Otoczone górami i wulkanami, Quito stało się nowym, ciekawym miejscem dla alpinistów, szczególnie teraz, gdy Chimborazo zostało oficjalnie uznane za najwyższy szczyt świata. Quito znajduje się na wysokości 2850 metrów. Podobną wysokość osiągają inne miasta Ameryki Południowej położone w Andach, ale Quito usytuowane jest w dolinie, gwarantując zapalonym turystom wiele ekscytujących szlaków. Wspinaczka w tym regionie może okazać się prawdziwą przygodą życia. Oto jedne z siedmiu, najbardziej spektakularnych tras w okolicach Quito.

Wulkan Chimborazo
Wysokość wulkanu Chimborazo w południowej prowincji Riobamba wynosi 6263 metrów n.p.m. Jednak biorąc pod uwagę odległość jego szczytu od centrum ziemi, przewyższa nawet sam Mount Everest. Na szczyt prowadzi mnóstwo malowniczych szlaków, ale wybierając je należy liczyć się z ogromnym wyzwaniem. To góra dla najbardziej zaprawionych w bojach wędrowców i prawdziwych miłośników gór.

Wulkan Cotopaxi
Osiągając wysokość 5 897 metrów, Cotopaxi jest najwyższym aktywnym wulkanem na świecie. Jest bardzo popularny wśród wielbicieli przygód. W każdy weekend około 100 osób w Parku Narodowym Cotopaxi, próbuje zdobyć wulkaniczny szczyt. Dostępnych jest wiele różnych tras - od umiarkowanie trudnych, kilkugodzinnych wycieczek, po wielodniowe wyprawy na szczyt.

Parque Metropolitano
Turyści, którzy pojawiają się w Quito po raz pierwszy lub są zainteresowani stosunkowo prostą wędrówką, mogą wybrać się do Parque Metropolitano, które zajmuje powierzchnię 600 hektarów w północnej dzielnicy Quito - Batan Alto. Przez park wiedzie 10-kilometrowa oznakowana trasa z wieloma bocznymi szlakami. Podczas spaceru możemy podziwiać wulkany Cotopaxi, Cotacachi, Cayambe i Antisana.

Pętla Quilotoa
Pętla Quilotoa obejmuje 200-kilometrową trasę wiodącą między wioskami Sigchos i Quilotoa, z których ostatnia oddalona jest około 90 minut na południe od Latacunga w prowincji Cotopaxi i dwie godziny na południe od Quito. Wielu turystów decyduje się na wędrówkę w tym rejonie, aby zobaczyć zapierające dech w piersiach laguny Quilotoa. To wulkan, który położony jest wśród pasm górskich. Jego kalderę wypełnia woda.

Pichinchas via teleférico
Teleférico to kolejka linowa, która wznosi się na wysokość 4100 metrów, prowadząca do Pichinchas. Stamtąd można wyruszyć na kilkugodzinną wędrówkę wzdłuż oznakowanych szlaków prowadzących do różnych szczytów. Sama jazda kolejką jest niezwykle ekscytująca.

Krater Pululahua
Ten wygasły krater wulkanu uważany jest za największy w Ameryce Południowej. Liczy około cztery kilometry szerokości i 300 metrów głębokości. Żyzna powierzchnia wewnątrz samego krateru ma 2,4 km szerokości i jest obecnie wykorzystywana do uprawy roślin. Dotrzemy stąd w łatwy sposób, autobusem do pomnika równikowego - Mitad del Mundo, a innym autobusem do Reserva Geobotanica Pululahua.

Jezioro Cuicocha
Zapierające dech w piersiach, piękne jezioro kraterowe, z niewielką wysepką pośrodku jest warte odwiedzenia nie tylko ze względu na niepowtarzalne widoki. Daje także możliwość podziwiania niezwykłych ptaków i motyli. To raj dla miłosników przyrody. Wejście na szlak prowadzący do jeziora znajduje się prawie godzinę drogi przed miastem Otavalo, dwie godziny na północ od Quito. Wycieczka trwa około czterech godzin, więc warto zabrać ze sobą spore zapasy wody i przekąsek.