Wyspy Owcze to niezwykle interesujący pod względem geograficznym obszar. Archipelag wulkaniczny składający się osiemnastu wysp znajduje się między Islandią, Wielką Brytanią i Norwegią. Krajobrazowo najbliżej mu jednak do Islandii. Ten cudowny kraj kusi niepowtarzalnymi widokami i ciekawą kulturą. Co warto odwiedzić, będąc na Wyspach Owczych?

Thorshavn

Thorshavn to największe miasto całego archipelagu i jednocześnie stolica Wysp Owczych. Ciekawostką jest, że to właśnie tutaj mieszka 1/4 mieszkańców całego kraju. Miasto jest usytuowane na wyspie Streymoy i szacuje się, że data jego założenia przypada na X wiek. Charakterystycznym elementem krajobrazu są tradycyjne drewniane domy farerskie, których dachy pokryte są trawą. Na przestrzeni minionych wieków mieszkańcy miasta musieli wielokrotnie zmagać się z najazdami piratów. Obecnie jest to jedno z najlepiej rozwiniętych miast na całym archipelagu. Znajdziemy tutaj całe mnóstwo interesujących zabytków, m.in. Munkastovan, czyli wieloletnią rezydencję mnichów czy budynek, w którym zbierano podatki od wyspiarzy. Jego historia sięga XVII wieku. Sporą atrakcją jest również Bryggihúsið, czyli browar, którego historia z kolei sięga drugiej połowy XVIII wieku. Zdecydowanie warto udać się do Domu Nordyckiego, czyli Norðurlandahúsið. Jest to muzeum, w którym będzie można zapoznać się z kulturą Wysp i innych krajów skandynawskich. Godnym polecenia miejscem jest również Farerskie Muzeum Historii Naturalnej. Obiekt dzięki się na kilka oddziałów, m.in. botaniczny, zoologiczny oraz geologiczny. To Thorshavn warto wybrać się zwłaszcza w sierpniu, bo to właśnie w tym miesiącu co roku organizowany jest rewelacyjny festiwal jazzowy, który trwa około tygodnia.

Mykines

Mykines to malownicza zielona wyspa znajdująca się w najbardziej wysuniętej na zachód części archipelagu. Ciekawostką jest, że na wyspie mieszka zaledwie jedenaście osób. Jest to miejsce, w którym piękno natury zachwyca właściwie na każdym kroku. Górzyste tereny porośnięte zieloną trawą robią niesamowite wrażenie. Nieopodal Mykines znajduje się nieco mniejsza wysepka, na którą można się dostać wyłącznie pieszo. Metalowo-drewniany most jest zamontowany tuż nad malowniczym przesmykiem i stanowi jedną z większych atrakcji na wyspie. Turyści przybywają w to miejsce również ze względu na wielobarwnych mieszkańców. Na Mykines mieszczą się liczne kolonie maskonurów oraz głuptaków.

Sørvágsvatn

Sørvágsvatn to największe jezioro Wysp Owczych i jednocześnie miejsce, które poniekąd stało się wizytówką całego archipelagu. Dzieje się tak ze względu na nietypowe usytowanie jeziora. Znajduje się ono mniej więcej czterdzieści metrów nad poziomem morza i łączy się z nim niesamowitym wodospadem. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Wyspach Owczych. Nie bez powodu mówi się również, że jest to prawdziwy raj dla fotografów i miłośników natury.