Węgry to niezwykle ciekawe państwo znajdujące się w Europie  Środkowej. Odznacza się unikatową kuchnią, nad którą pokłony biją  turyści z różnych zakątków świata i doskonałymi winami, dla których  warto przemierzyć wiele kilometrów. Największą rzeką przepływającą przez  Węgry jest Dunaj. Warto równocześnie podkreślić, że to właśnie na  Węgrzech znajduje się największe jezioro w Europie Środkowej, czyli  Balaton. Jakie miejsca warto odwiedzić, będąc w tym cudownym kraju?

Magiczna stolica

Budapeszt to jedno z piękniejszych węgierskich miast i bez wątpienia  miasto najbardziej reprezentatywne. To stolica, w której nie sposób się  nudzić. Jest przedzielone naturalną granicą w postaci Dunaju, który  przepoławia miasto na dwie części - Budę oraz Peszt. Zwiedzanie warto  zacząć od strony Budy. To właśnie po tej stronie znajduje się słynne  Wzgórze Gellerta, nazwane tak na cześć biskupa, który właśnie w tym  miejscu stracił życie z rąk pogan. Wzniesienie liczy sobie nieco ponad  dwieście metrów, ale warto wspiąć się na szczyt. Rozpościera się stąd  fantastyczny widok na panoramę miasta. Również po stronie Budy znajduje  się Zamek Królewski oraz słynna baszta rybacka, która przypomina  fantastyczną budowlę rodem z bajek Walta Disneya. Pragnąc przejść na  stronę Pesztu warto wybrać przeprawę przez Most Łańcuchowy. To  konstrukcja, której historia sięga XVIII wieku. Choć uległ zniszczeniu w  czasie II Wojny Światowej, to jednak tuż po zakończeniu działań  wojennych był jedną z pierwszych konstrukcji, które postanowiono  odbudować. Peszt to zdecydowanie bardziej artystyczna cześć miasta.  Mieści się tutaj wprawdzie imponujący i przepiękny parlament, ale przede  wszystkim panuje tutaj aura dobrej zabawy. Muzyka grana na żywo,  mnóstwo knajpek, pubów i restauracji oraz sztuki ulicznej. W okresie  letnim nad Dunajem odbywa się sporo imprez muzycznych i wydarzeń  kulturalnych. Warto wybrać się w rejs po Dunaju. To wyjątkowa możliwość  podziwiania tego pięknego miasta z niecodziennej perspektywy.

Wyszehrad

Wyszehrad to malownicza miejscowość, która niegdyś stanowiła stolicę  Królestwa Węgier. To piękne zielone tereny, które sprzyjają  wypoczynkowi. Nakwiększą atrakcją Wyszehradu jest stary zamek usytuowany  na wzgórzu. Można do niego dojechać samochodem, aczkolwiek o wiele  atrakcyjniejszym sposobem jest atrakcyjny szlak pieszy. W centrum miasta  znajdziemy z kolei renesansowy pałac królewski z historią sięgającą  XIII wieku. Niegdyś uchodził za jedną z najwspanialszych budowli tego  typu w całej Europie Środkowej.

Puszta w Hortobagy

To jedno z najbardziej  nietypowych miejsc na Węgrzech, które bez wątpienia warto zobaczyć. Park  jest w rzeczywistości najwiekszym terenem stepowym w tym regionie  świata i miejscem, w którym będziemy mogli podziwiać węgierskie bydło. I  to nie w bylejakim wydaniu. Na terenie parku znajdują się owce  śruborogie, świnie mangalice czy bawoły domowe. Znajduje się tutaj  również świetne Muzeum Pasterstwa.