Podróż z dzieckiem samolotem wydaje się niektórym niemożliwym do zrealizowania przedsięwzięciem. Okazuje się jednak, że nie ma się, czego obawiać. To nowe doświadczenia, które z pewnością wzbogacą życie dziecka. Maluchy nienajgorzej znoszą podróż i całkiem nieźle radzą sobie na pokładzie samolotu. Nie należy odbierać im szansy na przygodę kierując się nieuzasadnionymi wątpliwościami i lękami. Trzeba natomiast odpowiednio przygotować się do drogi. Na co należy zwrócić uwagę?
Formalnosci przed podróżą
Dodatkowe formalności odstraszają wielu rodziców. Jednak wcale nie ma ich aż tak dużo. Dziecko lecące samolotem powinno posiadać wymagane dokumenty. To kwestie, o które bez wątpienia warto zadbać na długo przed wyjazdem. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Pamiętajmy o tym, że wyrobienie dokumentów wymaga czasu. Małoletni w ruchu międzynarodowym muszą posiadać dowód osobisty lub paszport. Chodzi przede wszystkim o możliwość potwierdzenia ich tożsamości.
Czy istnieją ograniczenia wiekowe
Pewne ograniczenia istnieją. Samolotem nie mogą podróżować noworodki przed ukończeniem pierwszego tygodnia życia. Jednak przepisy te są chyba kwestią czysto formalną, bo przecież żaden rodzić nie wybrałby się na pokład samolotu z takim maluszkiem. Rodzice zazwyczaj pierwszą podróż samolotem odkładają do momentu, gdy ukończy ono kilka miesięcy. Wydaje się to rozsądnym rozwiązaniem, gdyż młodsze niemowlaki są bardzo podatne na infekcje, a długi lot mógłby je na nie narazić.
Miejsce dla dziecka w samolocie
Istnieją różne przepisy wprowadzane przez poszczególne linie lotnicze dotyczące miejsca dla dzieci w samolotach. Zwyczajowo, maluchy do drugiego roku życia podróż spędzają na kolanach swoich rodziców. Jest to uzasadnione, bo gdzie dziecko będzie czuło się bezpieczniej, niż przytulone do mamy lub taty. Takie maluszki nie mogą także posiadać swojego odrębnego bagażu. Niektóre linie lotnicze oferują możliwość podróżowania dziecka w specjalnym foteliku, ale o takie kwestie warto pytać jeszcze przed zakupieniem biletu. Po ukończeniu drugiego roku życia mali pasażerowie mogą zająć w samolocie własne miejsca i poczuć się jak pełnoprawni podróżni. Jednak mama obok trzymająca za rączkę zawsze się przyda.
Dzieci obowiązuje pierwszeństwo
Wobec rodzin z dziećmi przewoźnicy stosują udogodnienie polegające na pierwszeństwie wejścia na pokład. To praktyczne rozwiązanie, bo dzieci w kolejkach do wejścia oznaczają z reguły spore zamieszanie. Po wejściu do samolotu czeka nas jeszcze wybór miejsca. Dobrze rozważmy, czy lepiej posadzić malucha przy oknie, skąd może podziwiać niesamowite widoki, czy lepiej umiejscowić go bliżej przejścia, aby nie było problemów z wstawaniem i wychodzeniem do toalety.
Wózek to nie nadbagaż
Limity bagażowe nie dotyczą wózków dziecięcych. Jeżeli więc chcemy zabrać wózek w podróż nie będziemy mieli z tym najmniejszego problemu. Całkowicie złożony wózek przewożony jest nieodpłatnie nawet, jeżeli podróżujemy tanimi liniami lotniczymi. Gdy wchodzimy na pokład, oddajemy go obsłudze do zdeponowania w luku bagażowym. Zostanie nam oddany po wylądowaniu. Wiele rodzin nie wyobraża sobie podróżowania bez wózka, choć podczas długich zagranicznych wojaży lepiej sprawdzają się ergonomiczne nosidełka lub chusty.
Higiena i jedzenie
W toaletach samolotów można skorzystać z przewijaka, więc czynności higieniczne nie są utrudnione. Również z posiłkami damy sobie radę. Mamy karmiące piersią mają najłatwiej. Jednak obsługę samolotu można swobodnie poprosić o podgrzanie wody, mleka czy słoiczkowego jedzenia. Co prawda istnieją przepisy, mówiące o ograniczeniu ilości przewożonych płynów. Te limity nie dotyczą jednak pokarmów dla niemowląt.
Im dłuższe trasy, tym więcej udogodnień
W przypadku dłuższych tras wiele regularnych linii lotniczych zapewnia dodatkowe udogodnienia dla maluchów. Rodzice mogą liczyć na rozmaite akcesoria do pielęgnacji oraz łóżeczka turystyczne. Na najmłodszych czekają zaś drobne upominki. Również lotniska są odpowiednio przygotowane do wizyty dzieci. Istnieją tu specjalne pomieszczenia przeznaczone do opieki, a nawet place zabaw. Te gesty w stronę rodzin z dziećmi zachęcają do podróży z maluchami coraz więcej rodzin.
Ceny biletów
Dzieci do drugiego roku życia podróżują zazwyczaj za niewielką dopłatą. Koszt nie jest zbyt duży, bo wynosi 10 % ceny biletu dla dorosłego. Natomiast dla starszych dzieci konieczne jest wykupienie standardowego biletu. Wiele linii lotniczych proponuje jednak zniżki. Warto, więc dowiadywać się w poszczególnych liniach lotniczych, czy istnieją jakieś specjalne promocje.
czerwca 14