Ekwador jest jednym z najmniejszych krajów Ameryki Południowej. Graniczy z Kolumbią, Peru i pięknym Oceanem Spokojnym. Nie daj się jednak zwieść jego niewielkim rozmiarom. Jest wiele do zobaczenia, zrobienia i doświadczenia w Luz de América (Świetle Ameryki), jak bywa nazywany ten niezwykły kraj, a powodów do odwiedzenia Ekwadoru są dziesiątki.

Dlaczego warto odwiedzić Ekwador?
Pierwszym powodem jest jego niezrównane naturalne piękno. Ekwador jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych regionów na świecie. Obejmuje 50 ekosystemów, od Galapagos, przez tropikalne lasy deszczowe, malownicze doliny, do szczytów Andów. W tym niewielkim kraju, jako turysta nie będziesz się nudzić. Ekwador jest uważany za niezwykle zróżnicowany, a kilka jego atrakcji zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to także pierwszy kraj, w którym prawa człowieka do środowiska naturalnego wpisane zostały do konstytucji.

Planetescape.pl

Może Cię tu spotkać jedna przygoda za drugą. Nie ograniczaj się do biernego obserwowania natury. Idź jej śladami. Piesze wycieczki, jazda na rowerze, spływy kajakowe, jazda konna, nurkowanie, pływanie, rafting, trekking po wulkanicznych wzgórzach… W nagrodę za wysiłek otrzymasz kąpiel w gorących źródłach lub kilka godzina na pięknych, tropikalnych plażach.

Kolejnym atutem Ekwadoru jest jego przyjazny klimat. Tutaj możesz cieszyć się wieczną wiosną. Ekwador, czyli "Republika Równika", posiada bardzo łagodny klimat. Ustalając harmonogram podróży nie musisz koncentrować się na porach roku czy sezonach pogodowych. Warunki są idealne do różnych form aktywności, wypoczynku na plaży i korzystania z uroków Ekwadoru.

Kraj ten jest również niezwykle różnorodny pod względem kulturowym. Wiele plemion, zwłaszcza w rejonach Andów i Amazonii, żyje tak, jak kilkadziesiąt lat temu. W centrach miast przed turystami swoje podwoje otwierają natomiast liczne muzea, teatry, targi, festiwale, a wszystkich podróżnych witają bardzo serdeczni ludzie. Ekwador łączy w sobie hiszpańską kulturę z afrykańskimi i europejskimi wpływami.

Kolejnym, świetnym powodem, aby odwiedzić Luz de América jest bardzo zróżnicowana kuchnia, oparta przede wszystkim na wołowinie, wieprzowinie, owocach morza, fasoli, ryżu, yucce, ziemniakach i pikantnym sosie Aji. Pełno w niej również świeżych, egzotycznych owoców. Jedną z najbardziej ulubionych potraw jest ceviche z krewetek. Krewetki są marynowane w limonce, soli i przyprawach. Danie to, jednocześnie bardzo proste i bardzo smaczne jest kwintesencją kuchni Ekwadoru.

Galapagos
Galapagos to z pewnością jedne z najbardziej wyjątkowych wysp na naszej planecie. Jeżeli pragniemy znaleźć się jak najbliżej dzikich, niespotykanych gdzie indziej zwierząt, to Galapagos jest doskonałym wyborem. Ten niewielki archipelag znany jest także z tego, że Karol Darwin opracowywał tutaj swoją teorię ewolucji. Wyspy są oddalone od kontynentu południowoamerykańskiego aż o tysiąc kilometrów! A mimo to są największym turystycznym skarbem Ekwadoru. Archipelag tworzy 16 niedużych rozmiarów wysp o pochodzeniu wulkanicznym. Mieszka tu zaledwie 1, 5 tysiąca mieszkańców. Ludzie ustąpili na Galapagos miejsca pierwotnej florze i faunie.

W 1959 roku na terenach wysp utworzono Park Narodowy Galapagos. Natomiast wody oblewające wyspy należą do Rezerwatu Morskiego Galapagos. Archipelag stanowi tak ogromne bogactwo przyrodnicze, że został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na poszczególnych wysepkach występują zupełnie różne gatunki zwierząt. Prawdziwym symbolem Galapagos są olbrzymie żółwie lądowe. Jednak w ogromnych populacjach występują tu również inne gatunki gadów.