Sri Lanka, państwo położone na wyspach dawnego Cejlonu z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność i coraz częściej odwiedzają je turyści. Sri Lankę często nazywa się Perłą Oceanu Indyjskiego, ze względu na kształt wyspy oraz bajkowe krajobrazy – na które w 80% składają się niziny porośnięte dziewiczymi lasami tropikalnymi. To miejsce idealne dla miłośników spędzania czasu pośród natury i odkrywania pierwotnych kultur. Tak, to właśnie na Sri Lance mieszka lud Weddów, o których mówi się jako o „aborygenach Cejlonu”. Jeśli kiedykolwiek zawędrujesz na odległą Sri Lankę, sprawdź, co warto na niej zwiedzić!

http://planetescape.pl/oferta/sri-lanka-plaze-i-skarby-cejlonu/


Kolombo
Sri Lanka podzielona jest na dziewięć prowincji, które wewnętrznie dzielą się jeszcze na dodatkowe dystrykty. Pomimo, że stolica państwa to potocznie zwane miasto Kotte, najczęściej i najchętniej przybywa się do Kolombo. Kolombo to największe miasto Sri Lanki, w którym znajdują się najważniejsze administracyjne budynki, a poza tym stanowi świetną bazę wypadową na całą wyspę. W Kolombo panuje atmosfera wielokulturowości, świątynie różnych wyznań stoją obok siebie na ulicy od dziesiątek lat, a popularną atrakcją wśród turystów jest zwiedzanie osady rybackiej, którą założyli arabscy osadnicy, a rozwinęli holenderscy kolonizatorzy. Architektura w Kolombo to temat na osobną rozprawę, ale jeśli można by ją nazwać jednym słowem, byłby to kontrast. Nierzadko zdarza się, że obok nowoczesnych wieżowców stoją ubogie osiedla z lepiankami. Co ciekawe, miłośnicy Sri Lanki zaznaczają, że Kolombo znacznie odstaje od klimatu reszty wyspy i to w negatywnym sensie. Chaotyczne, brudne, zakurzone, prócz wspomnianego historycznego portu nie oferuje turystom zbyt wiele. Wielbiciele historii powinni się wybrać do Muzeum Okresu Holenderskiego, w którym dzięki świetnie zrobionym ekspozycjom przeniesiemy się na chwilę znowu do XVIII wieku. Początkującym podróżnikom poleca się pozostanie w tym mieście na nie dłużej niż 1-2 dni – ponieważ piękno Sri Lanki ukrywa się nieco dalej.

Parki narodowe
Sri Lanka słynie z parków narodowych. Największym z nich jest Park Narodowy Wilpattu, w którym żyją dzikie lamparty. Ten park został utworzony w 1938 roku właśnie ze względu na lamparty oraz pozostałe zwierzęta zagrożone wyginięciem. Spotkamy tutaj między innymi bawoły, krokodyle, jelenie i wargacze. Jak już wspomnieliśmy powyżej, Sri Lanka to kraj nizin, co doskonale możemy zobaczyć w Parku Narodowym Wilpattu – na płaskim terenie powstaje mnóstwo jezior, przy których zbierają się zwierzęta, dzięki czemu można je obserwować z dalszej odległości przez lornetkę bez strachu, że uciekną.
Kolejnym wspaniałym parkiem narodowym jest Minneriya obejmująca ponad 8 tysięcy hektarów. Wśród gęstych krzewów, łąk i pastwisk przechadzają się dzikie słonie i jelenie, a historyczną atrakcję stanowi zbiornik wodny zbudowany przez króla Mahasena w … III wieku p.n.e., co ciekawe nadal w dobrej kondycji. W tym parku narodowym występuje ponad 130 różnych gatunków ptaków, więc to prawdziwy raj dla ornitologów.
Ostatni polecany przez nas park to Park Narodowy Maduru Oya, w którego skład wchodzą trzy dzielnice – Polonnaruwa, Badulla i Ampara. Maduru Oya ma powierzchnię 50 000 hektarów, a spośród innych parków wyróżniają go znaleziska archeologiczne na większą skalę – na terenie parku znaleziono mnóstwo historycznych posągów Buddy. W Maduru Oya możemy spotkać np. niedźwiedzie oraz małpy z różowymi pyszczkami.

Dolina Ella
Już sama nazwa przywodzi nam romantyczne i książkowe skojarzenia, nie bez przyczyny – dolina uważana jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc na wyspie. W miejscowości Ella znajduje się kameralny kurort, który cieszy się popularnością wśród turystów. Oprócz noclegu i pysznego jedzenia w kurorcie, dostaniemy mapy z różnymi interesującymi trasami trekkingowymi, w tym na Mały Szczyt Adama, który Lankijczycy uważają za święty (na szczycie znajduje się 1,5 metrowe zgłębienie, które kształtem przypomina stopę, której przypisuje się boskie pochodzenie – w zależności od religii). W Elli pełno również klimatycznych restauracyjek i pensjonatów, do których licznie przybywają artyści, by szukać inspiracji do swoich dzieł pośród pięknych widoków.

Anuradhapura
Historyczne miejsce, dawna stolica Cejlonu. Do dnia dzisiejszego zachowały się w niej budynki powstałe setki lat temu – świątynie z różnych wyznań oraz pałace królewskie. Anuradhapura posiada nawet historyczne drzewo, „dziecko” drzewa, pod którym oświecenia doznał sam wielki Budda. Dawna stolica przez setki lat była zarastana przez dżunglę i stopniowo znikała z powierzchni Sri Lanki, ale w XIX wieku za sprawą kolonizatorów na nowo ją odkryto i przywrócono dawną świetność. Zwiedzając miasto ma się poczucie, jakby zatrzymał się tu czas.