Ekwador jest mało znanym miejscem na turystycznej mapie Ameryki Południowej. Z pewnością jednak jest to kraj wart odwiedzenia. Wybrzeże z pięknymi plażami, majestatyczne Andy, tropikalne lasy deszczowe w dorzeczu Amazonki, fantastyczna przyroda, duże miasta z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i niewielkie wioski znane ze swoich barwnych rynków. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie.

Pogoda zmienna, jak kobieta
Pogoda w Ekwadorze może się zmienić dosłownie w kilka chwil. Dlatego podczas pakowania walizki, pamiętaj, aby zabrać ze sobą różne ubrania. Ekwadorczycy żartują, że w ciągu jednego dnia można doświadczyć tutaj czterech pór roku. Po przyjeździe na miejsce zdasz sobie szybko sprawę z tego, że mają rację. Ranki bywają słoneczne, po południu bez ostrzeżenia może spaść obfity deszcz, a wieczory są tutaj naprawdę chłodne. Gdziekolwiek podróżujesz, zawsze zabieraj ze sobą parasolkę lub kurtkę przeciwdeszczową. Nie chcesz chyba podczas wyprawy kajakiem po rzece w samym środku Amazonii doświadczyć, jak nieprzyjemny może być deszcz w lasach deszczowych. Na chłodniejsze chwile koniecznie zabierz kurtkę lub ciepłą bluzę chroniącą nie tylko przed zimnem, ale i przed wiatrem.

Walutą Ekwadoru jest dolar amerykański
Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z tego, że oficjalnie obowiązującą waluta w Ekwadorze jest dolar amerykański. Ekwador zaczął używać dolara w 2000 roku, po gigantycznym kryzysie finansowym. W rzeczywistości nie jest to wcale niezwykłe, że w kraju tym używa się amerykańskiej waluty. Na przykład, Salwador czy Zimbabwe również używają dolara, jako oficjalnego środka wymiany.

Pomnik Środka Świata stoi w niewłaściwym miejscu!
Mitad del Mundo, czyli Pomnik Środka Świata jest doskonale znany z przewodników i filmów geograficznych. To tutaj trafiają wszystkie zorganizowane wycieczki, a turyści z ogromną ekscytacją stają w miejscu, gdzie ma przebiegać równik i robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Niestety ten duży i kosztowny pomnik został wybudowany w niewłaściwym miejscu. GPS wskazuje, że oficjalny równik przebiega nieco dalej w Muzeum Intiñan, które znajduje się około 5 minut spacerem od oficjalnego pomnika.

Ogromna różnorodność roślinna
Chociaż rzeczywista powierzchnia Ekwadoru stanowi zaledwie 0, 17% obszaru całego świata, kraj ten jest zupełnie unikalny pod względem występującej tu flory. Ekwador znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów na całym świecie, jeśli chodzi o różnorodność roślinną. Jest także jednym z najważniejszych krajów eksportujących cięte kwiaty, z których większość jest wysyłana do Stanów Zjednoczonych. Jeśli odwiedzisz Jardin Botánico, możesz podziwiać niektóre z 3500 gatunków storczyków występujących w tym Ekwadorze.

Uwaga na chorobę wysokościową
Udając się do Ekwadoru trzeba być szczególnie ostrożnym cierpiąc na chorobę wysokościową. Mimo, że duże wysokości są atrakcją dla wielu turystów, organizm może przeżyć prawdziwy szok. U osób cierpiących na chorobę wysokościową mogą pojawić się bóle głowy, trudności z oddychaniem oraz nudności. Ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej dotyczy zwłaszcza miasta Quito, które leży na wysokości 2 850 m n.p.m. Dla porównania, Chicago znajduje się na wysokości 176 m n.p.m., natomiast Paryż na wysokości 35 m n.p.m. Istnieje oczywiście wiele działań, które można podjąć, aby zaradzić objawom. Należą do nich: picie wystarczającej ilości wody, która dobrze nawodni organizm, duża ilość snu i odpoczynku każdej nocy oraz zażywanie aspiryny. Ważne jest również ostrożne i stopniowe przyzwyczajanie organizmu do wysokości. Nie zaszkodzi też przed wyjazdem poprosić lekarza rodzinnego o wskazanie leków na chorobę wysokościową.