Pomimo tego, że jest to niewielki kraj, Kambodża ma wszystko, czego mogą oczekiwać turyści, od plaż i dżungli, przez płaskie równiny i pagórki, aż po tętniące życiem miasta i spokojne okolice wiejskie. Oto kilka najważniejszych miejsc w Kambodży, które warto odwiedzić w trakcie podróży do tego wyjątkowego kraju.

Kampot
Kampot wciąż zyskuje na popularności wśród turystów, których przyciąga jego urzekający, wyluzowany urok. To urocze miasteczko nad rzeką zachowało jednak swój charakterystyczny kambodżański klimat. Pełno tu kawiarni, winiarni i butików. Nie brakuje również miejsc, w których można zjeść pyszne, tradycyjne dania. Okoliczne krajobrazy są jednymi z najlepszych w kraju, a żyzne ziemie sprawiają, że dojrzewają tu światowej sławy papryki Kampot. Spośród licznych atrakcji Kampot można polecić Bokor Mountain, intrygującą wycieczkę jednodniową, która zabiera gości do serca wiejskiego Kampot. Rozległa sieć dróg wodnych sprawia, że ta prowincja jest idealnym miejscem do pływania kajakiem lub rejsu statkiem.

http://planetescape.pl/kraj/kambodza/

Kep
Znane w całym kraju z krabów smażonych ze słynną papryką Kampot oraz innych owoców morza, butikowe nadmorskie miasteczko Kep było niegdyś zarezerwowane dla elity kraju. Znany, jako Kep-sur-Mer podczas francuskich czasów kolonialnych, ośrodek był weekendowym celem wypadów nad morze bogatych i sławnych osób. Cisza i spokój to słowa, które w chwili obecnej idealnie definiują to miejsce. Przyjeżdżając tu, nie spodziewajmy się raczej hałaśliwych imprez do rana. Najważniejsze atrakcje to jednodniowa wycieczka do pobliskiej wyspy Rabbit, jazda konna przez dziewicze tereny wiejskie, relaks na krótkim odcinku piasku, zwiedzanie lokalnego targu i spacer po parku narodowym.

Kratie
Ta centralna prowincja powoli zaczyna zyskiwać popularność wśród turystów szukających ekologicznej przygody. Na tym terenie powstało wiele projektów turystycznych opartych w znacznej mierze na działaniach społeczności lokalnej. Żyją tu zagrożone gatunki zwierząt, a wśród nich delfin z Irrawaddy oraz gigantyczny żółw Cantora. Miasto Kratie - stolica prowincji - jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy, z mnóstwem touroperatorów oferujących jednodniowe i kilkudniowe wycieczki lub rowery i motocykle do wynajęcia dla tych, którzy chcą samodzielnie zwiedzać piękne tereny Kratie.

Mondulkiri
Ta odległa, górzysta prowincja leży we wschodniej Kambodży i jest nieco odizolowana od reszty Kambodży. Charakteryzuje się licznymi pagórkami, gęstą dżunglą i nizinnymi równinami. Klimat jest chłodniejszy, niż w innych częściach kraju, sceneria rozległa, a mieszkańców niewielu. Na kilometr kwadratowy przypadają tu zaledwie cztery osoby. W okolicy żyją rdzenne plemiona plemienia Bunong, które wprowadzają wiele eko-inicjatyw. Dzięki temu turyści mogą poznać ich styl życia oraz dzikie zwierzęta zamieszkujące Mondullkiri. Prowincja jest najbardziej popularna ze względu na specjalne schroniska dla słoni, gdzie emerytowane, przepracowane i uratowane przed kłusownikami zwierzęta otrzymują nowe życie w swoim naturalnym środowisku.

Koh Rong Samleom
Nie można zaprzeczyć, że rozwój nabiera tempa na tej kambodżańskiej wyspie. Jednak na razie wciąż można tu znaleźć spokój i idealne warunki do relaksu. Wyspa słynie z turkusowych wód oraz białych piaszczystych plaż. Oprócz leniuchowania na plaży, można się tu zająć sportami wodnymi, począwszy od nurkowania z rurką i pływania kajakiem, a skończywszy na atrakcyjnych wycieczkach statkiem.

Góry Kardamonowe
Obejmujące ponad 4,4 miliona hektarów lasów deszczowych w południowo-zachodniej Kambodży, Góry Kardamonowe pozostają największym lasem tropikalnym w Azji Południowo-Wschodniej. Na gęsto zalesionych terenach żyje około 25 000 ludzi, z których wiele to mniejszości etniczne. Podczas gdy bogata flora i fauna obszaru są zagrożone wylesianiem, nielegalnym pozyskiwaniem drewna i nielegalnym handlem okazami dzikiej fauny i flory, wiele organizacji pracuje niestrudzenie, aby zachować ten obszar w nienaruszonym stanie. Góry Kardamonowe są popularne wśród turystów ze względu na liczne możliwości trekkingu, piękne szlaki przyrodnicze, spływy kajakowe oraz kolarstwo górskie.