Czerwiec to miesiąc, na który z utęsknieniem czekają setki tysięcy dzieci. Koniec roku szkolnego, lekcji, odrabiania zadań, nauki i dodatkowych zajęć – słodka wolność, odpoczynek i mnóstwo czasu by dać się we znaki rodzicom! Rodzicom, którzy również czekają na swój urlop jak na Zbawienie… Właśnie dlatego ważne jest, by planując wakacyjny rodzinny wyjazd wybrać takie miejsce, które będzie przyjazne zarówno rodzicom, jak i dzieciom – tak, aby i jedni i drudzy mieli coś dla siebie i nie wchodzi sobie nawzajem w drogę. Zachęcamy do przeczytania krótkiego poradnika, w którym zebraliśmy kraje, które – naszym zdaniem – należą do najlepszych wyborów jeśli chodzi o wypad całą rodziną.

Bułgaria – w tym bałkańskim kraju, w miejscowości Złote Piaski, znajduje się uzdrowisko Św. Konstantyna i Heleny. Znajdziemy w nim m.in.: pełen zjeżdżalni, basenów i innych atrakcji wielki park wodny Aquapolis, który nasze dzieci pokochają. Dorośli również będą mieli tu coś dla siebie: choćby okazję do odpoczynku na plaży, czy interesujące miejsca do zwiedzenia, jak np. pobliską Warnę czy urokliwą miejscowość Bałczik.

Chorwacja – chorwacki klimat i pogoda sprzyjają udanym wakacjom. Zamki z piasku na cudownych plażach, taplanie się w błękitnej wodzie – to spodoba się chyba każdemu dziecku. A co poza tym? W stolicy, Zagrzebiu, warto pokazać im zoo, czy Muzeum Techniki pełne modeli pociągów i statków kosmicznych. Do tego, w Chorwacji warte uwagi są zamki, np. Veliki Tabor, liczne wyspy i wysepki (np. Hvar), parki wodne, np. Istralandia, Aquacolors, a także narodowe – np. Park Jezior Plitwickich.

Grecja – gorące, śródziemnomorskie państwo pełne plaż jak z obrazka i licznych wysepek. Grecja to kolebka europejskiej kultury, dlatego jest to opcja szczególnie polecana miłośnikom historii – zarówno dorosłym, jak i zafascynowanym nią dzieciakom – których na pewno ucieszy wizyta pod Akropolem czy w pałacu w Knossos. A po tej fascynującej lekcji historii nie ma nic lepszego niż ruszyć na piękną grecką plażę!

Słowacja – na naszą listę trafiła również sąsiadka Polski. Słowacja to opcja dla tych, którzy woleliby uniknąć dalekiej podróży, a jednocześnie chcieliby pokazać dzieciom jakiś obcy kraj. Bardzo polecamy rodzinną wycieczkę do położonego we wschodniej jego części Słowackiego Raju, pełnego malowniczych kanionów i wąwozów. Często dołem płynie rzeka, a turyści pokonują je za pomocą kładek, drabinek i łańcuchów. Gwarantujemy, że te trochę starsze z dzieci będą zachwycone (rodzice też)!

Turcja – tu również czekają na Was piękne plaże i kurorty, w których będziecie mogli się zrelaksować. W tym czasie zabawą z dziećmi mogą zająć się wykwalifikowani animatorzy. Prócz tego ciekawe będzie m.in.: zwiedzanie antycznych ruin, rejs z Alanyi wzdłuż miasta i jaskiń – i zawsze nieśmiertelne aquaparki! A do tego wszystkiego, Turcja to całkiem atrakcyjne dla turysty państwo także pod względem finansowym. I jeszcze jedno – całkiem blisko stąd do wspominanej już Grecji!

Włochy – czy jest danie, które dzieci lubią bardziej, niż pizzę? Oczywiście, że nie! Dlatego nasze pociechy pokochają słoneczną Italię, ojczyznę ich ulubionego przysmaku. Nie lada atrakcją będzie też dla nich krzywa wieża w Pizie, rzymskie Koloseum, muzeum Ferrari w Maranello czy też Wenecja ze swoimi słynnymi kanałami i gondolami. Te same punkty mogą spodobać się też rodzicom – poza tym Włochy są po prostu tak piękne, że na każdym kroku znajdziecie coś wartego uwagi.