Peru, kraj Ameryki Południowej prawdopodobnie jest na liście marzeń każdego podróżnika. Wakacje w Peru to nie tylko spotkanie z majestatyczną przyrodą – panoramy Kanionu Colca, zapierający dech w piersiach widok pasma górskiego Andów czy wycieczka nad najwyżej położone na Ziemi jezioro, Titcaca – ale także poznanie ruin Machu Picchu, światowego dziedzictwa ludzkości. Prócz tego Peru powita nas oszałamiającymi zapachami i barwami, a obrazy z targów i uliczek na długo pozostaną w naszej pamięci. Co warto wiedzieć o Peru?

Uwarunkowania geograficzne Peru
Wyprawa do Peru to wyzwanie, ponieważ z perspektywie Polaka, kraj ten znajduje się na drugim końcu świata. Położony jest nad Oceanem Spokojnym w zachodniej części Ameryki Północnej. Sąsiaduje z Ekwadorem, Kolumbią, Brazylią, Boliwią i Chile. Linia brzegowa Peru jest długa na 2400 metrów, a krajobraz wybrzeża jest górzysty. Peru ma w swoim posiadaniu także półwysep Paracas, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO oraz kilka pomniejszych wysepek. Innymi słowy, dla miłośników spędzania czasu pod gołym niebem, Peru to idealna miejscówka, bo piękne widoki zdają się nie mieć końca. Sporą część terenu tego kraju obrasta także dziewicza i dzika dżungla amazońska, w której nadal żyją mniejszości etniczne. Trzeba dodać, że w dżungli odnajdziemy bogactwo niezwykłych roślin i zwierząt, np. rosną tu drzewa chinowe i mahoniowe, kauczukowce i drzewa sandałowe. Właśnie w Peru znajdują się sławne lasy mgliste czy pola kaktusowe. Jeśli chodzi o charakterystyczne zwierzęta, spotkamy tu kormorany, papugi, kolibry, tukany, kondory i lamy – bardzo kolorowe i egzotyczne towarzystwo.

Historia Peru
Z perspektywy antropologicznej, w historii Peru znajdziemy elementy istotne dla rozwoju kultury ludzkiej na całym świecie. To właśnie tutaj ukształtowało się imperium Inków, a także tereny zamieszkiwało najwięcej rdzennej ludności Indian andyjskich. Ślady ich dawnej świetności odkrywane są do dzisiaj – tajemnicze obrazy i malunki w jaskiniach, dzieła rękodzielnicze, ogromne cmentarze i budowle sakralne. Do dzisiaj Peru zamieszkują potomkowie Indian i są oni nieodłączną częścią kultury peruwiańskiej. W XVI wieku Peru zostało podbite przez Hiszpanię (obecnie język hiszpański jest językiem urzędowym) i przez setki lat Peruwiańczycy walczyli o niepodległość. Uzyskali ją dopiero w 1879 roku, jednak spokój nie potrwał długo – Peru wraz z Boliwią uczestniczyli w wojnie o Pacyfik, a w późniejszych latach wybuchały konflikty zbrojne na granicy z Ekwadorem. O dziwo, podczas II wojny światowej krajowi udało się zachować neutralność, ale wojna domowa i rządy totalitarne nie pozwoliły obywatelom na zajmowanie się innymi sprawami. Obecnie sytuacja polityczna i gospodarcza w Peru jest umiarkowana, to też doskonały czas na wyprawę do tego państwa.

Drogi kraj?
W porównaniu do niektórych krajów Ameryki Południowej, ceny w Peru są wyższe, więc trzeba się na to przygotować. Najdroższą częścią wakacji będą oczywiście bilety lotnicze, o których zakup warto postarać się wcześniej. Poza tym ceny zbliżone są do stolic europejskich. Jeśli chodzi o jedzenie, Peruwiańczycy mogą wyżywić turystów za naprawdę niewielkie pieniądze, koniecznie trzeba spróbować straganowego jedzenia i posiłków z jadłodajni dla lokalnych ludzi. Droższe niż w Polsce mogą okazać się też autobusy i pociągi, a także pojazdy komunikacji miejskiej. Alternatywą dla takiego podróżowania jest autostop, ale nie każdy ma odwagę na taką przygodę. Z Peru koniecznie przywieź jakieś kolorowe ubranie!

Masz w plan ach wybrać się do Peru? W takim razie koniecznie sprawdź, co przygotowała dla Ciebie firma Planet Escape! Więcej tutaj:  http://planetescape.pl/kraj/peru/