Trypolis to największe miasto Libii i jednocześnie stolica tego niezwykłego państwa. Usytuowane jest w północno-zachodniej części kraju, tuż nad Morzem Śródziemnym. To jedno z najlepiej rozwiniętych miast w Libii i tym samym najważniejszy ośrodek przemysłowy. Liczba mieszkańców przekracza dwa miliony osób. To jedna z tych stolic, które na ogół nie są brane pod uwagę przez turystów spragnionych czegoś nowego w pierwszej kolejności. Mimo wszystko jest to miasto pełne niespodzianek i zabytków godnych zobaczenia. Gdzie warto się udać?

Czerwony Zamek

Muzeum Czerwonego Zamku znajduje się w zabytkowym budynku, który już sam w sobie stanowi nie lada atrakcję. Pokaźny zbiór eksponatów przenosi nas aż o pięć tysięcy lat wstecz. To jedno z tych miejsc, w których można zanurzyć się w wieloletnią i niezwykle ciekawą historię tego regionu świata.

Martyr's Square

Plac męczenników w Trypolisie należy do jednych z najważniejszych miejsc w całej stolicy. Można powiedzieć, że jest ono sercem całego miasta. To właśnie tutaj mieszczą się najważniejsze punkty handlowe, turystyczne oraz rozrywkowe. Jego nazwy zmieniały się w zależności od sytuacji politycznej. Był Placem Niepodległości, gdy Libia faktycznie odzyskała niepodległość w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych, a następnie placem Zielonym. Ostateczna nazwa została usankcjonowana w 2011 roku na cześć osób, które zginęły, walcząc z reżimem Mu'ammara al-Kadaffiego. Obecnie w pobliżu placu znajdziemy mnóstwo knajpek, w których będzie można się delektować wyśmienitą kuchnią libijską. Jednym z rarytasów, których nie należy sobie odmawiać jest warzywna zupa Szorba Adas z dodatkiem dużej ilości aromatycznych przypraw. Odważniejsi będą mogli również skosztować potraw z dodatkiem legendarnej już harissy - bardzo ostrego sosu na bazie papryczek chilli.

Tripoli Zoo

Będąc w stolicy Libii, warto również udać się do stołecznego zoo. To bardzo ładnie zaaranżowany teren, w którym będzie można odetchnąć od miejskiego zgiełku w towarzystwie egzotycznych zwierząt. Poza pociesznymi hipopotamami można tutaj również podziwiać dzikie koty, wielbłądy, niedźwiedzie i wiele innych. Na zwiedzanie tego miejsca warto sobie zarezerwować kilka godzin.

Pozostałości z okresu rzymskiego

Trypolis to miasto, w którym bezustannie będziemy spotykać się z zabytkami pochodzącymi z okresu rzymskiego. Do najważniejszych należy jednak słynny łuk triumfalny Marka Aureliusza. To miejsce, które w obecnych czasach oblegane jest przede wszystkim przez turystów pragnących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle łuku. Nieopodal znajdują się również zabytkowe meczety, które są prawdziwymi perłami pod względem architektonicznym.