Berlin to stolica Niemiec i największe miasto tego kraju. To prężnie  rozwijające się miasto zachwyca zarówno nowoczesnością, jak i nieco  surowym klimatem. Przemierzając niektóre dzielnice Berlina, można odnieść  wrażenie, że czas zatrzymał się tutaj trzy dekady temu. To miasto, w  którym sztuka uliczna znajduje się na bardzo wysokim poziomie i  jednocześnie miasto, w którym majestatyczną architekturę można porównać  do wspaniałego Wiednia. Zdecydowanie warto się wybrać do Berlina, by  poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Co warto zobaczyć w  pierwszej kolejności?

Brama Brandenburska

Niektórzy  uważają, że być w Berlinie i nie zobaczyć Bramy Brandenburskiej, to jak  być w Paryżu i z premedytacją pominąć Wieżę Eiffla. Brama Brandenburska  jest symbolem i wizytówką Berlina. Jej historia sięga drugiej połowy  XVIII wieku. Powstawała tuż po siedmioletniej wojnie i tym samym  postanowiono, by nazywała się Bramą Pokoju. Odznaczała się wówczas  białym kolorem. Największe zniszczenia miały nastąpić w okresie II Wojny  Światowej i to z rąk Niemców, którzy nie godzili się na zawieszoną na  szczycie flagę czerwoną. Obecnie jest miejscem, w którym odbywają się  ważne wydarzenia polityczne, ale również szereg event'ów stricte  kulturalnych.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

To  jeden z największych i najbardziej nietypowych pomników  upamiętniających męczeńską śmierć Żydów w trakcie II Wojny Światowej.  Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków. Ilość w tym wypadku nie jest  dziełem przypadku. Jeden blok przypada na jedną stornę Talmudu - jednej  z najważniejszych ksiąg judaizmu. Pomnik z lotu ptaka przypomina  betonowy labirynt. To jedno z ważniejszych miejsc, choć wciąż będące  źródłem wielu kontrowersji. Niektórzy uważają, że projekt nie jest  zachwycający. Po odsłonięciu swoją dezaprobatę wyraziły również  miejszości seksualne, które podkreśliły, że z rąk nazistów nie ginęli  wyłącznie Żydzi.

East Side Gallery

East Side  Gallery to atrakcja, która zachwyci miłośników sztuki ulicznej. Galeria  znajduje się na wolnym powietrzu, a mówiąc precyzyjniej - na fragmencie  Muru Berlińskiego liczącego sobie nieco ponad kilometr. Historia tego  miejsca jest bezpośrednio związana z upadkiem muru, który miał miejsce w  1989 roku. To właśnie wtedy na murze powstała pierwsza praca. W  kolejnych latach na murze zaczęły się pojawiać prace artystów z całego  świata, którzy chcieli dołożyć swoją cegiełkę, tworząc jedną z  najpiękniejszych i największych galerii sztuki ulicznej. Obecnie na  murze znajduje się nieco ponad sto prac.