Wśród podróżników mówi się, że kto raz pojedzie do Afryki, już nigdy z niej nie wróci. W tym powiedzeniu nie chodzi o fizyczne pozostanie na tym kontynencie, ale o duchowe. Afryka działa na podróżników jak magnes, zapada głęboko w serce i po prostu chcą więcej. Dzisiaj przeniesiemy się do krainy safari i Masajów, do Kenii. To kraj, od którego trochę łatwiej zacząć podróżowanie po Afryce, bo światowe biura podróży oferują bardzo dużo wycieczek w to miejsce. O Kenii powstało wiele przewodników, książek i filmów dokumentalno-fabularnych, przy czym do mainstreamu dostał się film „Biała Masajka”, o historii miłości Szwajcarki i Masaja. Chociaż ten związek nie przetrwał próby czasu, odległości i różnic kulturowych, autorka już zawsze będzie powtarzać, że nie ma na świecie piękniejszego miejsca niż Kenia. Dlaczego warto zacząć od Kenii?

Najlepszą ofertę wyjazdu do Kenii znajdziesz na Planetescape.pl!

Masajowie - półkoczowniczy lud
To, co przyciąga turystów do Kenii to Masajowie – grupa etniczna zamieszkująca środkową i południową Kenię (a także część Tanzanii). Masajowie do dnia dzisiejszego kultywują odwieczne zwyczaje i rytuały, nie przestając prowadzić swojego półkoczowniczego trybu życia – pomimo zachęt ze strony rządu. To największa z grup etnicznych zamieszkująca ten kraj, Masajowie od najmłodszych lat uczeni są jak przetrwać w każdych warunkach, czy to na pustyni, czy w pobliżu miasta. Niestety, postępująca globalizacja przyczynia się do niszczenia ich kultury. W Nairobi czy Mombasie część Masajów wciągnęła się w robie interesów z turystami – popularne są wspólne zdjęcia z Masajem w tradycyjnym ludowym stroju lub sprzedaż rękodzieła (głównie przepięknej biżuterii). Poza tym Masajowie zamieszkujący w wioskach za drobną opłatą przyjmują wizyty turystów, czasem proponując nocleg w masajskim namiocie. Co trzeba powiedzieć o społeczeństwie Masajów? Przede wszystkim panuje tu system mocnego patriarchatu, rządzą mężczyźni, a najstarsi decydują o sprawach wioski. Masajowie to lud monoteistyczny, czczący boga Engai (który ma naturę dwoi styczną – Czarnego życzliwego Boga oraz Czerwonego mściwego Boga). Najważniejszym dla Masajów zwierzęciem jest lew, a zabicie tego silnego ssaka łączą z rytuałem przejścia. Znani są także Masajowie, którzy przyjęli chrześcijaństwo lub islam i nie jest to żadne niezwykłe zjawisko.

Jeśli chodzi o tradycyjny styl życia Masajów kręci się wokół bydła – to zarówno główne źródło pożywienia, jak i waluty. Będąc w środkowej Kenii widok wędrujących Masajów z bydłem jest wpisany w krajobraz.

Kraina safari
Kenia jest także znana z organizowania wycieczek na safari. Szczególną popularnością cieszy się Rezerwat Narodowy Masai Mara, który przylega bezpośrednio do Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii, dzięki czemu wiele milionów dzikich zwierząt może swobodnie wędrować pomiędzy państwami podczas tzw. Wielkiej Migracji. Rezerwat Narodowy Masai Mara nazwano na cześć Masajów, którzy mieszkają na jego obszarze przez kilka miesięcy w roku. W Masai Mara mieszkają dzikie lwy, lamparty, żyrafy, gepardy, gazele i antylopy gnu – zdecydowana większość filmów dokumentalnych, które znacie z telewizji była kręcona właśnie tam, podobnie jak hitowa bajka Walta Disneya z lat 90., „Król Lew” rozgrywa się w Masai Mara! Być może dlatego patrząc na zdjęcia z tego miejsca (szczególnie za zachody słońca, na których słońce zajmuje ponad połowę kadru) wydaje się nam ono dziwnie znajome. W 2010 roku Masai Mara została wpisana na listę UNESCO, co jeszcze bardziej przyciągnęło do niej turystów. Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszą atrakcją jest safari - dzienne lub nocne, przy czym podróżnicy lubią korzystać z możliwości czasowego mieszkania na sawannie.

Mombasa - legendarne miasto
Pomimo tego, że to Nairobi jest stolicą Kenii, to Mombasa uchodzi za „prawdziwe” kenijskie miasto „z duszą”. Mombasa to kulturowe serce kraju, najstarsze miasto, położone na wybrzeżu. Według statystyk, zamieszkuje tu ponad 1,5 miliona Kenijczyków, którzy zajmują się m. in. handlem, turystyką i sztuką. W Mombasie kwitnie nocne życie i imprezy, na których gra się lokalną oraz zanzibarską muzykę. Mieszkańcy Mombasy kochają taniec, zarówno ten tradycyjny, jak i nowoczesny. Warto dodać, że część społeczności stanowią Hindusi, którzy nadają miastu orientalnego klimatu. To, co przyciąga turystów do Mombasy, to nie tylko galerie z lokalną sztuką, ale także swoiste centrum sportowe. Nie od dziś wiadomo, że Kenijczycy to jedni z najszybszych biegaczy na świecie - w Mombasie co roku odbywa się Maraton Mombasa, w którym biorą udział biegacze z różnych krajów. Zdecydowanie warto odwiedzić to miasto podczas podróży po Kenii.