Kuba zmienia się z roku na rok, wraz ze wzrostem popularności i wysypem tanich biletów. Być może za kilka lat niewiele już zostanie z „autentycznej” Kuby, a historie o gorących hawańskich nocach usłyszycie wyłącznie od melancholijnych taksówkarzy. Wakacje na tej pięknej i dalekiej wyspie mogą być przygodą życia. Dla mieszkańców zatrzymał się tu czas, i mogłoby się wydawać, że błękitne niebo, słońce i parę monet w kieszeni to wszystko, czego im brakuje do szczęścia. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej – więc jeśli wybierasz się na Kubę, powinieneś się do tego wyjazdu odpowiednio przygotować. Jest wiele rzeczy, które Cię tu zaskoczą i zapewne wielu z nich będzie Ci kiedyś brakować. Jak przygotować się na wycieczkę na Kubę? Co trzeba mieć na uwadze?

Pogodę
Kiedy jechać na Kubę? Zdecydowanie najlepszą porą na egzotyczne wycieczki są miesiące od października aż do kwietnia, w czasie trwania pory suchej. Wówczas temperatury są bardzo przyjemne na zwiedzanie, przygody i na opalanie na słonecznych plażach – wynoszą ok. 26-28 stopni C. Opady deszczu są rzadkie i nie ma upałów, więc taka pogoda spodoba się osobom aktywnym. Wysoki sezon zaczyna się w okolicach grudnia, „gorąco” bywa przed samymi świętami i okresem noworocznym, bo wiele osób z całego świata chce świętować Nowy Rok właśnie na Kubie. Dlatego należy odpowiednio wcześniej pomyśleć o zakupie biletów lotniczych i zakwaterowaniu lub oddać te kwestie dobremu biurowi podróży. Najgorszymi miesiącami na zwiedzanie Kuby są lipiec i sierpień – szczyt pory deszczowej, kiedy niektóre kubańskie drogi mogą być nieprzejezdne. Jednak zwiedzanie podczas pory deszczowej nie jest niemożliwe, dobrym miesiącem jest np., maj – deszcz nie jest uciążliwy, często ogranicza się do przelotnych opadów, a pod względem cen na wsypie to chyba najlepszy miesiąc.

Dokumenty
Polacy potrzebują tzw. kartę turysty, by przebywać na Kubie. Wydawana jest ona na okres 30 dni, a jej ważność wynosi 6 miesięcy od daty wydania. Karta jest ważna wyłącznie za okazaniem paszportu ważnego m.in. 6 miesięcy od daty wjazdu oraz biletu powrotnego. Nie może być też na niej żadnych literówek. Czasem zdarza się, że celnik wymaga okazania stanu konta bankowego jako dowodu, że samodzielnie utrzymamy się podczas wycieczki. Jak zdobyć kartę turysty? Albo przez biuro podróży, które organizuje wycieczki na Kubę, albo kupując bilety w liniach lotniczych Air Canada, które mają „wizę” wliczoną w cenę biletu. Wówczas otrzymuje się kartę turysty do samodzielnego wypełnienia na ostatnim odcinku drogi. Nie zapomnijcie także o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego.

Walutę
Kwestia pieniędzy na Kubie bywa frapująca. Po pierwsze, przygotowując się na wycieczkę na Kubę w żadnym wypadku nie należy brać ze sobą dolarów amerykańskim. Trudno je wymienić na lokalną walutę, a jeśli już jakiś kantor na to przystanie, pobierana jest „złodziejska” prowizja. Najlepiej wziąć ze sobą po prostu euro, zwłaszcza, że kursy w lotniskowych kantorach nie różnią się niczym z kursami w miastowych kantorach. Po drugie, na Kubie funkcjonują dwie waluty – jedna lokalna, dla miejscowych (CUP), a druga dla turystów (CUC). CUC ma wartość mniej więcej 1 dolara, natomiast CUP – kilkukrotnie niższą. Niestety, niewiele będzie okazji do płacenia w walucie dla miejscowych, można używać tych pieniędzy wyłącznie dlatego, by pokryć drobne wydatki (np. na jedzenie). Wszystkie najważniejsze zapłaty, tzn. za noclegi czy bilety wstępów do atrakcji, należy płacić w walucie dla turystów.

Obowiązujące szczepienia
Wycieczka w egzotyczne miejsce to dobry pretekst na to, by przejrzeć swoją książeczkę szczepień. Pomimo tego, że do wielu miejsc, w tym na Kubę, nie ma szczepień obowiązkowych, to dla własnego komfortu podróży, zdrowia i bezpieczeństwa, warto skonsultować się z lekarzem. Lista szczepień zalecanych przed podróżą to m.in. WZW A i B, dur brzuszny, tężec i błonica, ew. profilaktyczna dawka przeciwko wściekliźnie. O szczepieniach trzeba pomyśleć ok. 4-6 tygodni przed podróżą, bo niektóre szczepionki potrzebują dwóch dawek, by odpowiednio zadziałać.

Zawartość walizki
Kuba to kraj w wiecznym niedoborze wszystkich produktów, dlatego przed wycieczką warto zrobić większe zakupy na artykuły higienicznie, niekoniecznie z myślą o sobie, ale o napotkanych po drodze ludziach. Zdecydowana większość Kubańczyków zarabia naprawdę mało, powiedzmy – równowartość 200-300 złotych na miesiąc. Tymczasem kosmetyki, takie jak najprostszy szampon do włosów czy żel pod prysznic, kosztują tu ok. 15 złotych. Nie trzeba długo liczyć, by uświadomić sobie, że wielu ludzi na taki luksus nie stać. Dlatego warto spakować ze sobą nadmiar kosmetyków czy artykułów papierniczych, by móc przekazać je np. do szkoły czy jakiejś lokalnej organizacji.