​Cusco jest najpopularniejszym celem turystycznym w Peru ze względu na unikalną atrakcję, jaką jest bez wątpienia Machu Picchu, dawna stolica Imperium Inków. Jednak Cusco może być także doskonałą bazą wypadową do niewiarygodnego Parku Narodowego Manu, liczącego 1, 5 miliona hektarów. Amazoński las deszczowy na nizinach Manu odkrywa przed turystami swoje największe tajemnice. Kiedy jednak wybrać się do Cusco, aby w pełni wykorzystać wakacyjny czas? Oto kilka podpowiedzi:

Opady deszczu i temperatura
Cusco znajduje się w andyjskim paśmie górskim w południowym Peru i dzięki temu ma chłodniejszy klimat, niż lasy nizinne na północy i wschodzie. Pora deszczowa w Cusco trwa od listopada / grudnia do marca / kwietnia. Pozostałe miesiące to pora sucha. Cusco przeżywa najwilgotniejszy okres w styczniu i lutym. Najbardziej suchy przypada na czerwiec i lipiec. W samym Cusco temperatura jest niższa, niż na nizinach. Temperatura dobowa wacha się od 9 do 21 ° C w ciągu dnia i między 0 - 7 ° C w nocy. Ci, którzy chcą odwiedzić niesamowity Park Narodowy Manu, muszą pamiętać, że temperatura w dżungli nizinnej jest znacznie wyższa i wynosi od 30 - 35 ° C w ciągu dnia. Noce mogą być natomiast dosyć chłodne. W tropikach różnica temperatur między dniem a nocą jest często znacznie większa, niż różnica temperatur w ciągu dnia między porami roku.

Dzika przyroda
Wybierając termin wycieczki do Cusco z pewnością warto wziąć pod uwagę również dziką przyrodę. Odwiedzając niziny Manu o odpowiedniej porze można podziwiać papugi ary karmiące się gliną. W amazońskich lasach deszczowych potrafią one wynaleźć miejsca na klifach, odsłaniające gliniaste skały. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować papugi skrupulatnie wydzióbujące glinę z urwisk. Są one najmniej aktywne od kwietnia / maja do początku lipca. Od przełomu listopada i grudnia do przełomu marca i kwietna, czyli w porze deszczowej odbywa się największe owocowanie w lasach deszczowych, ukazując ogromną obfitość Amazonii. Z głodu raczej tutaj nikt nie zginie.
Festiwale
Jest kilka festiwali w Cusco, którymi powinni zainteresować się wszyscy turyści, pragnący poznać bogatą kulturę Peru. Festiwal Słońca nazywany Inti Raymi obchodzony jest 24 czerwca i jest głównym wydarzeniem w Cusco. W tym dniu całe miasto bierze udział w uroczystościach związanych z przesileniem zimowym.

Zwiedzanie Machu Picchu i szlaku Inków
Ze względu na ograniczenia dla turystów wprowadzone przez rząd Peru na Szlaku Inków, niezależnie od czasu, w którym chcemy podróżować, powinniśmy dużo wcześniej postarać się o odpowiednią zgodę. Wybór konkretnego czasu na wizytę może być trudny, ponieważ pogoda andyjska jest nieprzewidywalna, pomimo wyraźnego sezonu mokrego i suchego. Sezon suchy trwa od maja do października lub listopada i trzeba przyznać, że to najlepszy czas na tę niesamowitą wędrówkę. W trakcie pory deszczowej trwającej od grudnia do kwietnia warunki do zwiedzania mogą okazać się dużo trudniejsze. Trzeba pamiętać, że Machu Picchu jest otoczone lasami Amazonii. To lasy deszczowe, więc, jak ich nazwa wskazuje opadów możemy spodziewać się w każdym czasie. Jednak najbardziej intensywne i uciążliwe dla turystów są w porze deszczowej. Trekking w tym czasie nie należy do najprzyjemniejszych. Chyba, że jesteśmy zapalonymi wędrowcami uwielbiającymi trudne trasy i ciężkie warunki.