Madagaskar to bez wątpienia unikalne miejsce na Ziemi. Z archeologicznego punktu widzenia, pierwsze odnalezione ślady człowieka mogą liczyć sobie nawet dziesięć tysięcy lat – migrowały tu ludy z Borneo i Bantu z Afryki Wschodniej. Z przyrodniczego punktu widzenia, na Madagaskarze rosną i żyją endemiczne gatunki zwierząt i roślin, których nie sposób znaleźć w innych zakątkach świata. Natomiast z turystycznego punktu widzenia, Madagaskar jawi nam się jako wyspa-raj, z krajobrazów, na które składa się turkusowa woda, biały piasek, gęste tropikalne lasy i gorące słońce. Podróżowanie na tę wyspę to wyprawa dla osób kochających aktywne spędzanie czasu – co musicie wiedzieć o „czerwonej wyspie”? Co trzeba tam zobaczyć?

Wyspiarski kraj
Republika Madagaskaru leży na czwartej co do wielkości wysp na świecie na Oceanie Indyjskim, w najbliższym sąsiedztwie mając wybrzeża Afryki Wschodniej. Do państwa należy wyspa główna oraz tzw. wysepki peryferyjne – wg historii geologii, wyspa oddzieliła się od półwyspu indyjskiego prawie 90 milionów lat temu, pozwalając faunie i florze rozwijać się w izolacji. Dzięki temu, wg statystyk, ponad 90% dzikiej przyrody na Madagaskarze znajduje się… tylko w tym miejscu na Ziemi! Niestety, wraz z rosnącą popularnością kraju, wzrostem populacji oraz postępem cywilizacyjnym, wiele z tych wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt nie przetrwa następnych dziesięcioleci. Na Madagaskarze mieszka ponad 24,5 miliona ludzi, w tym wiele różnorodnych grup etnicznych. Stolicą kraju jest Antananarywa. W porównaniu do innych afrykańskich państw, Republika Madagaskaru jest bardzo dobrze rozwinięta, a rząd dba o podstawowe aspekty funkcjonowania społeczeństwa – z naciskiem na zdrowie i edukację.

Stolica Madagaskaru – Antananarywa
W Antananarywie znajduje się międzynarodowe lotnisko, które obsługuje loty m. in. z Europy, więc rozpoczniecie swoją przygodę z Madagaskarem właśnie tutaj. Warto poświęcić stolicy kilka dni, bo stolica ma swój niepowtarzalny klimat i zachwyca nie tylko dziką przyrodą, ale i architekturą. Głównym budynkiem miasta jest pałac królewski Manjakamiadana, który wybudowano na szczycie trzech najwyższych wzgórz, dzięki czemu góruje nad panoramą całej stolicy. Ten pałac to właściwie ostatnia z pamiątek po epoce królów i królewien, ponieważ w 1995 roku w mieście wybuchł pożar, który strawił większość zabytków. Dziś pałac królewski jest pięknie oświetlony w nocy, a władze stolicy dbają o odpowiednią konserwację i rekonstrukcję budynku. Będąc na szczycie zobaczymy panoramę Antananarywy – otaczające ją pola ryżowe i budynki mieszkalne, a także gęste lasy. Generalnie stolica podzielona jest na dzielnice poszczególnych mniejszości etnicznych, co dodaje jej niezwykłości, gdyż każda z grup posiada swoje indywidualne tradycje, kultury i style życia. Dzięki temu poruszając się po uliczkach co kilkanaście kilometrów trafimy do całkiem innego świata! Stolicę wyróżnia handlowa część miasta, Analakely, najbardziej popularna wśród turystów. Można kupić tu dosłownie wszystko, ale uważajcie, bo nie każdą kupioną rzecz będziecie w stanie wywieźć poza granice państwa, więc podejdźcie do zakupów z rozsądkiem. Wracając jeszcze na chwilę do architektury miasta – przez wiele setek lat tradycyjnym surowcem budowy na Madagaskarze były materiały roślinne: drzewa, trzcina czy wysokie trawy. Z kamienia budowano jedynie nagrobki. Obecnie w stolicy dba się o historyczne budowle, można odwiedzić skansen, w którym znajdują się dawne tradycyjne madagaskarskie domy rodzinne.

Bliskość z naturą
Poza doznaniami miejskimi, na Madagaskar przyjeżdża się głównie po to, by zachwycać się wyjątkową przyrodą. Jednym z czołowych na turystycznym szlaku miejsc jest Aleja Baobabów, które często spotkamy na wyspie. Te drzewa potrafią wyrosnąć na kilkadziesiąt metrów wysokości i szerokości, a żyją nawet do tysiąca lat! Baobaby to masywne i imponujące drzewa, a widoki z Alei Baobabów to już stały element promocji Madagaskaru. Szczególnie poleca się tu przybyć na wschód lub zachód słońca, bo to doświadczenie zapadnie nam w pamięci do końca życia (i nie umniejszy go nawet tłum turystów wokół nas). Na Madagaskarze warto odwiedzić też jeden z kilkunastu parków narodowych, np. Park Narodowy Isalo - ulubieniec wśród wielbicieli trekkingu. W Isalo czekają na nas trudne szlakie turystyczne, które pozbawią nas resztek sił. Wszystko wynagrodzą jednak wspaniałe widoki wokół nas - skały, lasy, wodospady oraz jedyne w swoim rodzaju lemury, które zamieszkują tę część wyspy.