Mówi się, że Tajlandia jest idealnym kierunkiem na pierwszą podróż z dzieckiem w egzotyczne miejsce. Rzeczywiście, Tajowie dbają, by infrastruktura spełniała oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców, a sam kraj jest niezwykle ciekawy pod względem krajobrazów, kultury i kuchni. Gwarantujemy, że największy niejadek nie przejdzie obojętnie obok przysmaków kuchni tajskiej, a wycieczki krajoznawcze rozbudzą w dzieciach ducha przygód. W Tajlandii można wypocząć na najwyższym poziomie i zwiedzać najciekawsze atrakcje. Jak zaplanować wycieczkę z dziećmi?

O czym trzeba pamiętać podróżując z dzieckiem do Tajlandii?
Wycieczki w egzotyczne miejsca, zwłaszcza z najmłodszymi, bywają problematyczne chociażby przez nagłą zmianę klimatu. Z umiarkowanej Polski przenosimy się w kilka godzin w tropiki – osoba dorosła szybko się aklimatyzuje, a jeśli upały i wilgotność powietrza zbyt szybko męczą, potrafi racjonalnie ułożyć plan podróży. Z dzieckiem jest inaczej. Dziecko może marudzić, być markotne lub przeciwnie, wykazywać zbyt wielki entuzjazm. Nie jest w stanie konkretnie określić, czy coś jest nie tak. Dlatego spędzając czas na rajskich plażach na Phuket czy spacerując po centrum Bangkoku, nie zapominajcie o ochronie przeciwsłonecznej, czyli absolutnie koniecznym nakryciu głowy, filtrami UV, odpowiednim ubiorze i regularnym nawadnianiu organizmu. Ponadto, jeśli wasza wycieczka zakłada przebywanie blisko zbiorników wodnych czy w lasach, np. będąc w Chiang Mai albo Kanchanaburi koniecznie weźcie ze sobą środki przeciw komarom oraz łagodzącym ugryzienia, dodatkowo czujnie obserwujcie swoje dzieci i doglądajcie podczas kąpieli – chodzi o kontrolę nad ewentualnymi ugryzieniami. Miejcie także pod ręką niezbędną apteczkę z lekami na typowe dolegliwości, czyli biegunki, ból gardła czy przeziębienie. Nie we wszystkich miejscach w Tajlandii jest do nich dostęp, więc miejcie to pod uwagę planując podróż.

Więcej o kwestii zdrowia: szczepionki?
Pamiętajcie, że absolutnie każdą podróż z malutkim dzieckiem, trzeba przedyskutować z lekarzem pediatrą. I nie chodzi tylko o ewentualne zmęczenie długim lotem czy zmianą klimatu. Dziecko, które zabierasz ze sobą w egzotyczne miejsce, powinno być zaszczepione w podstawowym pakiecie, czyli posiadać odporność przeciwko WZW A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i polio. Tak jak wspominaliśmy powyżej, bardzo ważna jest profilaktyka antymalaryczna, szczególnie w zalesionych rejonach. Odwiedzając z dziećmi zoo lub zwierzęce sanktuaria, należy trzymać rękę na pulsie, a w razie ugryzienia przez dzikie zwierzę, szybko skontaktować się z punktem medycznym i podać szczepionki przeciwko wściekliźnie.

Co można robić z dziećmi w Tajlandii?
Wszystko to, co robilibyście bez nich! No dobrze, może nie wszystko – ale Tajlandia to bardzo interesujący kierunek i dla dzieci, i dla rodziców. Można tu odpoczywać na piaszczystych i spokojnych plażach, z dala od tłumu imprezowiczów. Sprawdźcie najlepsze miejscówki na Koh Lancie, Koh Phangan czy Koh Ngai! Przepiękne hotele znajdują się na Koh Yao Yai czy Phuket. Ogromną frajdą dla dzieci będzie na pewno wypożyczenie rowerów i wspólne zwiedzania okolicy, rejsy łódką, przejażdżki tuk tukami, uprawianie sportów wodnych, pływanie w ciepłej wodzie i budowanie zamków z piasku. Warto wybierać się w wycieczki krajoznawcze i pokazywać najmłodszym wspaniałe buddyjskie świątynie. Dzieciom nie umkną na pewno parki rozrywki czy place zabaw. Szczególnie polecamy zabieranie dzieci w wyjątkowe miejsca, które wzbudzą w nich ciekawość, np. na pływające targi czy do azjatyckich muzeów. Praktyka podróżnicza podpowiada, że egzotyczna wycieczka jest dla najmłodszych przygodą samą w sobie, chociaż daje pole do spełniania najskrytszych marzeń. Przykładowo, wybierając się na zwiedzanie regionu Kanchanaburi, który będzie interesujący z punktu widzenia historycznego i przyrodniczego, można znaleźć zakwaterowanie w ... domkach postawionych na palach na wodzie! Nocleg w takim miejscu, pomimo braku internetu, na pewno zapadnie w pamięć dzieciom. Angażujcie też swoje pociechy w robienie zakupów czy przygotowywanie posiłków.