Tajlandia ma jedne z najpiękniejszych wysp i plaż na świecie, otoczonych krystalicznie czystą wodą i wspaniałym koralowym rajem. To główny powód, dla którego nieustanie wzrasta liczba nurków przybywających do Tajlandii w ciągu ostatniej dekady. Mimo, że najlepszy czas w roku, aby nurkować w Tajlandii trwa od października do czerwca, w tym kraju można nurkować praktycznie każdego dnia w roku.

Ponieważ Tajlandia jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych miejsc do nurkowania i snorkelingu na świecie, jest idealna dla osób, które chciałyby postawić swoje pierwsze kroki w podwodnym świecie. W niektórych miejscach widoczność pod wodą wynosi nawet 30 metrów. Trudno o podobne warunki do nurkowania w innych częściach świata. Można podziwiać wspaniałe widoki podwodnych gór, koralowych ogrodów, formacji skalnych, twardych i miękkich koralowców, rekinów wielorybich, mant i całej gamy mniejszych ryb, a nawet zatopionych pancerników. Przedstawiamy trzy niezwykłe tajskie wyspy, będące prawdziwym rajem dla nurków.

Koh Phi Phi
Koh Phi Phi pozostaje jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Tajlandii, nie tylko ze względu na piękne plaże, zatoczki i wyspy, ale także ze względu na doskonałe warunki do nurkowania. Wyspy leżą w krajowym parku morskim i miejsca nurkowe różnią się znacznie od innych w Tajlandii. Znienacka wyrastają tu wapienne ściany ozdobione zdrowymi, miękkimi koralami i rozgałęziającymi się gorgoniami. W płytkich ogrodach koralowych, wśród miękkich koralowców i gąbek toczy się fascynujące morskie życie.

Wyspy Phi Phi zapewniają możliwość obserwowania wspaniałych małych stworzeń, takich jak rzadko spotykane koniki morskie oraz większych ryb np. rekinów rafowych, a także żółwi. Połączenie dogodnych miejsc, które pasują do wszystkich poziomów umiejętności, pięknych plaż filmowych i urokliwego położenia sprawiają, że Koh Phi Phi jest wspaniałym miejscem dla nurków i ich nienurkujących towarzyszy.

Za najlepsze nurkowisko uznawana jest Bida Nok. To niewielka wysepka z urwiskami, których ściany spadają malowniczo do morza. Pod powierzchnią wody ozdobione są miękkimi koralami i gąbkami, tworząc fioletowe, żółte i zielone dywany. Sama rafa jest wyjątkowo zdrowa i jest domem dla licznych morskich stworzeń. Pojawiają się tu również większe ryby np. rekiny lamparcie i rekiny szare.

Similan
Bez wątpienia wyspy Similan reprezentują najwyższy poziom miejsc nurkowych, jakie Tajlandia ma do zaoferowania. Żaden inny region nie zapewni nam tak wiele doskonałych nurkowisk. Similan to sieć dziewięciu małych i zielonych wysepek o białych, piaszczystych plażach, otoczonych przez jedne z najbogatszych wód regionu.

Łodzie wyruszają w tę malowniczą scenerię, by zatrzymać się w najciekawszych miejscach i umożliwić nurkom odkrywanie bogactwa życia morskiego. Wody wokół wysp Similan obfitują w: rekiny wielorybie, rekiny rafowe oraz barakudy. Można tu także spotkać rekiny białopłetwe oraz mątwy. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć napoleony. Ze względu na niesamowite kolory bardzo ciekawymi okazami są tzw. papugoryby, chetoniki, ustniczki cesarskie oraz ławice maleńkich rogatnic. To niezwykła mieszanka barw i kształtów, w które można się dosłownie zaplątać.

Na wschodniej stronie wysp Similan twarde koralowce w dużych ilościach pokrywają strome zbocza w dół aż do dna morskiego, które wyścielone jest z kolei miękkimi koralowcami. Gdzieniegdzie, ogromne głazy granitowe, spoczywają mocno na piaszczystym dnie i stanowią imponujące tło dla wszystkich rybich działań. To dzięki nim nurkowanie tu jest naprawdę wyjątkowe.

Koh Tao
To idealne miejsce dla początkujących nurków. Ceny są tutaj najniższe w całej Tajlandii, a w pobliżu znajduje się aż 25 różnych nurkowisk. Ciepła woda o średniej temperaturze 26 stopni zapewnia doskonałą widoczność. Nawet płytkie wody obfitują tutaj w bogactwo fauny i flory. Wokół nurków pływa tyle ryb, że trudno skupić wzrok na konkretnych okazach. Jednak dopiero na większej głębokości, można zetknąć się z nieskazitelnym niebieskim światem. Pod kamieniami i w wyłomach skalnych chowają się płaszczki o fioletowo żółtej barwie. Mnóstwo tu rybek wyglądających, jak żywe kopie rybki nemo. Do tego barakudy, butterflyfis, chińskie węże morskie i rozgwiazdy.

Ten podwodny świat stoi otworem dla każdego, kto jest gotów na wielką przygodę. Jeżeli nie mieliśmy nigdy do czynienia z nurkowaniem, nic nie szkodzi. Na wyspie działa mnóstwo szkół i szkółek nurkowych, w których można zdobyć podstawowe umiejętności i stosowne certyfikaty.