Chile wygrało ranking prestiżowego portalu Lonley Planet w 2018 roku jako najlepszy kierunek turystyczny! Miejsce to zostało przyznane nie bez powodu – Chile wyróżnia się spośród wszystkich miejsc na Ziemi różnorodnością i niesamowitością krajobrazów, jako że jest najdłuższym krajem na świecie, przebiega przez trzy strefy geograficzne. W Chile zobaczymy najwyższe andyjskie szczyty, najsuchszą pustynię Akamanę i porazi nas klimat lodowcowych terenów Antarktycznych. Od 1990 roku w Chile prężnie rozwija się sektor turystyczny, zapewniając świetną bazę noclegową i gastronomiczną, a przy okazji pozostawiając dużą przestrzeń do odkrycia. Dlaczego powinieneś wybrać się w podróż właśnie do Chile?

Zacznij od Chile
Kraje Ameryki Łacińskiej nie cieszą się zbyt dobrą opinią, jeśli chodzi o stopień rozwinięcia i bezpieczeństwa. Rzecz jasna, jest to ogromne uogólnienie, bo wszystko zależy od regionu, kraju i społeczeństwa, jednak faktem jest, że w Ameryce Łacińskiej rządzą mafie i kartele narkotykowe. Z tego względu, by podróżować po krajach Ameryki Łacińskiej trzeba nabrać nieco obycia – Chile jest idealnym krajem, by zacząć przygodę. Prócz zachwycającej natury, Chile uchodzi za najbezpieczniejszy kraj na swoim kontynencie, a poza tym jest również najbogatszy i najlepiej rozwinięty. To bardzo zaskakujący fakt, biorąc pod uwagę, jak wyglądały realia w tym kraju jeszcze 30 lat temu. Poziom infrastruktury turystycznej i urbanizacji miast porównuje się do tego z Ameryki Północnej. Co więcej, mówi się, że Chile wcale nie potrzebuje turystyki, by pozostawać w czołówce najlepiej rozwiniętych krajów. Owszem, turystyka jest tu jednym z głównych sektorów, ale nie najważniejszym – olbrzymie dochody przynosi przemysł wydobniczy, produkcja wina i eksportowanie wysokiej jakości mięsa.

Futurystyczna architektura w Santiago de Chile
Santiago, stolica Chile, centrum gospodarcze i finansowe kraju, zawiera w sobie prawdziwe perły architektury. Mowa oczywiście o najwyższym budynku w Ameryce Łacińskiej, Gran Torre Santiago, na której szczycie mieści się wspaniałe obserwatorium, z którego zobaczycie panoramę miasta. To dobry start dla Waszej chilijskiej przygody – po takim widoku na pewno opuści Was zmęczenie po podróży. Santiago ma wiele do zaoferowania turystom – głównymi punktami są np. kolejka linowa na Wzgórze Świętego Krzysztofa, zabytkowy plac Plaza de Armas, przy którym stoi olbrzymia katedra Metropolitana, zabytkowy cmentarz i spacer po historycznych częściach miasta. W Santiago będziecie mieć okazję na zobaczenie nowoczesnych budynków, które zostały zaprojektowane przez najlepszych architektów na świecie – biurowce, galerie handlowe, osiedla – żaden z nich nie powstał przez przypadek.

Kręgosłup Ameryki Łacińskiej
Tak potocznie mówi się na Chile, które posiada ponad 100 terenów pod ścisłą ochroną, w tym 36 parków narodowych, 49 rezerwatów i 15 pomników przyrody. Aż 50% roślinności w tym kraju to wyjątkowe endemiczne gatunki, jakich nie zobaczymy w żadnym innym miejscu na świecie. Jedną z najczęstszych wycieczek po kraju jest eksplorowanie pustyni Atacama, najsuchszego obszaru na Ziemi. Ciekawostką jest, że na pustyni Atacama przez 400 lat nie spadła ani kropla deszczu (między rokiem 1570 a 1971). Z tego też powodu region Atacama zamieszkuje garstka Chilijczyków, a w największym mieście, Copiapo populacja wynosi ok. 125 tysięcy ludzi (na 18 milionów w całym kraju). W XIX wieku na pustyni odkryto złoża srebra, co sprowadziło tu prawdziwe tłumy poszukiwaczy skarbów, a ten okres w historii nazywa się „gorączką srebra”. Dzisiaj pozostały jedynie opustoszałe kopalnie, których zwiedzanie jest zabronione. W takim razie, jakie są główne atrakcje na pustyni Atacama? Do najpopularniejszych należą wycieczki po Dolinie Śmierci i Dolinie Księżycowej, czy podróż do Salar de Atacama, czyli jednego z największych złóż soli na świecie. Z ciekawostek dodamy, że ziemia na pustyni Atacama przypomina strukturą glebę na Marsie, co chętnie wykorzystuje NASA testując tu nowe technologie, które mają służyć odkrywaniu kosmosu. Na Atacamie mieszkają także ludy Aldea de Tulor, których osady można zwiedzić.