Sri Lanka to niewielki kraj położony na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Przyciąga turystów swoją egzotyką, odległą naszej kulturą oraz ciekawymi atrakcjami. Po wyjeździe stąd jeszcze długo możemy czuć aromatyczny zapach curry i słynnej cejlońskiej herbaty. Przedstawiamy garść praktycznych informacji na temat tego wyjątkowego miejsca.

Czy Sri Lanka jest bezpieczna dla turystów?
Owszem, jeszcze nie tak dawno na Sri Lance toczyła się wojna, jednak skończyła się ona kilka lat temu. Dziś kraj ten należy do bardziej bezpiecznych, niż chociażby niektóre kraje afrykańskie. Zupełnie pewnie mogą czuć się tu kobiety, nawet te, które w podróż udają się samotnie lub z małymi dziećmi. Mieszkańcy Sri Lanki są bardzo życzliwi wobec turystów i przyjacielsko nastawieni do wszystkich przybywających tu gości. Zresztą turystyka na Sri Lance kwitnie.

Kiedy wybrać się na Sri Lankę?
Szczyt sezonu obejmuje nasze zimowe miesiące i trwa od połowy grudnia do końca lutego. Możemy wówczas liczyć na najlepszą pogodę. Niestety w sezonie ceny będą nieco wyższe. Warto wybrać się na Sri Lankę także w marcu. Ruch turystyczny jest wówczas znacznie mniejszy, ceny korzystniejsze, a pora deszczowa nie rozkręca się jeszcze na całego. Dobrą opcją jest również wyjazd listopadowy, ale w miesiącu tym możemy oczekiwać większych opadów. Niektórzy wakacje planują na czas naszego europejskiego lata. Na Sri Lance trwa wówczas pora monsunowa. Jednak na wschodzie wyspy pogoda jest dużo lepsza, niż w pozostałych jej rejonach. W lipcu i sierpniu warto wybrać się na Sri Lankę ze względu na trwające tam wówczas festiwale. Na północy wyspy odbywa się Nallur Festival. Niezwykłą atrakcją jest także najważniejsza w tym kraju procesja Kandy Esala Perahera.

Czy na Sri Lankę potrzebna jest wiza?
Wizy na Sri Lankę nie potrzebują jedynie obywatele Singapuru, Malediwów i Seszeli. Wszyscy inni muszą wyrobić sobie wizę turystyczną. Wyrobienie wizy jest bardzo proste zwłaszcza, że można to zrobić za pośrednictwem Internetu albo na lotnisku, bezpośrednio po przylocie. Aby dostać wizę, należy wypełnić odpowiedni formularz w języku angielskim. Znajduje się w nim pole „address in Sri Lanka”, ale nie znając dokładnego adresu, można wpisać po prostu nazwę miasta i hotelu, w którym planujemy się zatrzymać. Turystyczna wiza jest ważna tylko przez 30 dni, ale istnieje możliwość jej przedłużenia do 6 miesięcy. Można to zrobić wyłącznie w stolicy kraju – Kolombo, w Department of Immigration and Emigration. Do wniosku o przedłużenie wizy konieczne jest dołączenie zdjęcia. Procedura zajmuje około 2 godzin.

Zasady dobrego wychowania na Sri Lance
Zasady dobrego wychowania różnią się znacznie od tych, z którymi mamy do czynienia w Europie. Nie liczmy na to, że mężczyzna przepuści kobietę w drzwiach lub ustąpi jej miejsca w autobusie. Reguła mówiąca o tym, że wychodzący mają pierwszeństwo wcale tu nie obowiązuje. Istnieją natomiast inne, lokalne zasady, których należy przestrzegać. Jedząc używajmy wyłącznie prawej ręki, lewa jest w tym kraju uważana za nieczystą. Będąc w świątyni obchodźmy ją dookoła tak, aby prawa ręka była po stronie świątyni. W żadnym razie nie róbmy sobie zdjęć z Buddą, zwłaszcza, gdy stoimy odwróceni do niego plecami. Trudno wyobrazić sobie większy nietakt.