Jest już po ślubie. Uroczystość przebiegła zgodnie z planem. Goście bawili się świetnie na waszym weselu. Pora na wypoczynek. Czas na wymarzoną podróż poślubną, która powinna na długo zapaść wam w pamięć. Aby wyjazd był naprawdę udany, warto go wcześniej odpowiednio zaplanować i zorganizowań. Z pewnością nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Krok pierwszy: wybieramy cel podróży
Kluczową kwestią jest podjęcie decyzji, gdzie chcemy pojechać. Niektórzy z pewnością wybiorą jeden z egzotycznych krajów lub wysp tropikalnych, gdzie na rajskich plażach słowo relaks nabiera zupełnie nowego znaczenia. Egzotyka przyciąga i fascynuje, a możliwość zetknięcia się z innymi kulturami może stać się źródłem fantastycznych doświadczeń. Inni wolą podróż w bliższe rejony, do jednej z europejskich stolic lub miast. Romantycznych zakątków w Europie nie brakuje, a przy okazji można zwiedzić miejsca, na których poznanie brakowało wcześniej czasu lub pieniędzy. Dosyć istotna jest także decyzja o tym, co chcemy w trakcie podróży poślubnej robić. Determinuje ona w znacznym stopniu wybór miejsca podróży. Jednym zależy na błogim odpoczynku i czasie spędzonym tylko we dwoje, innym na podróży pełnej wrażeń, adrenaliny i rozmaitych aktywności.

Krok drugi: samodzielny wyjazd czy wycieczka z biurem podróży?
Są pary, które zapewne będą chciały zorganizować ten wyjazd samodzielnie. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy dopasować plan podróży do swoich indywidualnych oczekiwań. Możemy na nim także sporo zaoszczędzić. Jednak większość para wybierze zapewne zorganizowany wyjazd. Przede wszystkim dlatego, że jest to opcja wygodniejsza. Wszelkie kwestie związane z wyjazdem załatwi wówczas za nas biuro podróży.

Krok trzeci: budżet i formalności
Przed podróżą z pewnością warto opracować budżet. Musimy wiedzieć dokładnie, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na wyjazd. Owszem, podróż poślubna jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdej pary i na pewnych rzeczach nie trzeba oszczędzać. Jednak stworzony plan finansowy powinien być realny. Zasada mierz siły na zamiary sprawdzi się tutaj doskonale. Przecież nie chcemy już na początku naszej wspólnej drogi zapożyczać się, aby opłacić fanaberie związane z podróżą poślubną.

Wyjazd zagraniczny wymaga oczywiście dopilnowania pewnych formalności. Należy przede wszystkim upewnić się, czy nasze paszporty są ważne. W sytuacji, gdy zamierzamy podróżować po krajach członkowskich Unii Europejskiej, posiadanie paszportu nie jest konieczne. Należy zorientować się, czy kraj, do którego się udajemy wymaga wiz. Pamiętajmy o tym, że wyrobienie takiego dokumentu czasami wiąże się z długim oczekiwaniem. Dlatego trzeba o to zatroszczyć się odpowiednio wcześniej. Wyjeżdżajmy za granicę wyposażeni w telefon i adres polskiego konsulatu, który znajduje się w docelowym miejscu naszej wycieczki. W razie kłopotów swe kroki należy skierować właśnie tam.

Kolejny ważny aspekt to posiadanie pewnego zapasu gotówki w walucie obowiązującej w danym kraju. Może się zdarzyć, że w miejscu, do którego się udajemy akurat nie będzie działał jedyny bankomat, a zdarzy się to oczywiście w najmniej odpowiednim momencie. Posiadając przy sobie określoną kwotę pieniędzy jesteśmy w pewien sposób zabezpieczeni. Pamiętajmy też o wykupieniu ubezpieczenia, które zagwarantuje nam darmową pomoc medyczną za granicą.