Republika Togijska znajduje się w Afryce Zachodniej. Mieści się pomiędzy Ghaną i Beninen i nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wygląda jak pocieszny przecinek otoczony z trzech stron znacznie większymi państwami afrykańskimi. Państwo leży Zatoką Gwinejską, a jego stolicą jest Lome. Chociaż Togo zaliczane do państw słabo rozwiniętych, to jednak pod względem turystycznym i przede wszystkim kulturowym jest to miejsce niezwykle intrygujące. Jakie atrakcje czekają na nas w tym niewielkim malowniczym państwie?

Ziemia ludu Batammariba

Togo podzielone jest na pięć regionów. Przymierzając się do zwiedzania tego zróżnicowanego pod niemal każdym względem kraju, warto wziąć pod uwagę region Kara. To właśnie tutaj znajduje się Koutammakou, obszar krajobrazu kulturowego. Powierzchnia tego terenu liczy sobie raptem 500 kilometrów kwadratowych. Największą atrakcją tego regionu są popularne domy z gliny, które nieco przypominają wieżyczki pokryte strzechą. Dla mieszkańców Togo są one pewnego rodzaju symbolem i wizytówką. Obecnie jest to jedno z nielicznych miejsc, w których można podziwiać architekturę togijską w takim wydaniu, pięknie wkomponowaną w scenerię pustynną. Nieopodal znajduje się również sporo punktów przeznaczonych do przeprowadzania miejscowych obrzędów.

Kpalime

Togo to państwo, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy piaszczystych plaż mogą wybrać się nad Zatokę Gwinejską i odpoczywać przy akompaniamencie szumu morskich fal. Niemniej, państwo posiada również ciekawą ofertę dla osób, które o wiele lepiej odnajdują się na wysokościach. Kpalime to jedno z największych miast. Jest położone w południowo-zachodniej części, tuż przy granicy z Ghaną. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt w postaci Togo Mount Agou, który liczy sobie 986 metrów. Nieopodal Kpalime znajuje się Cascade de Wome, jeden z najpiękniejszych wodospadów togijskich. JEst usytuowany w malowniczym zakątku, otoczony bujną roślinnością. Wielką atrakcją jest kąpiel w oku wodnym tuż przy wodospadzie.

Fazao-Malfakassa

Fazao-Malfakassa to przepiękny park narodowy. Na terenie Togo mieszczą się trzy parki o takim statusie, aczkolwiek to właśnie ten jest największy i cieszy się opinią najpiękniejszego. Bujna roślinność to zaledwie namiastka, bo tak naprawdę wielu turystów udaje się do tego parku głównie po to, by spotkać jego mieszkańców. Na terenie Fazao-Malfakassa można spotkać słonie, różnego rodzaju antylopy, małpy i wiele mniejszych rzadko spotykanych gadów oraz płazów. Charakterystycznym miejscem jest niewielka górka w kształcie kopuły, które wznosi się nad porośniętym zieloną roślinnością terenem.

Z wizytą w stolicy

Lome to najważniejsze miasto Togo stanowiące ośrodek administracyjny regionu Marirtime. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to zostało założone przez lud Ewe. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Narodowe, które jest obowiązkowym punktem turystycznym. Na terenie obiektu znajduje się spoto eksponatów, dzięki którym będzie można zapoznać się z niezwykle ciekawą historią tego państwa. Stolica słynie również z najpiękniejszyc plaż oraz Akodessawy Fetish Market, całodobowego targowiska, w którym będzie można zaopatrzyć się w lokalne produkty.