Są takie miejsca na Ziemi, w które po prostu musisz pojechać, by zachwycić się widokami. Zwłaszcza, jeśli jesteś zwolennikiem aktywnego podróżowania! Dzisiaj zabierzemy Cię do Filipin, a konkretnie na wyspę Cebu, którą będziemy odkrywać krok po kroku. Ta część Filipin jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata, aczkolwiek spotkasz tu mniej zwiedzających niż np. w Manili. Jeśli zastanawiasz się, gdzie się wybrać podczas długiej polskiej jesieni i zimy, koniecznie kup bilet na Filipiny. Ale ostrzegamy Cię – będziesz chciał tam zostać!
Filipińskie Wisaje
Filipiny są wyspiarskim krajem, na który składa się ponad 7 tysięcy wysp i wysepek. Wyspa Cebu jest jedną z większych i zarazem głównych filipińskich wysp, położona w regionie Wisaje, który słynie z nieskazitelnie czystych wód i dziewiczych dżungli. Wisaje są także jednym z bardziej tajemniczych miejsc – to właśnie tutaj setki lat temu migrowały ludy Malajskie, które jeszcze przed portugalskimi kolonizacjami stworzyły tu unikatową społeczność z własnymi tradycjami i rytuałami. Ten region dzieli się nieformalnie na trzy części, a my dzisiaj zawędrujemy w centralne Wisaje, do których należy właśnie wyspa Cebu, a oprócz niej także wyspa Bohol oraz dwie inne, mniejsze wysepki. Do ciekawostek Wisajów należy pewien historyczny fakt – właśnie tutaj podczas jeden z walk zginął wielki odkrywca w XVI wieku, Ferdynad Magellan. Kilka wieków później wybudowano tu pewnego rodzaju sanktuarium na jego cześć. W Wisajach także odbywa się najwięcej festiwali religijnych na całych Filipinach, dlatego przez cały rok można tu trafić na jakieś ciekawe wydarzenia.
Wyspa Cebu
Wyspę Cebu wyróżnia jej kształt – jest długa, a zarazem wąska. Ciągnie się aż na 196 kilometrów, a w najszerszym miejscu ma 32 kilometry. Jej kształt sprzyja jednak występowaniu licznym zatoczkom, lagunom i plażom z białym piaskiem. Na wyspie Cebu nie uświadczysz też tłumu turystów, więc całe plaże będą dla Ciebie i w końcu poczujesz wakacyjny luz. Dodając do tego fakt, iż Filipiny należą do tańszych kierunków podróżniczych, nie będziesz musiał sobie w niczym żałować. Najpopularniejszą atrakcją na wyspie Cebu jest nurkowanie – białe plaże obrastają kolorowe rafy koralowe, które są domem dla wspaniałych gatunków zwierząt. Dlatego bardzo często przy plażach są dostępne wypożyczalnie sprzętów oraz szkółki dla początkujących nurków. Polecamy też wykupić sobie jedną lub dwie lekcje z lokalnym nauczycielem, ponieważ na Cebu często występują strome podwodne ściany i nagle z głębokości 3 metrów możemy popłynąć w 60 metrową głębinę. Najlepszym punktem do nurkowania jest miejscowość Oslob, w której głębinach można spotkać rekiny wielorybie. Co więcej, na wyspie Cebu mamy okazję urządzić sobie wycieczkę na któryś ze zjawiskowych wodospadów ukrytych w gęstym tropikalnym lesie. Szczególnie urzekającym wodospadem jest Kawasan Falls, którego wody są koloru błękitnego. Bardzo często napotkamy tutaj osoby, które skaczą ze skał wprost do nieskazitelnych wód wodospadu.
Wyspa Bohol
Kolejną piękną wisajską wyspą jest Bohol – mówi się o niej, jako o tropikalnej oazie naturalnego piękna. Rzeczywiście, Bohol jest klejnotem pośród filipińskich wysp, o którym nie dowiedzieli się jeszcze turyści z całego świata. Patrząc na statystyki, dociera tu niewielka część podróżników, dzięki czemu wyspa jest kameralna i świetnie nadaje się dla poszukiwaczy przygód. Prócz białych piaszczystych plaż i widoków jak z pocztówki, na Bohol sezonowo można oglądać i pływać z sympatycznymi delfinami. Poza tym Bohol słynie z Czekoladowych Wzgórz, wapiennych stożkowych wzniesień pokrytych lasami deszczowymi. Jesienią liście przybierają brązowy kolor, dlatego z lotu ptaka wzgórza wyglądają jakby były pokryte czekoladą. Trekking po nich należy do bardzo popularnych aktywności. Interesująca jest również legenda dotycząca wzniesień – podobno Czekoladowe Wzgórza powstały w wyniku walki dwóch olbrzymów, które ciskały w siebie skały. Druga wersja dotyczy biegnącego olbrzyma, który opłakuje swoją zmarłą ukochaną, a jego łzy zamieniają się w skały. To miejsce musicie zobaczyć na własne oczy!
listopada 18