Malediwy, najbardziej znane rajskie wyspy na świecie. Kuszą niemożliwie turkusową wodą, której temperatura nakazuje pływać w niej cały dzień. To setki małych atoli, na których wybudowały się najpiękniejsze i najbardziej luksusowe hotele, a ich architekturę dobrze kojarzymy ze zdjęć i pocztówek – drewniane domki stojące na palach na wodzie, połączone długimi drewnianymi mostami. Nie ma takiego człowieka, który nie chciałby zawitać na Malediwach choćby na jedną noc. Czy na Malediwy potrzebna jest wiza? Czy to turbo drogi kierunek? W jakich miesiącach czeka nas najlepsza wycieczka? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przed podróżą na Malediwy!

Dokumenty, których potrzebujemy
Turyści potrzebują wizy, by cieszyć się słońcem Malediwów. Wizę otrzymuje się bezpłatnie na lotnisku w Male i jest ona ważna przez 30 dni, jeśli pozostajemy na terenie kraju w celach turystycznych. Aby uzyskać wizę, potrzebny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Organizując podróż na własną rękę, pamiętaj o wykupieniu dobrego ubezpieczenia turystycznego, zawierające koszty leczenia i pomoc przy nagłym wypadku. Na Malediwach są tylko dwa szpitale, więc usługi są automatycznie dużo droższe. Kolejna kwestia, szczepionki. Na Malediwach nie ma szczepień obowiązkowych, jedynie zalecane – te, które obowiązują na całym świecie. To szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak WZW A i B, błonicy, tężcowi i durowi brzusznemu. Jeśli przylatuje się na wyspy z kraju dotkniętego żółtą febrą (np. z niektórych części Afryki) będzie sprawdzane posiadanie żółtej książeczki. Wiele osób pyta, czy na Malediwach występuje malaria. Na Malediwach to zagrożenie jest praktycznie zerowe, ale znajdując się w bardziej dzikich miejscach, wieczorami i o poranku warto zadbać o odpowiednią ochronę przeciw komarom, czyli nosić długi rękaw i stosować dobre repelenty.

Kiedy najlepiej pojechać na Malediwy
Malediwy cieszą się klimatem tropikalnym i temperaturami, o których nad polskim Bałtykiem moglibyśmy pomarzyć. Występują tu dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pora deszczowa zaczyna się na początku maja i trwa do końca września. Wówczas w ciągu nocy pada deszcz i zdarzają się większe burze. Nie jest to optymalny czas na plażowanie, ale na eksplorowanie przyrodniczych zakamarków – jak najbardziej. W ciągu dnia można snorkelować i surfować, a dla miłośników zwierząt to idealna pora na obserwowanie rekinów wielorybich. Od grudnia do kwietnia trwa wysoki sezon na Malediwach. Nie pada i przez cały czas utrzymuje się wysoka temperatura. W tym czasie na atolach przebywa najwięcej turystów i bilety lotnicze utrzymują się w górnych granicach cenowych. Jeśli chcecie jechać na wycieczkę na Malediwy w wysokim sezonie, warto zarezerwować loty i zakwaterowanie nawet kilka miesięcy wcześniej.

Co ze sobą spakować? Czy na Malediwach można pić alkohol?
Malediwy to kraj muzułmański. W sklepach nie kupicie alkoholu, a na publicznych plażach należy zakrywać ciało. Jakim cudem, w takim razie, kobiety robią sobie te wszystkie zdjęcia w strojach kąpielowych w turkusowej wodzie? Otóż, jak w każdym kraju muzułmańskim, prywatne kurorty rządzą się swoimi prawami. Płaci się więc nie tylko za luksus, ale i za izolację, prywatną plażę, na której można się opalać wedle swoich upodobań. Na Malediwy zabierzcie ze sobą zwiewne ubrania chroniące przed słońcem i piaskiem, stroje kąpielowe, kremy z wysokim filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne i środek przeciw komarom (jeśli będziecie spać na zalesionej wysepce). Supermarkety uświadczycie jedynie na większych wyspach, np. Male. Bazując na atolu jest się zdanym na ofertę hotelową, i z tego względu większość resortów proponuje pełne wyżywienie lub all inclusive. Dobrze sprawdźcie, jakie wyżywienie macie w pakiecie, ponieważ jedzenie w hotelach jest bardzo drogie i lepiej pomyśleć o tym zawczasu. Jeśli chodzi o kosmetyki, które zapewne interesują większość pań, na Malediwach może być problem ze znalezieniem ulubionych europejskich marek od ręki. Perfumy i zestawy do makijażu można kupić na lotnisku. Pamiętajcie, że nie zawsze alkohol, który kupiliście w strefie bezcłowej, może być wniesiony do Waszego hotelu. Nie wszystkie resorty oferują alkohol, a jeśli - to w bardzo zawyżonych cenach. Nie ma za to problemu z wyposażeniem dla niemowląt.