Podróże z dziećmi to wyzwanie dla każdego rodzica, kochającego ten sposób spędzania wolnego czasu. Dla większości z nich pojawienie się nowych członków w rodzinie nie przekreśla wypraw po zakamarkach ziemi, chociaż znacznie zmienia ich przebieg. Dzisiaj porozmawiamy o egzotycznej wycieczce do Indonezji, wyspiarskiego kraju położonego w Azji Południowo-Wschodniej, do którego należy aż 17 tysięcy wysp i wysepek. Różnorodność krajobrazu to zdecydowany plus podróży z najmłodszymi. Jak zaplanować rodzinną wycieczkę do Indonezji? Na co zwrócić uwagę? Które miejsca odwiedzić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Pierwszy etap podróży, czyli długi lot samolotem
Na indonezyjskie wyspy możemy dostać się poprzez różne połączenia lotnicze, wszystkie trwają m. in. 9 godzin. Z Warszawy odlatuje bezpośredni samolot na Bali, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodziców podróżujących z niemowlakami lub mniejszymi dziećmi. Planując podróż, powinniście zwrócić uwagę na godziny lotów, zmianę stref czasowych i długość oraz miejsce przesiadek. Najwygodniejsze z punktu widzenia rodziców są transfery w międzynarodowych portach lotniczych, np. w Dubaju czy Doha, gdzie na kolejny samolot nie czeka się po kilka godzin (bo każdego dnia jest dostępnych kilka połączeń). Te lotniska są wyposażone w szereg udogodnień, pokoje rodzinne i różnego typu atrakcje dla dzieci, np. place zabaw! Podczas zakupu biletów lotniczych miejcie na uwadze wybór jedzenia dla pociech, zamawiając dla nich ulubione przysmaki – nawet, jeśli nie są do końca zdrowe. Zabierzcie też na pokład kolorowanki i kredki, tablety z interaktywnymi grami lub książeczki, czyli wszystko, co zajmie Wasze dzieci na dłuższą chwilę. Praktyka podróżnicza pokazuje, że na pierwszą podróż do Indonezji, najwygodniej wybrać Denpasar na Bali lub Lombok jako lotniska docelowe. Z tych miejsc stosunkowo łatwo jest dostać się w inne rejony kraju, obsługuje się tu loty wewnętrzne.

Jakie zakwaterowanie poleca się rodzicom z dziećmi w Indonezji?
Zacznijmy od tego, że nie wszystkie luksusowe hotele są przyjazne dzieciom – warto sprawdzać politykę hotelu przed zarezerwowaniem pokoju. Podróżując z dziećmi po Indonezji mamy świetne pole do popisu, bo możemy tu znaleźć wygodne, jak i ciekawe miejsca zakwaterowania. Dla rodzica ważny jest komfort i profesjonalna obsługa, dla dziecka – przygoda. Dlatego warto przejrzeć hotele i pensjonaty prowadzone przez lokalne rodziny, np. polecaną miejscówką na Lomboku jest Qunci Villas, hotel oferujący prywatne wille w malowniczej okolicy. Wynajęcie prywatnej kwatery to dobry trop dla rodzin z wymagającymi dziećmi. Pamiętajcie, że planując wypoczynek np. na Bali, lepiej unikać rozrywkowych dzielnic i centrum miasta, ale znaleźć zakwaterowanie z dobrym dojazdem do marketów. W końcu dobrze mieć pod ręką dostęp do międzynarodowych produktów (pieluszek, jedzenia w słoiczkach czy ulubionych przekąskach dziecka), których nie brakuje na Bali czy w Dżakarcie, a na próżno ich szukać np. na Sumatrze. Jeśli podróżujecie poza najpopularniejsze turystycznie kierunki, liczcie się ze zrobieniem większych zakupów np. na lotnisku lub w największym mieście.


Jakie atrakcje warto odwiedzić?
Wybierając się na rodzinne wakacje do Indonezji, można wiele zdziałać. Indonezja bowiem nie jest typowym kierunkiem na wypoczynek na rajskich plażach, ale oferuje dużo więcej – lokalną kulturę, zmienność krajobrazu, smaczną kuchnię i bogactwo przyrody. O ile odradzamy wizyty na farmach słoni, to polecamy odwiedzać sanktuaria zwierząt, np. żółwi, małp czy właśnie słoni. Zachwyt dzieci gwarantowany, zwłaszcza, jeśli uda Wam się trafić na porę karmienia. Wizyty w zwierzęcych sanktuariach mają też walory edukacyjne i uczą dzieci szacunku dla żywych istot. Podróżując ze starszymi dziećmi, można pokusić się na bardziej intensywne zwiedzanie i udział np. w VW safari po balijskich dżunglach, w których skrywają się hinduistyczne świątynie. Wizyta w tradycyjnej balijskiej wiosce na pewno będzie dobrym pomysłem na produktywne spędzenie czasu zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Dodajmy, że Balijczycy uwielbiają dzieci!