Park Narodowy Cotopaxi znajduje się w niewielkiej odległości od Quito. Będąc, zatem w stolicy Ekwadoru, możemy poświęcić jeden dzień na wędrówkę jego szlakami. Park wygląda oszałamiająco we wczesnych godzinach rannych lub późnych popołudniowych, warto, zatem zastanowić się także nad nocowaniem w jego rejonie i wyruszeniem na wyprawę w odpowiednim czasie. Najlepsza pora na odwiedzenie Parku Cotopaxi to okres od połowy lipca do początku października. Trwa wówczas suchy i wietrzny sezon. Jeżeli planujemy zwiedzanie parku, wybierzmy, więc ten czas na naszą wyprawę do Ekwadoru.

Wizyta w parku to przede wszystkim spotkanie z przyrodą. Mając trochę szczęścia na niebie możemy oglądać orły lub kondory. Natomiast w niższych partiach wzgórz schronienie mają wilki, pumy, andyjskie niedźwiedzie, popularne w Ekwadorze lamy oraz kozły śnieżne.

Wycieczka do Laguny Limpiopungo
Laguna Limpiopungo to sezonowe jezioro, które pojawia się na terenie parku w porze deszczowej. Jest domem mewy anany, którą można zobaczyć tutaj przez cały rok. Teren ten obfituje w różnorodne ptactwo. Wzdłuż szlaku turyści mogą podziwiać także najmniejsze ptaki na świecie, czyli kolibry. Natomiast na końcu trasy pasą się często dzikie konie.

Wycieczka do Refugio
Ekwadorczycy lubią pozostawać w kontakcie ze swoimi górskimi bóstwami, a najlepszym sposobem na to jest wznoszenie się jak najwyżej. Na terenie Parku nie jest to trudne. Wysokich szczytów tu nie brakuje. Od wybuchu wulkanu Cotopaxi w sierpniu 2015 r. Park Narodowy zatrzymał wszystkie wspinaczki na szczyt Cotopaxi, ale ponownie otworzył szlak do Refugio na wyspie Jose Ribas. Góra osiąga wysokość 4.500 metrów n.p.m. Wspinaczka szlakiem to nie lada wyzwanie. Wędrówka jest męcząca i wymaga dobrej pracy płuc, jednak na szczycie czekają na nas niesamowite widoki.

Wyprawy rowerowe
Kilka firm oferuje górskie wycieczki rowerowe po Parku Narodowym Cotopaxi. Najczęściej zaczynają się one na wyspie Jose Ribas i kierują się prosto do góry na nieutwardzoną drogę. Inne prowadzą główną drogą do Laguny Limpiopungo. Podróżując rowerem, a nie samochodem, zobaczymy znacznie więcej. Będziemy mieli także większe szansę sfotografowania dzikiego konia i spotkania prawdziwej gwiazdy Ekwadoru - Hummingbird z jasno purpurową głową i białą klatką piersiową.

Cotopaxi. Drzemiący smok
Największa atrakcją Parku Narodowego Cotopaxi jest wulkan o tej samej nazwie. To jeden z najwyższych wulkanów na świecie. Liczy prawie 5900 m. n.p.m i wciąż pozostaje aktywny. Wulkan charakteryzuje się idealnym, stożkowym kształtem. Powyżej wysokości 4750 m. n.p.m. występują wieczne śniegi. Śnieg pokrywający szczyt Cotopaxi jest widoczny z daleka. Odznacza się idealnie na tle nieba. Średnica krateru w najszerszym miejscu wynosi 700 metrów. Cotopaxi jest wymieniany wśród najbardziej aktywnych wulkanów naszej planety. Wykazuje aktywność od ponad czterech tysięcy lat. Do roku 1952 miało miejsce aż 59 erupcji.

Najsilniejszy wybuch Cotopaxi wystąpił na przełomie 1532 i1533 roku. Zrównał on z ziemią miasto Tacuna. Kolejna spektakularna erupcja nastąpiła w 1744 roku. Wybuch był wówczas słyszalny w Kolumbii, a więc około 800 km od wulkanu.

W 2015 roku drzemiący Cotopaxi znów się przebudził. Wystąpiły niewielkie trzęsienia ziemi, a eksperci zarejestrowali ruchy magmy wewnątrz wulkanu. Z krateru zaczęły wydobywać się obłoki pary i gazu wyrzucane na odległość nawet jednego kilometra. To wówczas władzę podjęły decyzję o zamknięciu tras wiodących na Cotopaxi. Warto wspomnieć, że większy wybuch wulkanu stanowiłby olbrzymie zagrożenie dla stolicy Ekwadoru liczącej 3 miliony mieszkańców.