Co warto wiedzieć o Meksyku? Jako mieszkańcy Europy mamy dość stereotypowe skojarzenia, jeśli pomyślimy o mieszkańcach Meksyku. Co przychodzi nam na myśl jako pierwsze? Torreadorzy, kapelusze sombrero, kolorowe ubrania, ostra kuchnia meksykańska z dużą ilością czerwonej fasoli i pomidorów, sjesta, pełne kształty Meksykanek, ciągła zabawa… Wszystkie te elementy to zaledwie niewielka część kultury tego fascynującego państwa. Meksykańskie Stany Zjednoczone mają o wiele barwniejszą historię i kulturę, niż mogłoby nam się to wydawać – setki lat, przez które Meksyk był pod panowaniem Hiszpanów, ślady pierwotnych kultur, stosunki ze Stanami Zjednoczonymi – czego jeszcze nie wiecie o Meksyku? Dziś opowiemy o kilku ciekawostkach dotyczących tego państwa, jeśli jesteście zainteresowani, koniecznie przeczytajcie artykuł poniżej.

Meksyk w liczbach
Zacznijmy od przedstawienia kilku statystyk dotyczących Meksyku. Meksykańskie Stany Zjednoczone to jedno z trzech państw Ameryki Północnej, sąsiadujące ze Stanami Zjednoczonymi od Północy, Gwatemalą i Belize na południu, oraz Oceanem Spokojnym, Morzem Karaibskim i Zatoką Meksykańską ze wschodu i zachodu. Powierzchnia Meksyku to około dwa miliony kilometrów kwadratowych, chociaż zadziwiającym faktem jest rozmieszczenie mieszkańców Meksyku – około 75% Meksykan zamieszkuje stolicę kraju (Mexico City) oraz najbliższe okolice. Dzięki temu Mexico City zajmuje pierwsze miejsce pod względem gęstości zaludnienia miast na całej Ziemi! Meksykańskie Stany Zjednoczone dzielą się na 31 stanów oraz dodatkowy Dystrykt Federalny. Według danych z 2015 roku, kraj zamieszkiwało około 115 milionów mieszkańców, z czego ponad 88% zadeklarowało przynależność do kościoła katolickiego. Gospodarka kraju opiera się głównie na turystyce i eksporcie ropy naftowej – a ta ostatnia kwestia od setek lat jest punktem zapalnym w konflikcie z północnymi sąsiadami.

W jakim języku mówią Meksykanie?
Osoby, które rozważają wyprawę do Meksyku zastanawiają się, w jakim języku najlepiej się porozumiewać z mieszkańcami. Nie ma co ukrywać, bez znajomości nawet podstaw języka hiszpańskiego lepiej nie przekraczać granicy. Praktycznie wszyscy Meksykanie posługują się tym językiem na co dzień, chociaż, co zaskakujące, oficjalnym językiem kraju jest… meksykański! Język meksykański to unikalna mieszanka języka hiszpańskiego oraz języków indiańskich. Jeśli chodzi o języki indiańskie, to oficjalnie zaakceptowano ich 63 odmiany. Oczywiście, język angielski jako język międzynarodowy również jest akceptowany, głównie na oficjalnych stronach internetowych. Co ciekawe, w Meksyku, głównie w obrębie Dystryktu Federalnego, mieszka kilka tysięcy Polaków (stanowią mniejszość), ale część z nich oferuje usługi turystyczne oraz wycieczki w języku polskim.

Czy kuchnia meksykańska jest odzwierciedleniem temperamentu narodu?
Meksykanie uchodzą za jeden z radośniejszych i pozytywnie nastawionych do życia narodów na świecie. To ludzie pokornie nastawioni do przeciwności losu oraz uroczyście celebrujący każdą nadarzającą się okazję i święto. W istocie, trudno spotkać bardziej roześmianych ludzi, których dewizą jest chwytanie dnia i czerpanie z niego pełnymi garściami. Dla Europejczyków często wydają się niepoważni i lekkomyślni, a z drugiej strony fascynuje nas ich temrament – są emocjonalni, ruchliwi i ekspresywni. Być może nam przydałoby się trochę ich energii? Meksykanie są bardzo spontaniczni, np. za normalne zachowanie uchodzi tańczenie salsy w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, a do legend przechodzą wyprawiane przez nich święta, jak np. Święto Zmarłych. Meksykańskie obchody Święta Zmarłych zostały wpisane na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Jak Meksykanie obchodzą Dzień Zmarłych? Wygląda to tak, że spotykają się przy grobach rodziny i bliskich i przez całą noc wspominając te osoby i przywołując różne wspomnienia z nimi związane – podczas hucznej biesiady i klimatycznych lampionów. Głośno śpiewają, śmieją się i ogólnie to święto uchodzi za bardzo wesołe i pozytywne – chodzi głównie o wdzięczność za to, że było nam dane żyć chociaż przez chwilę z osobami, które odeszły, a teraz wierzymy, że przychodzą nas odwiedzić z zaświatów. Meksykanie uwielbiają także turystów, traktując ich jako serdecznych gości –trudno jest przejść obojętnie obok imprezujących Meksykan. Jeśli natomiast chodzi o kuchnię, to mieszkańcy Meksyku przywiązują do niej ogromną wagę, a gotowanie traktują jak prawdziwy rytuał. Nie ma chyba Meksykanina, który przyrządziłby jakąś potrawę tylko dla siebie, bo tutaj zawsze robi się o wiele więcej jedzenia, niż jest potrzebne – zakłada się gości. Mówi się, że ich kuchnia to jedna z najostrzejszych na całym świecie, bo nie oszczędzają na chili i wyrazistych przyprawach.