Pewnie wszyscy słyszeli choć raz obco brzmiącą nazwę Singapur. Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy jest to miasto, wyspa czy kraj. Okazuje się, wszystkie trzy odpowiedzi są prawidłowe. Singapur jest małym, ale dobrze prosperującym krajem wyspiarskim, zarówno miastem, jak i państwem, położonym tuż przy południowym krańcu Półwyspu Malajskiego, w południowo-wschodniej Azji. Jest obecnie jedynym miastem- państwem na świecie i jest z tego dumny. Chociaż Hongkong jest również miastem-wyspą, jest uważany za specjalny region administracyjny Chin podczas, gdy Singapur to całkowicie samodzielne państwo. W rzeczywistości terytorium Singapuru składa się z ponad 60 wysp i wysepek. Liczba ta jest zmienna, gdyż powstaje tu wiele nowych sztucznych wysp, ze względu na rosnącą liczbę budowanych nieruchomości.

Co warto wiedzieć o Singapurze?
Singapur jest wysoko rozwiniętym krajem w Azji Południowo-Wschodniej i jedną z najsilniejszych gospodarek świata. Pomimo niewielkiego obszaru, Singapur ma jeden z najwyższych PKB na osobę na świecie. Ale wraz z dobrobytem - i zauważalnym podziałem bogactwa – kraj ten otrzymuje również wysokie noty za edukację, technologię, opiekę zdrowotną i jakość życia. Podatki są wysokie, a przestępczość niska. Singapur zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem średniej długości życia. To dane Światowej Organizacji Zdrowia.

Obraz futurystycznej metropolii wykonanej tylko z betonu i stali nie jest do końca prawdziwy. Zarząd parków narodowych osiąga swój szczytny cel, jakim jest przekształcenie Singapuru w "miasto w ogrodzie" - tropikalna zieleń obfituje! Jednak trzeba przyznać, że Singapur nie jest marzycielską utopią dla wszystkich. Niektóre prawa są uznawane za drakońskie przez organizacje praw człowieka. Rząd jest często krytykowany za cenzurę i ograniczania wolności słowa. Homoseksualizm jest tutaj nielegalny. Przestępstwa związane z posiadaniem i sprzedażą narkotyków zagrożone są karą śmierci!

Lokalizacja Singapuru
Singapur znajduje się w południowo-wschodniej Azji około 137 km na północ od równika, na południe od półwyspu Malezja i na wschód od zachodniej Sumatry w Indonezji, po drugiej stronie Cieśniny Malakka. Wielka wyspa Borneo leży na wschód od Singapuru.
Jak na ironię, najbliżsi sąsiedzi Singapuru, Sumatra i Borneo, to dwie najdziksze wyspy na świecie. Tubylcy wciąż prowadzą dosyć prymitywne życie wśród lasów deszczowych . W niewielkiej odległości, w Singapurze znajduje się natomiast jeden z najwyższych odsetków milionerów na mieszkańca na świecie!

Pogoda w Singapurze
Singapur znajduje się 137 km na północ od równika i cieszy się tropikalnym klimatem lasu deszczowego. Temperatury oscylują na poziomie 31 stopni Celsjusza przez cały rok, a opady są dosyć częste. Zielone obszary miasta wymagają stałego podlewania, więc deszcz jest wskazany. Popołudniowe opady są na porządku dziennym, ale na turystów czekają w tym czasie liczne muzea. Decydując się na wizytę w Singapurze, warto wziąć pod uwagę wielkie imprezy i festiwale. Święta takie, jak Chiński Nowy Rok, przyciągają tłumy turystów, ale ceny bywają w tym czasie bardzo wysokie.

Czy Singapur jest drogi?
Singapur jest ogólnie uważany za drogi dla turystów, szczególnie w porównaniu do innych miejsc w Azji Południowo-Wschodniej takich, jak Tajlandia. Podróżujący często narzekają na wysokie koszty zakwaterowania w Singapurze. Picie lub palenie w tym kraju z pewnością jest w stanie zrujnować nasz budżet. Dobra wiadomość jest taka, że jedzenie jest tanie i smaczne. Jeśli chcemy zaoszczędzić musimy unikać zakupów oraz imprezowania.

Singapur utrzymuje czyste miasto i doskonałą infrastrukturę dzięki liberalnemu opodatkowaniu, a do pewnego stopnia także poprzez pobieranie kar za drobne wykroczenia. Jeśli zostaniemy przyłapani, możesz otrzymać karę pieniężną za zupełnie błahe przewinienia np. niespłukanie wody w publicznej toalecie, bezmyślne karmienie gołębi, spożywanie posiłków i napojów w środkach transportu publicznego! Woda z kranu jest bezpieczna do picia w Singapurze. Można zaoszczędzić pieniądze, uzupełniając butelki z wodą.

Nie spędzajmy całego czasu w centrach handlowych! Liczne ścieżki edukacyjne i ścieżki rowerowe łączą parki i tereny zielone w całym mieście. Wykorzystajmy te przyjemnie zaprojektowane przestrzenie - są dostępne całkowicie za darmo!