Quilotoa
Pętla Quilotoa składa się głównie z małych, andyjskich wiosek otaczających słynne kraterowe jezioro Quilotoa. Powodem, dla którego nie można przegapić słynnej Pętli jest nie tylko jezioro, które jest wyjątkowo piękne, ale także unikalna i bogata kultura górskich wiosek. Aby dojechać do wioski Quilotoa, należy pokonać górskie przełęcze, których doliny są domem dla wędrownych pasterzy i ich stad. Miasteczko przeżywa prawdziwy rozkwit turystyczny. Jest pełne przytulnych hosteli, małych sklepów i restauracji. Przyjaźni ludzie i oszałamiająca atmosfera Andów sprawiają, że Quilotoa może stać się jednym z naszych ulubionych miejsc w Ekwadorze.

Wyspy Galapagos
Wyspy Galapagos fascynują ludzi od XIX wieku, kiedy Karol Darwin zrobił notatki na temat unikalnej kolekcji zwierząt i roślin archipelagu. Notatki Darwina dotyczące Galapagos pomogły mu rozwinąć teorię ewolucji, ponieważ zauważył, że różne gatunki zamieszkujące wyspy łatwo przystosowały się do specyficznej żywności. Podczas wycieczek po Galapagos można zobaczyć żółwie wielkości małych samochodów, iguany nurkujące w oceanie, lwy morskie, flamingi i różnorodność innych gatunków. Zwiedzanie niektórych z 19 wysp może prowadzić do fascynujących spotkań z przyrodą na tle widowiskowych krajobrazów. Najważniejszym przystankiem w trakcie podróży na Galapagos jest Centrum Badawcze Karola Darwina, w którym naukowcy badają lokalną przyrodę oraz przygotowują programy ochrony w celu pomocy różnym gatunkom, takim jak ikoniczne, gigantyczne żółwie.

Quito
Założone w XVI wieku, Quito jest stolicą Ekwadoru i doskonałym przykładem kolonialnego miasta Ameryki Południowej. Pierwotnie zbudowane na ruinach starego miasta Inków, Quito oferuje fascynującą architekturę, wspaniałe restauracje, przytulne kawiarnie i ciekawe muzea. Główną atrakcją położonego w Andach Quito jest Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest wypełnione po brzegi kolonialnymi budynkami, historycznymi miejscami i zabytkami. W przeciwieństwie do wielu historycznych centrów, jest to dobrze wykorzystaną częścią miasta z często odwiedzanymi placami i ruchliwymi ulicami. Turyści mogą wybrać się na wycieczkę do La Mitad del Mundo i zrobić zdjęcia na linii równika oraz na tle wysokiego 30 metrowego pomnika. Co prawda, faktyczny równik według współrzędnych GPS leży w innym miejscu, ale nie powinno to popsuć dobrej zabawy.