Niewiele jest osób, które nie chciałby w swoim życiu chociaż raz przeżyć swojego „American Dream”. Stany Zjednoczone jawią się nam niczym wymarzona kraina, w której każdy może spełnić swoje najskrytsze marzenia. Dzisiaj podróż do USA nie jest już przeznaczona dla wybranych, bo, jak pokazują statystki – turystyczną wizę dostaje coraz więcej aplikantów. Inna sprawa, nie zdajemy sobie sprawy, jak Stany Zjednoczone są ogromne, a zwykle na liście do zwiedzania mamy miasta położone od wschodu do zachodu. Dziś wychodzimy z propozycją wycieczki po East Coast, czyli Wschodnim Wybrzeżu w USA, na którym znajdziemy mnóstwo atrakcji i ciekawych miejsc.

Problematyczna wiza

Zanim jednak zaczniemy planować trasę, porozmawiamy przez chwilę o wizie, która owiana jest legendą. Obywatele Polski są zobowiązani posiadać wizę przy przekroczeniu granicy z USA, czasem może się zdarzyć, że już na lotnisku, z którego mamy lot na Zachód, nie wpuszczą nas do samolotu. Jak uzyskać wizę? Najpierw czeka nas bardzo długi i szczegółowy wniosek, a podpowiedzi jak go rozwiązać znajdziecie bez problemu w Internecie. Podróżników będzie interesować jedynie wiza B2, która kosztuje 160 dolarów amerykańskich. Po złożeniu wniosku dostaniecie zaproszenie na rozmowę z konsulem w Ambasadzie w Warszawie lub Krakowie (można wybrać). Cały proces może się odbywać także z pośrednictwem np. jakiegoś biura podróży lub organizacji, z którą lecicie. Najważniejszą informacją dla starających się jest to, by nie kłamać i odpowiadać na pytania szczerze. Poza wizą warto pomyśleć o ubezpieczeniu podróżnym.

Wschodnie Wybrzeże

Jak dobrze zaplanować podróż na Wschodnim Wybrzeżu? Od Wodospadu Niagara do Key West, czyli najniżej położonego punktu wybrzeża, dzieli nas 28 godzin ciągłej jazdy samochodem. Wiele zatem zależy od tego, ile mamy czasu na wycieczkę. Dziś polecamy wakacje w USA, które trwają między 14 a 10 dniami, z uwzględnieniem czasu na odpoczynek po długim locie (czyli ok. jednego dnia). Zdecydowana większość samolotów z Polski leci do Nowego Jorku, więc od tego miasta zaczniemy.

New York, New York

New York City jest największym miastem New York State, a również sercem nie tylko Wschodniego Wybrzeża, ale i całych Stanów ZJednoczonych. Nie ma pewnie ani jednej osoby na świecie, która nie kojarzyłaby tego miejsca – można w nim spędzić nieograniczoną liczbę dni i nadal nie być znudzonym. W Nowym Jorku mieszkają wszyscy i znaleźć można zupełnie wszystko, a każdy krok wydaje się bardziej fascynujący od poprzedniego. Najpopularniejszą dzielnicą jest Manhattan, który z powodzeniem mógłby być osobnym miastem. Koniecznie zaopatrzcie się w mapkę Manhattanu – oferuje mnóstwo zupełnie darmowych atrakcji (trzeba sprawdzić na liście Muzeów itd.), wjazd na szczyt Empire State Building kosztuje ok 30 dolarów, a na World One ok. 40$. Odpocząć trzeba w Central Parku, a przy okazji kupić nowojorską kawę i bajgla za kilka dolarów. Sławna jest także jednodolarowa pizza. Co trzeba wiedzieć o NYC? New York State ma jedne z najdroższych podatków stanowych, za te same produkty np. w Ohio tutaj zapłacimy nawet o 30% więcej.

Gdzie dalej?

Po trzech-czterech dnia eksplorowania Nowego Jorku koniecznie wsiądźcie w autobus i pojedżcie do Filadelfii, pierwszej stolicy USA. Independence Hall można odwiedzić z przewodnikiem za darmo, o ile wcześniej zarezerwujecie bilety online. To miasto ma zupełnie inny klimat niż NYC, jest mroczniejsze i nie sprawia wrażenia metropolii. Warto odwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wbiec na szczyt schodów niczym Rocky i pójść do Muzeum Kultury Polskiej.