Birma jest jednym z ciekawszych punktów na szlaku turystycznym w Azji Południowo-Wschodniej. Jest to jednak kraj, który dopiero niedawno otworzył swoje drzwi dla turystów. Podróże tutaj oznaczają wiele wyzwań, z którymi nie spotkamy się na taką skalę w innych krajach azjatyckich. Infrastruktura turystyczna dopiero raczkuje. Jednak warto odwiedzić Birmę, bo ten nieodkryty jeszcze kraj dostarcza wielu satysfakcjonujących doświadczeń.

Niezwykłe ruiny świątyń
Kiedy myślimy o starożytnych miastach i ruinach świątyń w Azji, od razu pojawia się w naszej głowie Angor Wat w Kambodży albo Hampi w Indiach. Ale ruiny Bagan w centralnej Birmie są bez wątpienia najbardziej spektakularnymi i najmniej turystycznymi ruinami, jakie można zobaczyć. Słońce tańczące na zboczach świątyni tworzy fantastyczne spektakle. Położona w najbardziej zielonym regionie Mandalaj w Birmie, budowla jest wielką, rozciągającą się na 26 km kwadratowych świątynią, która może rywalizować wielkością z Machu Picchu i Angkor Wat. Tutaj zobaczymy ponad 3000 skomplikowanych i skromnych świątyń, które zostały zbudowane prawie tysiąc lat temu. Prawdziwi poszukiwacze przygód mogą zapuścić się w głębsze regiony kraju i zwiedzić wspaniałe ruiny świątyni w Mrauk Au. Są tak odległe, że najprawdopodobniej będziemy je mogli mieć, choć na chwilę tylko dla siebie.

http://planetescape.pl/oferta/podroz-birma-birmanski-mistycyzm/


Nieodkryte miejsca
Birma jest bardzo masywnym krajem, posiadającym wiele ukrytych klejnotów, o których wiedzą jedynie mieszkańcy. Bardzo łatwo jest wysiąść gdzieś na uboczu i trafić do ciekawych świątyń, ruin, gór czy jaskiń. Ludzie, których można spotkać w odległych rejonach w górach Shan, często nie widują żywej duszy w ciągu kilku miesięcy, a nawet lat. Wiele fantastycznych reliktów przeszłości nie zostało uwzględnione w żadnym przewodniku. Podróżując po kraju można się np. natknąć na pole pełne posągów Buddy, ukryte wśród dżungli. Tylko od lokalnych mieszkańców moglibyśmy dowiedzieć się, kto je stworzył, kiedy i w jakich okolicznościach, ale bardzo często nie ma o to kogo zapytać.

Unikalne, smaczne i autentyczne potrawy
Jedzenie w Birmie jest nie tylko tanie, ale także obfite i bardzo smaczne. Co więcej, kuchnia tego kraju jest unikalna. Birmańskich dań nie serwuje się poza jej granicami. Z pewnością trudno nam będzie znaleźć jakąś birmańską restaurację w Europie. Potrawy birmańskie przyrządzane są na bazie lokalnych, tajlandzkich, indyjskich i chińskich składników, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę położenie geograficzne kraju. Najbardziej bogatymi i popularnymi potrawami w Birmie są Mohinga (makaron ryżowy z sosem pomarańczowym i rybą), Shan Noodles (tradycyjne makarony mieszane z kurczakiem w sosie z fasoli, warzyw i orzeszków ziemnych) oraz Onnokauswe (makaron gotowany w mleku kokosowym). Mówiąc o Birmie trudno nie wspomnieć o tanich, świeżych i niezwykle soczystych owocach tropikalnych.

Majestatyczne góry i dziewicze plaże Birmy
Birma jest zdecydowanie górzystym krajem. Krajobrazy są tutaj niezwykłe. Od pasm górskich między wybrzeżem, a Himalajami, do żyznych dolin, takich jak dolina Irrawaddy. Niezależnie od tego, czy chcemy się zrelaksować i pooddychać chłodnym, górskim powietrzem, czy pragniemy korzystać z aktywnej podróży i podziwiać piękno majestatycznych szczytów, Birma spełni nasze oczekiwania.

Jeżeli interesuje nas plażowanie z dala od turystycznych miejsc i tłumów imprezowiczów, możemy uciec na birmańskie plaże. Nawet, jeżeli Birma nie jest znana ze swoich plaż, posiada aż 1200 km wybrzeża, od Ngapali do błogosławionego obszaru Tanintharyi, a tutejsze plaże zachwycają swoim naturalnym, dzikim pięknem.