Jesteście miłośnikami self-drive’wów? Jeśli tak, to Waszej uwadze na pewno nie uszedł najlepszy kraj na tego typu zwiedzanie, czyli Stany Zjednoczone. Ogromna powierzchnia, setki tysięcy kilometrów autostrad i dróg krajowych, tani wynajem samochodu i mnóstwo atrakcji, to dobry powód, by pojechać na tegoroczny urlop. W USA możecie zobaczyć kultowe miejsca ze znanych hollywoodzkich filmów, przepiękne parki narodowe, fascynujące miasta i niepozorne zakątki. Spełnijcie swój American Dream po swojemu!

Dla kogo jest podróż po USA
USA to miejsce, gdzie spełniają się marzenia i realizują najbardziej ambitne pomysły. Nie ma ograniczeń, a wolność czuć w każdym miejscu. Kraj, w którym 50 różnorodnych stanów jest niczym 50 różnych krajów – wartych odkrycia. Nie sposób zrobić wszystkiego naraz, dlatego trzeba się zdecydować, z której strony zaczniemy swój podbój Ameryki. Komu spodoba się podróż po USA? Poszukiwaczom przygód, pięknych krajobrazów, miłośników wielkich miast i bliskości natury. Odnajdą się tu również osoby lubujące się w historii i badaniu stosunków społecznych oraz obserwowaniu sytuacji politycznej. To okazja do rodzinnego wypadu, podroży poślubnej lub wypoczynku na słonecznych plażach. W USA jest wszystko, czego tylko można zapragnąć.

Sezon na USA – kiedy pojechać na self drive?
USA to ogromny kraj, zróżnicowany klimatycznie. Pory roku na wschodnim wybrzeżu występują w podobnych miesiącach, jak w Polsce – lato jest nieco dłuższe, a zima… mroźniejsza! Czasem zdarza się, że cały wodospad Niagara zamarza na kilka długich tygodni. Na Hawajach są tropiki, w Alasce mroźnie. Wszystko zależy od trasy, jaką chcecie zrobić. Generalnie, jeśli w planach macie zwiedzanie parków narodowych, poleca się miesiące od kwietnia do końca września, kiedy jest najcieplej i przyjemne. W tym samym czasie ma też sens objazd po największych miastach, które również ładnie wyglądają jesienią. Self driver nie sprawdzi się zimą, od listopada do lutego, gdy na kontynencie są minusowe temperatury i często wiele instytucji i firm jest po prostu zamkniętych. Stan dróg w USA jest świetny, a infrastruktura bogata w ofertę gastronomiczną i wypoczynkową. Na zjazdach z autostrad międzymiastowych znajdziecie mnóstwo knajpek, fast foodów, galerii handlowych i miejsc, w których np. można wziąć prysznic lub wynająć pokój na ostatnią chwilę. Dlatego USA to kraj dobry dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi, bo na każdym kroku jest dostęp do wszelkich potrzebnych rzeczy.

Kilka informacji o USA i o self drive
Stany Zjednoczone Ameryki są ogromnym krajem w Ameryce Północnej, często nazywanym US lub USA. Zamieszkuje tu ponad 318 milionów ludzi, dzięki czemu USA to trzeci co do największej populacji na świecie kraj. Miasta-metropolie są gęsto zaludnione, posiadają zwykle przedmieścia oraz rozległe i niezamieszkane obszary przyrodnicze. Ze swoją historią masowej imigracji z XVII wieku, jest "tyglem" kultur z całego świata i odgrywa dominującą rolę w na światowej arenie. Znajduje się tutaj wiele najsłynniejszych miast i atrakcji turystycznych, np. nowojorski Manhattan, Chicago, Yellowstone pełen cudów przyrody, wodospad Niagara, biała Alaska, tropikalne Hawaje, słoneczne plaże Miami i pustynie Arizony. Jeśli chodzi o self drive, w USA osoby powyżej 21 roku życia mające prawo jazdy mogą wynająć samochód w każdym stanie, a w stanie Nowy Jork i New Jersey powyżej 18 roku życia. Co więcej, po 25 roku życia są zniżki na samochód, ponieważ Amerykanie zakładają, że jest się bardziej doświadczonym kierowcą. Wypożyczalni jest cała masa, jednak trzeba mieć ze sobą kartę kredytową oraz międzynarodowe prawo jazdy.

Największe atrakcje USA
Wybierając trasę po wschodnim wybrzeżu, trzeba zacząć od Nowego Jorku i zobaczyć najsłynniejsze miasto świata. Następnie polecamy pojechać na północ, nad wodospad Niagara i cieszyć się bliskością przyrody i imponującymi kaskadami. Istnieje też możliwość przejścia na kanadyjską stronę, co jest łatwiejsze jeśli będzie to po prostu kilkugodzinny spacer do Ontario. Przekroczenie granicy wypożyczonym samochodem może być trudne, trzeba dokładnie sprawdzić warunki wypożyczenia. Następnie pojedźcie do Waszyngtonu i Filadelfii, by po kilku dniach zawitać na Florydę i cieszyć się piękną pogodą, ciepłą wodą i wakacyjnym klimatem. Zajrzyjcie też do Everglades National Park.