Tajlandia, a zwłaszcza południe kraju oferuje nam mnóstwo niesamowicie pięknych rajskich plaż. Urlop spędzony na jednej z nich jest marzeniem wielu. Opalanie, kąpiel w ciepłym morzu, błogi relaks. Nie wszystkim jednak odpowiada taka forma wypoczynku. Niektórzy pragną spędzić czas bardziej aktywnie. Tajlandia zachęca do zwiedzania. Miejsc, które warto zobaczyć jest tu tyle, że w czasie jednego wyjazdu na pewno jest to niemożliwe. Przedstawiamy najważniejsze atrakcje Krainy Uśmiechu.

Wielki Pałac w Bangkoku
Trzeba zaznaczyć, że żadna wizyta w Bangkoku nie będzie kompletna, jeśli nie zobaczymy tego olśniewającego, spektakularnego pałacu. To niewątpliwie najbardziej znany w mieście punkt orientacyjny. Zbudowany został w 1782 roku. Ta siedziba królewska budzi podziw turystów. Zachwyca piękną architekturą i skomplikowanymi zdobieniami, będącymi wyrazem kunsztu i rzemiosła Tajów, którzy pracowali nad tym dziełem. W jego murach znajdowało się także tajlandzkie ministerstwo spraw wewnętrznych, departamenty państwowe, a nawet mennica. Dziś kompleks pozostaje duchowym sercem Królestwa Tajlandii.

W obrębie kompleksu pałacowego znajduje się kilka imponujących budynków, w tym Wat Phra Kaew, czyli Świątynia Szmaragdowego Buddy, w której podziwiać można mały, bardzo znany i ceniony posąg Szmaragdowego Buddy, pochodzący z XIV wieku. Szaty Buddy zmieniane są wraz ze zmianą pór roku przez samego króla Tajlandii, co stanowi ważny rytuał w kalendarzu buddyjskim. Tajlandzcy królowie przestali mieszkać w pałacu na przełomie XIX i XX wieku, ale zespół pałacowy jest wciąż używany podczas wszelkich ważnych uroczystości takich, jak koronacje.

Phang Nga Bay
Położona na północnym wschodzie Phuket, zatoka Phang Nga jest unikalnym miejscem w skali świata. Jedynie zatoka Ha Long w Wietnamie prezentuje pewne podobieństwo. Charakterystyczną cechą zatoki Phang Nga są samotne wapienne klify, które wystają pionowo z szmaragdowej, zielonej wody. Wyspa Jamesa Bonda i Koh Pannyi to tylko dwa z bardziej znanych miejsc w tej zatoce. Zdecydowanie najlepszym sposobem na podziwianie spektakularnych widoków, jest rejs statkiem z północnego końca Phuket. Spokojna jednodniowa wycieczka pośród niesamowitych wapiennych tworów jest o wiele bardziej satysfakcjonująca, niż standardowa wycieczka autokarem.

Wyspy Similan
Ta grupa skał i wysp leży 90 minut drogi łodzią motorową od wybrzeży Phang Nga, a osiem lub więcej godzin zwykłą łodzią z Phuket. Obszar został uznany za morski park narodowy w 1982 roku. W konsekwencji pozostaje w dużej mierze niezagospodarowany. Wody otaczające wyspy Similan pełne są tropikalnych ryb, kolorowych koralowców i oferują wyjątkową widoczność. W rezultacie nurkowanie w tym miejscu jest uważane za najlepsze w regionie i porównywalne z najlepszymi miejscami nurkowymi na świecie. Najbardziej uderzającą cechą tych wysp są olbrzymie głazy, które rozrzucone są po zachodnim i południowym wybrzeżu na kilku wyspach. Kolejną atrakcją są białe, piaszczyste plaże. Wspaniałe, malownicze i często opuszczone.

Pływające targi
Kolorowe pływające targi w Bangkoku są znane za sprawą wszechobecnych zdjęć w przewodnikach turystycznych i książkach podróżniczych. Mimo, że w dzisiejszych czasach handel bardziej interesuje turystów, niż mieszkańców, pływające łodzie rynkowe wciąż są wypełnione tropikalnymi owocami i warzywami, świeżym, gotowym do picia sokiem kokosowym i lokalnymi potrawami z pływających kuchni usytuowanych bezpośrednio na łodziach. Aby cieszyć się atmosferą takich miejsc, warto wybrać się na wycieczkę statkiem po Damnoen Saduak. Inne rynki pływające do odwiedzenia to Taling Chan Market, rynek Bang Ku Wiang oraz Tha Kha.

Wat Arun
Wat Arun, czyli Świątynia Świtu uważana jest za jedną z najpiękniejszych świątyń w Tajlandii i prawdziwy symbol Bangkoku. Warto w tym miejscu spędzić co najmniej godzinę, aby przynajmniej pobieżnie je zwiedzić. Chociaż jest znane, jako Świątynia Świtu, to najbardziej zachwycające jest o zachodzie słońca, szczególnie, gdy świątynia zostanie oświetlona. Oczywiście wtedy, pełno tu turystów z całego świata. Jeżeli chcemy ominąć tłumy udajmy się do Wat Arun wczesnym rankiem.

Świątynia składa się z jednego głównego Prangu oraz czterech mniejszych wież. Główna wieża ma wysokość 70 metrów i jest pięknie zdobiona drobnymi kawałkami kolorowego szkła i chińskiej porcelany umieszczonej w skomplikowanych wzorach. Można się na nią wspiąć i z najwyższego punktu zobaczyć rzekę Chao Phraya i Wielki Pałac Królewski oraz świątynię Wat Pho naprzeciw. Wzdłuż tej centralnej można zobaczyc rzeźby chińskich żołnierzy i zwierząt.

Wewnątrz świątyni znajduje się złoty obraz Buddy oraz wyjątkowe malowidła ścienne. Chociaż Wat Arun jest bardzo popularna wśród turystów, jest to również ważne miejsce kultu dla buddyjskich pielgrzymów. Przed wejściem należy, więc upewnić się, że jesteśmy odpowiednio ubrani i koniecznie zdjąć buty.