​Meksyk to ogromny i piękny kraj, znany z przyjaznych i otwartych mieszkańców. Jednak, jak w każdym innym miejscu, w nieznanym otoczeniu, zagraniczni turyści mogą popełnić pewne błędy. Wynikają one z innego stylu życia oraz uwarunkowań kulturowych. Aby ustrzec się takich błędów, warto zapoznać się z naszą listą rzeczy, których podróżni powinni unikać podczas wakacji w Meksyku.

Nie pij wody z nieznanych źródeł
W Meksyku omijaj szerokim łukiem wodę z kranu. Picie wody kranowej może przyczynić się do groźnych chorób. Niewiele restauracji, zwłaszcza w dużych miastach, kiedykolwiek poda klientowi wodę z kranu. Jednak na prowincji, w niewielkich miasteczkach i wioskach warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Najlepiej sprawdzić, czy sałatki nie są myte pod kranem, a kostki lodu są zrobione z wody butelkowanej.

Nie pij alkoholu na ulicy
Chociaż publiczne picie alkoholu nie należy do rzadkości w Meksyku, szczególnie w popularnych miejscowościach turystycznych, w rzeczywistości jest nielegalne. Nie pij na ulicach dużych miast, ponieważ z pewnością szybko przyciągnie to uwagę służb porządkowych.

Nie sięgaj po sos, zanim nie skosztujesz potrawy
Meksykańskie jedzenie jest pełne pikantnych smaków, które mogą być niezwykle intensywne dla tych, którzy nie są do nich przyzwyczajeni. Nawet jeśli lubisz bardzo ostre jedzenie, podczas pierwszych dni pobytu w Meksyku przyzwyczaj swój żołądek do nowych smaków. Zacznij dodawać przyprawy dopiero, gdy jesteś pewien, ze poradzisz sobie z ich ostrością Problemy żołądkowe i biegunka są częste wśród odwiedzających Meksyk, więc unikaj naprawdę ostrych sosów, aż system trawienny ustabilizuje się.

Nie bądź niecierpliwy
Nie traktuj osobiście tego, że ludzie spóźniają się na spotkanie. Prawdopodobnie usłyszysz szereg wymówek dotyczących ogromnego ruchu lub opóźnionych autobusów, ale wkrótce zrozumiesz, że głównym powodem spóźnienia jest taki, a nie inny styl życia. Zrelaksuj się i ciesz się podróżą. Czas meksykański jest niezwykle elastyczny, a próba narzucenia mieszkańcom Meksyku zagranicznych standardów punktualności i tak spełznie na niczym.

Nie zapomnij dać napiwku
Tradycja dawania napiwków w Meksyku nie jest tak silna, jak w krajach europejskich, ale powszechna uprzejmość nakazuje przeznaczenie co najmniej 10 procent rachunku dla kelnera. Ta zasada obowiązuje w restauracjach, kawiarniach, a nawet w barach, w których płacisz za napoje i drinki.

Nie krytykuj meksykańskiego jedzenia
Meksykanie słusznie są dumni ze swojej kuchni, więc unikaj za wszelką cenę jakichkolwiek prób jej dyskredytacji. Możesz nie być fanem tłustych tortilli lub stopionego sera, ale nawet UNESCO w 2010 roku dodało kuchnię meksykańską do swojej listy dziedzictwa kulturowego. Każdy z różnych regionów kraju używa unikalnych składników i wykorzystuje własne technik gotowania, które definiują lokalne potrawy, więc unikaj również generalizowania opinii o kuchni meksykańskiej.

Nie przegap wizyty na jednym z meksykańskich rynków
Rynki są kulturalnym i ekonomicznym centrum życia wielu meksykańskich społeczności i są doskonałym miejscem na poszukiwanie niesamowitego jedzenia, ubrań, biżuterii i rękodzieła. Jeśli znasz choć trochę język hiszpański, powinieneś spróbować swoich sił w targach. Pozwól, aby kupiec pierwszy zaoferował cenę, a następnie skontruj jego propozycję. Targowanie się jest nieodłącznym elementem zakupów na bogatych w różnorodne towary targach Meksyku.