W ostatnich latach da się zauważyć boom na podróże w kierunkach Dalekiego Wschodu – Tajlandia, Wietnam czy Kambodża zostały dosłownie zalane przez turystów. Tymczasem wycieczka w drugim kierunku, bo na wschód, może być równie ciekawa! Co znajdziemy w Meksyku? Do najczęściej wymienianych zalet tego ogromnego kraju należą: wspaniała kuchnia meksykańska, która potrafi być bardzo różnorodna, zaskakująco prosta i pyszna, kultura, od poszukiwania majańskich śladów do współczesnych Meksykan, krajobrazy, czyli rajskie plaże, turkusowa woda, nieprawdopodobnie piękne cenoty, hacjendy wokół których roztaczają się pola lawendy i wrzosów i o wiele, wiele więcej oraz atmosfera – tak różna od znanej nam polskiej „szarej” rzeczywistości. Dlaczego warto wybrać się w egzotyczną podróż po Meksyku?

Najpiękniejsze plaże na świecie
Powodem, który powinien przekonać miłośników plażowania i uprawiania sportów wodnych to fakt, że w Meksyku są najpiękniejsze plaże na świecie. Sam półwysep Jukatan przyciąga rocznie setki tysięcy turystów z całego świata, którzy pragną wygrzać kości w gorącym słońcu i popływać w Morzu Karaibskim pośród kolorowej rafy koralowej. Jukatan to bardzo popularny kierunek na egzotyczne wakacje, zwłaszcza, że bardzo łatwo można połączyć urlop na Jukatanie i kilka dni spędzone na słonecznej Kubie – to gratka dla tych, którzy chcą znaleźć się dwóch niesamowicie pięknych i różnych miejscach! Loty z Hawany do Cancun stoją w rozsądnych cenach, a dobre biuro podróży zorganizuje ciekawy program pomiędzy tymi destynacjami. Jeśli chodzi o plaże w Meksyku, to linia brzegowa Jukatanu jest przepiękna i idealna na plażowanie. Większość plaż ma biały, drobny piasek i dostęp do ciepłej wody Morza Karabiskiego. Jednak nie każdemu odpowiada turystyczne miejsce, a dla takich osób polecamy nieoczywisty stan Oaxaca i plażę Mazunte. Mazunte To senne nadmorskie miasteczko na wybrzeżu Pacyfiku w Meksyku jest jednym z magicznych miast tego kraju. Co więcej, wciąż stosunkowo nieznane. Panuje tu spokój i przyjazna atmosfera, a ten, kto trafi tu raz, już zawsze będzie chciał tu zostać. Co ciekawe, mieszkają tu osoby, które postanowiły przenieść się do Meksyku po wakacjach! W ogóle wzdłuż wybrzeża Oaxaca znajdują się piękne plaże. Każda z nich ma swój urok, a Mazunte ma kilka najlepszych plaż. Nadają się na romantyczne spacery o zachodnie słońca i leniwe wieczory, spędzane na sączeniu drinka w jednym z plażowych barów.

Najsmaczniejsza kuchnia na świecie
Kuchnia meksykańska, również w Polsce, cieszy się ogromną i niesłabnącą popularnością. Jest ku temu kilka powodów: to zwykle potrawy jednogarnkowe, które łatwo przygotować z prostych składników (które są powszechnie dostępne), tanie i sycące. W Meksyku gotuje się różnorodnie w zależności od stanu – w końcu cały kraj położony jest na potężnym obszarze i trudno się dziwić, że mieszkańcy gór nie będą fanami krewetek. Natomiast bazowe składniki, czyli fasola we wszystkich odmianach, kukurydza, pomidory, papryka i ostre przyprawy pozostają bez zmian. Podczas dwutygodniowej wycieczki po Meksyku trzeba się naprawdę pilnować, by nie przytyć kilku kilogramów, bo wszechobecne tortille, nachosy i dania z kuchni ulicznej obfitują w topiony ser żółty, keczup i majonez. Jedno jest pewne, w Meksyku na pewno nikt nie zgłodnieje.

Niesamowicie przyjaźni i gościnni ludzie
Meksykanie uchodzą za bardzo przyjazny i gościnny naród. Pomimo biedy i ogromnych problemów społecznych, ulice wypełniają głośne rozmowy, śmiechy i taniec. Meksykanie są bardzo rodzinni i uwielbiają spędzać czas w większym gronie. Jeśli zdarzy Wam się dostać zaproszenie do prawdziwego meksykańskiego domu, bądźcie pewni, że przy stole nie zabraknie jedzenia, tequili i muzyki. W przeciwieństwie do dość zdystansowanych Europejczyków, Meksykanie granice wyznaczają dużo bliżej - nikogo tu nie dziwi, że obcą osobę całuje się kilkukrotnie w policzki na powitanie, a przytulanie i klepanie po plecach uchodzą tu za normalne zachowanie. Może to nieco zburzyć czyjąś strefę komfortu, ale z drugiej strony to wspaniałe doświadczenie znaleźć się wśród tak radosnych ludzi. W Meksyku nawet spóźniające się autobusy czy dłuższe czekanie na posiłek nie będą uciążliwe, bo wokół cały czas się coś dzieje. Do częstych widoków należą tańce na ulicy czy... głośnie kłótnie kochanków.