Na podróż do Wietnamu decydują się zwykle bardziej doświadczeni podróżnicy, którzy mają ochotę przemierzać ten wspaniały kraj na skuterach i spać pod gołym niebem. Na pewno dla kogoś, kto dopiero zaczyna organizować sobie egzotyczne wyprawy Wietnam będzie wyzwaniem, ale może czasem warto rzucić się na głęboką wodę, żeby nauczyć się doskonale pływać? W tym azjatyckim kraju mieszka ponad 90 milionów ludzi, których łączą silne więzy, tradycje i krwawa historia. W końcu Wietnam przez kilkaset lat znajdował się pod okupacją chińską, później kolonią francuską, by w XX wieku pogrążyć się w wojnie domowej i próbowaniem ułożenia stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi. A to w zasadzie ogromny skrót tego, co się wydarzyło. Co warto wiedzieć o tym kraju? Dlaczego wpisać Wietnam na listę krajów, które trzeba zobaczyć przed śmiercią?

Informacje praktyczne: co ze sobą zabrać? Jaki jest Wietnam?
Zacznijmy od informacji praktycznych na temat Wietnamu i tego, w jaki sposób można się tam dostać. Ważną kwestią będzie pogoda – w tym kraju bardzo często pada, a na dodatek intensywnie. Przekłada się to na stan dróg, infrastruktury oraz faunę i florę. Dlatego jeśli wybierasz się na wycieczkę do Wietnamu, warto zaopatrzyć się w porządną kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, bo bez niej się nie obejdziemy. Nie ma sensu pakować do plecaka ciepłych ubrań, jeśli wybieramy się tam podczas zimy, ponieważ temperatura będzie oscylować w granicach 10 do 20 stopni Celsjusza, także umiarkowanie. Kiedy nie poleca się przemieszczać po Wietnamie? Na przełomie stycznia i lutego Wietnamczycy hucznie obchodzą narodowe święto, Tết Nguyên Đán, co zwykle skutecznie blokuje możliwość jeżdżenia po miastach i wsiach, więc jeśli planujesz wycieczkę objazdową, licz się z tym, że w czasie świętowania nie ma szans na zwiedzanie. Za to można doświadczyć na własnej skórze, w jaki sposób świętują Wietnamczycy. Co więcej, pamiętaj także o tym, że na terenie Wietnamu potrzebujesz wizy. Zwykle nie ma większych problemów z jej uzyskaniem, jednak jeśli cel Twojej podróży jest inny niż tylko turystyczny, lepiej złożyć wniosek w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie.

Jak wygląda kwestia szczepień?
Wietnam mieści się w strefie, w której występuje zagrożenie malarią. Warto pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć się przed ewentualną chorobą na kilka tygodni przed wyjazdem. Wiele zależy od tego, jak długo planujesz zostać w krajach azjatyckich oraz gdzie zamierzasz zwiedzać. Dla osób, które preferują peryferia, spanie pod gołym niebem i spacery po dżunglach, szczepienie na malarię jest obowiązkowe. Poza tym do zestawu szczepień dorzuca się też wściekliznę. Prócz tych dwóch szczepionek, obowiązuje nas podstawowy zestaw – błonica, tężec, WZW, a także szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu.

Co może nas zaskoczyć w Wietnamie? Garść ciekawostek
Pierwszą rzeczą, jaką zauważymy podczas poznawania Wietnamczyków jest fakt, że ponad połowa z nich na pewno będzie nazywać się Nguyen. To taki odpowiednik naszego polskiego Kowalskiego czy Nowaka, chociaż biorąc pod uwagę, że w Wietnamie mieszka ponad 90 milionów mieszkańców, zjawisko to występuje na większą skalę. Wietnamczycy wyznają głównie buddyzm (setki lat okupowania przez Chiny), ale znajdziemy też wyznawców wszystkich innych religii świata. Ogólnie jako naród uchodzą oni za bardzo pogodnych, sympatycznych, otwartych i pomocnych ludzi, lubią kontakt z turystami, a poza turystycznymi miejscówkami możemy spodziewać się prawdziwej i niewymuszonej gościnności – jeśli oczywiście nasze podejście będzie równie szczere. Wietnamczycy są ciekawi innych ludzi, dlatego spodziewaj się, że będą cię zaczepiać i rozmawiać, próbując przy tym szkolić swój angielski.