Mauritius zaskakuje – nie jest to typowy kraj wyspiarski, chociaż można tu znaleźć wspaniałe plaże, gaje kokosowe i krystalicznie czystą wodę. Wyspa, która jest większa zaledwie półtora razy od New Delhi wypełniona jest prawdziwymi cudami natury oraz …architektury. Społeczeństwo Maurytyjczyków jest wieloetniczne, wielokulturowe i multijęzyczne. Dawna kolonia brytyjska przyciąga zarówno rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół, jak i starsze osoby. Mauritius oferuje szereg atrakcji przyrodniczych i przygodowych, jest prawdziwym rajem dla miłośników nurkowania, pięknych widoków i zakwaterowania na najwyższym poziomie. Dlaczego warto wybrać się na egzotyczne wakacje na Mauritius? Co sprawia, że ten wyspiarski kraj jest wyjątkowy na mapie Afryki?

Powód pierwszy: piękna pogoda niemal przez cały rok
W przeciwieństwie do innych krajów, Mauritius jest świetnym miejscem na wakacje przez cały rok. Wynika to głównie z niemal idealnego położenia geograficznego – Mauritius leży tuż nad zwrotnikiem Koziorożca, ciesząc się w ten sposób dużą ilością słońca przez cały rok. Można być zatem pewnym, że nawet podczas kilkudniowej podróży można wyprodukować odpowiednią ilość witaminy D. Występują tu tylko dwie pory roku, lato i „zima”. Maurytyjskie lato trwa od października do kwietnia, a zima od listopada do marca. Oczywiście zimą na Mauritiusie jest bardzo gorąco, chociaż to czas na wakacje dla osób, które gorzej znoszą upały. Latem robi się naprawdę gorąco. Ogólnie na wyspie temperatura nigdy nie spada poniżej 16 ° C i może z łatwością osiągnąć nawet 35 ° C. Warto dodać, że bilety na Mauritius można upolować w bardzo atrakcyjnych cenach, nawet za ok. 2500 tys. złotych. Okazyjności dodaje fakt, że nie trzeba się przejmować pogodą, a ewentualnym sezonem wysokim, który występuje podczas świąt: Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Chińskiego Nowego Roku, Wielkanocy i podczas zakończenia Ramadanu. Przed wakacjami warto prześledzić kalendarz z najważniejszymi świętami.

Powód drugi: rajskie plaże na Mauritiusie
Plaże to zwykle najważniejszy punkt każdego wycieczkowego programu nastawionego na wypoczynek. Wszyscy lubią rajskie widoczki obfitujące w plaże, palmy i urokliwe laguny. Na Mauritiusie jest w czym wybierać, bo istnieje tu ponad sto plaż wzdłuż wybrzeży wyspy. Od tych długich do małych i nieskazitelnych, każda plaża czymś się charakteryzuje. Wybrzeże Mauritiusa pokrywa głównie biały piasek lub plaże o złotym kolorze piasku, a w zależności od regionu są pokryte gajami kokosowymi lub palmowymi. Nie wspominając już o niesamowitym dnie porośniętym pięknymi rafami koralowymi o idealnej temperaturze wody (czyli ok. 27 stopni Celsjusza). Najlepsze plaże na Mauritiusie znajdują się nie tylko przy popularnym miasteczku Flic en Flac, ale także po drugiej stronie, na Belle Mare. Widokiem, który najbardziej kojarzony jest z tym krajem to półwysep Le Morne, gdzie lecąc helikopterem widzi się łudzącą iluzję podwodnego wodospadu. Jak to wynika w praktyce? Najlepsze hotele znajdują się na wschodzie, w rejonie Belle Mare, jednak to nie jest dobre miejsce na wycieczkę w czasie maurytyjskiej zimy. Za to idealne na wyspiarskie lato. Na południowym-zachodzie rozciąga się oszołamiające Le Morne, a na północy Trou Aux Biches po plażę Pereybere, mniej uczęszczane (chociaż może się tak wydawać ze względu na to, że dobra pogoda jest tu przez cały rok). Wycieczkę na Mauritiusie można zatem spędzić np. w dwóch różnych miejscach, bo jak widać, cała wyspa jest różnorodna i charakteryzuje się różnymi krajobrazami i ekosystemem.

Powód trzeci: niesamowite widoki i parki narodowe
Na Mauritius często mówi się „Paradise Island” i to nie bez powodu. Tropikalny klimat, dzikie wodospady, bujne lasy i dżungle, pasma górskie czekające na wędrówki czy sporty wodne sprawiają, że wyspa jest miejscem wakacyjnym z nieskończonymi możliwościami. Jednym z ulubionych turystycznych miejsc jest Park Narodowy Charamel. Chamarel to mała wioska na Mauritiusie, do której przyciąga niezwykła ziemia siedmiu kolorów. Ten niewielki obszar wydm składa się z piasku w siedmiu różnych kolorach (wchodzą w to m. in. czerwony, brązowy, fioletowy, zielony, niebieski, fioletowy i żółty). Podobno wydmy nigdy nie wyglądają tak samo, a krajobraz zależy od padającego na nie słońca. Pośród gęstej dżungli ten widok przedstawia się dość surrealistycznie. Co prawda obecnie Chamarel to bardzo turystyczne miejsce, w którym można kupić np. probówki z piaskiem w siedmiu kolorach, ale jest warte zobaczenia dla samego efektu. W pobliżu znajduje się także ochronka dla żółwi olbrzymich, które można karmić i podziwiać z bliska. W szczególności dzieci są zachwycone tą atrakcją. Rodzice w tym czasie mogą w końcu sobie odpocząć!