Peru to wyjątkowe miejsce na mapie świata, które oferuje podróżnym spektrum możliwości. Od atrakcji numer jeden, czyli ruin starożytnego miasta Inków, Machu Pichu, przez wspaniałe szlaki trekkingowi, gęste lasy dziewiczej Amazonii i inną niż wszystkie stolicę, Limę. Wycieczka do Peru przypadnie do gustu wszystkim żądnym przygody i tajemnicy – wokół różnych miejsc krążą mistyczne historie i opowieści, np. linie Nazca, których wzór starali się rozwikłać najwięksi naukowcy przez dziesiątki lat. Peru jest różnorodne i kolorowe, wciągające i zachwycające. Jedno jest pewne, kto raz odwiedzi ten kraj, już zawsze będzie chciał do niego wrócić. Dla jakich atrakcji warto wybrać się na egzotyczną wycieczkę do Peru?

By przejść się szlakiem starożytnych Inków i zobaczyć ruiny Machu Pichu
Położone wysoko na wzgórzu, 300 metrów nad rzeką Urubamba, majestatyczne miasto Machu Picchu jest jednym z najbardziej spektakularnych scenerii ruin miasta na świecie. Prawie tak samo imponująca, jak same ruiny, jest widowiskowa sceneria stromych, burzliwych i często owianych chmurami gór. Stojąc w pobliżu schroniska i patrząc na Machu Picchu, pokryte dżungli góry i rzekę daleko poniżej, nietrudno sobie wyobrazić, dlaczego Inkowie wybrali to miejsce na budowę swojego miasta. Podróż jest częścią doświadczenia wizyty w Machu Picchu, niezależnie od tego, czy jest to wędrówka Szlakiem Inków, czy zwiedzanie trasy pociągiem albo wjazd na szczyt autobusem. W obu przypadkach nie sposób nie dać się zainspirować krajobrazem. Pociągi odjeżdżają z Cusco, Ollantaytambo lub Urubamba do Aguas Calientes. Z Aguas Calientes, miasta pod Machu Picchu, autobus dowiezie odwiedzających do Machu Picchu, które jest około 20 minut jazdy samochodem. Można iść tą drogą do tego miejsca, ale jest to długa wspinaczka pod górę. Którą z tych opcji polecamy? Trekking na szczyt może się dłużyć, ale taki wybór pozostawiamy osobom lubiącym długie spacery. Jeśli zależy Wam na spędzeniu więcej czasu podziwiając ruiny, lepiej pojechać autobusem. A jeśli koniecznie lubicie trekkingi, lepiej jest wspiąć się na którąś z okolicznych gór i podziwiać zachwycającą panoramę.

Wizyta nad jeziorem Titicaca i pływające wioski
Błękitną wodę jeziora Titicaca otaczają pagórki i tradycyjne małe wioski, oferując mieszankę pięknych krajobrazów i kultury, która odróżnia je od innych regionów kraju. Jezioro Titicaca, położone na wysokości 3.820 metrów nad poziomem morza, znane jest z tego, że jest najwyższym żeglownym jeziorem na świecie, ale jest to również niezwykle malowniczy obszar, gdzie goście mogą odpocząć i cieszyć się spokojem. Wycieczka łodzią na wyspy i okoliczne wioski to najlepszy sposób, aby docenić okolice Titicaca. Jedną z głównych atrakcji turystycznych są wyspy Uros Floating Islands (Islas Flotantes), które wspierają małe społeczności Indian Uros. Są to wyspy stworzone przez człowieka, zbudowane z trzciny, które od czasów Inków utrzymują tradycyjny styl życia. Warto jednak wiedzieć, że to, co widzą turyści odwiedzający Pływające Wyspy jest stworzone konkretnie dla nich, a by zobaczyć autentyczne pływające wioski trzeba popłynąć o wiele dalej, niż kilkaset metrów od brzegu. Szukajcie ich wzdłuż wybrzeża Titicaca i na przy głównych wyspach Isla Taquile i Isla Amantani.

By odkryć tajemnice linii Nazca
Tajemnicze linie Nazca to wyjątkowy widok, który pozostawia w zwiedzających w poczuciu zachwytu. Te ogromne obrazy na pustynnej podłodze były stosunkowo długo nieodkryte, dopóki piloci sterujący samolotami w latach dwudziestych nie zobaczyli linii z powietrza i zrozumieli, że tworzą one wyraźne wzory i obrazy. Dotychczas istniało pewne rozpoznawanie rysunków zboczy wzgórz w pobliżu Nazca i Paracas, które można było dostrzec z ziemi. Jednak gigantyczne rysunki na płaskiej pustyni robią olbrzymie wrażenie. Z powietrza można zobaczyć 70 różnych rysunków roślin i zwierząt, a także setki linii i innych kształtów geometrycznych. Niektóre z tych linii rozciągają się na długości nawet 10 kilometrów, a ich powierzchnia ma setki kilometrów kwadratowych. Na uwagę zasługuje jaszczurka o długości 180 metrów, kondor o rozpiętości skrzydeł 130 metrów oraz kilka innych, w tym małpa, koliber, wieloryb zabójca i pająk. Najlepszy sposób na zobaczenie tajemniczych linii to lot helikopterem, który można wykupić w lokalnym biurze wycieczkowym.