Wgłębiając się w fascynującą kulturę Hawajów czasem ciężko uwierzyć, że nadal myślimy o Stanach Zjednoczonych. Hawaje, najmłodszy ze stanów USA kojarzy nam się z pięknymi ciemnoskórymi kobietami z łańcuchami kwiatów na szyi, pozytywnym podejściem do życia oraz długimi wieczorami pośród ludzi grającymi na ukulele. Jeśli interesujesz się kulturą Hawajczyków, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Jakie są zwyczaje mieszkańców tych słonecznych wysp i wysepek?
Taniec hula
Na pewno znacie ten rodzaj tańca, chociażby z amerykańskich produkcji. Taniec hula należy do tradycyjnych hawajskich tańców, a na wyspy przynieśli go pierwsi mieszkańcy – czyli Polinezyjczycy. Co wyróżnia hula na te innych tańców? Taniec hula zawsze opowiada jakąś historię, więc nie mogłoby się obyć bez słów – hawajskich pieśni „mele”, bez których cały rytuał nie mógłby istnieć. Tancerki i tancerze hula „opowiadają”, a dokładniej pokazują dłońmi całą historię zawartą w śpiewanej pieśni. Nauka tego tańca również odbywa się w określonej kolejności: zaczyna się od dokładnego poznania i wgłębienia się w znaczenie pieśni, a później uczy się gestów oraz kroków. Oczywiście, to, o czym opowiada pieśń zwykle można interpretować w wielu różnych kontekstach, w końcu to twór literacki. Dlatego każdy tancerz będzie tańczył hula w indywidualny sposób. Istnieje kilka rodzajów tańca hula, chociaż do najbardziej popularnych zalicza się tradycyjny „kahiko” i współczesny „auana”. „Kahiko” tańczy się przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów oraz pieśni, które opowiadają historie bogów, bogiń, władców hawajskich albo o stworzeniu świata (z dużym naciskiem na świat roślin i zwierząt, tak ważny dla Hawajczyków). To w świetny sposób pokazuje korzenie kultury hawajskiej, kiedy kilka setek lat temu ludzie, którzy nie potrafili ani czytać ani pisać, przekazywali ludowe podania ustnie. Dlatego „kahiko” można uznać również za kronikę historyczną Archipelagu Hawajskiego. Natomiast współczesna odmiana hula, „auana”, wykształciła się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to na Hawaje dotarli podróżnicy z zachodu. „Auana” jest tańczona przy akompaniamencie współczesnych instrumentów oraz piosenek, które afirmują oszałamiającą hawajską przyrodę oraz złożoność ludzkich uczuć – miłości i tęsknoty. Współczesną odmianę hula tancerki wykonują w długich sukniach oraz specjalnie upiętych włosach, w które wpinają kwiaty.
Jedna z hawajskich zasad głosi, że energia podąża za uwagą – na tym również skupia się filozofia tańca hula, w którym ważnych jest kilka elementów, aby zrozumieć cały przekaz: historia, oczy, dłonie i taniec. Na Hawajach jest wiele szkół hula, bardzo często Hawajczycy zaczynają uczyć tańca spontanicznie, na plażach – jeśli kiedykolwiek będziesz mieć okazję tego doświadczyć, wykorzystaj ją! Taniec hula jest przeznaczony dla wszystkich.
Hawajska gościnność
O wielu narodach można powiedzieć, że są gościnne, ale hawajskie zwyczaje wyróżniają się na ich tle. Przede wszystkim w zwyczaju Hawajczyków jest witanie i żegnanie wszystkich miłych gości. Polega to na tym, że dostaje się łańcuch z kwiatów – do wyboru jest siedem kolorów. Hawajczycy bardzo lubią też prowadzić dyskusje z podróżnikami, chętnie poczęstują drinkiem w kokosie albo hawajskim rumem.
Wiara
Do Archipelagu Hawajskiego zaliczają się wyspy pochodzenia wulkanicznego. Dlatego też Hawajczycy głęboko wierzą w bóstwa wulkanów i przyrody. Tak jak wspomnieliśmy, legendy o stworzeniu świata przekazywano ustnie w postaci tradycyjnych pieśni. Do dnia dzisiejszego na wyspach odprawiane są rytuały z prośbą o błogosławieństwo duchów przyrody. Trzeba pamiętać, że ten rejon w szczególności dotknięty jest ryzykiem huraganów, które co jakiś czas nawiedzają Hawaje i sieją ogromne zniszczenia. Stąd zachowało się kultywowanie dawnych tradycji.
Kuchnia hawajska
Mieszkańcy wysp utrzymują się głównie z turystyki oraz rolnictwa. Prawdziwym przysmakiem Hawajów jest … kawa. Bardzo często napotkamy na jej plantacje, więc koniecznie trzeba jej spróbować. Poza kawą Hawajczycy uprawiają także banany, ananasy, kakao i palmy kokosowe. Być może z tego powodu stali się prawdziwymi mistrzami w przyrządzaniu wykwintnych drinków i koktajli. Ich kuchnia jest kolorowa, ponieważ wyspy obfitują w świeże owoce i warzywa. Z mięs je się tu głównie baraninę i wołowinę, do popularnych należą także owoce morza. Czego również trzeba spróbować? Hawajskiej czekolady i lodów! Mistrzowie kuchni słyną z przepysznych deserów. Tabliczka hawajskiej czekolady może być doskonałą pamiątką z tego wyjazdu.
sierpnia 16