Podróż do Japonii jest marzeniem wielu zachodnich i europejskich turystów. Japonia fascynuje nas z wielu względów, po pierwsze, przez nieustanny i konsekwentny rozwój i budowanie najnowocześniejszego imperium technologicznego na Ziemi. Po drugie, przez wciąż żywą tradycję samurajów, szogunów i gejsz. Po trzecie, przez kulturę mangi i anime. Poza tym ciekawi nas, czy Azjaci są tacy, jakich ich kreuje Zachód – wychowani w kulcie pracy i obowiązkowego życia, zachowawczy i niezbyt wrażliwi na przyziemne sprawy. Wycieczka do Japonii na pewno będzie niesamowitym doświadczeniem, po którym popatrzymy na współczesny świat z innej perspektywy. Dzisiaj opowiemy trochę o tym wyspiarskim kraju i o miejscach, w które warto się wybrać. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Geografia Japonii: jak w niesprzyjających warunkach stworzyć imperium
Japonia jest wyspiarskim krajem położonym na obszarze o wysokiej aktywności sejsmicznej. Trzęsienia ziemi to właściwie codzienność, a tsunami i wybuchy wulkanów zdarzają się częściej, niż w innych częściach świata. Japońskie wyspy mają ukształtowanie raczej wyżynne i górzyste, niziny zajmują niewielki obszar (rozciąga się pomiędzy Tokio a Osaką). Archipelag japoński składa się z czterech wysp, od północy: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Jeśli chodzi o podejście Japończyków do przyrody, można rzec, że jest praktyczne. Co prawda cenią sobie bogactwo natury, ale wolą uporządkowaną i zaprojektowaną zieloną przestrzeń, niż dziko rosnące dżungle. To cecha tego społeczeństwa, które lubi kontrolować każdy obszar życia. Być może dzięki temu stworzyli jedno z najbardziej rozwiniętych gospodarczo i technologicznie krajów na świecie w bardzo niesprzyjających warunkach. Japońska architektura jest przygotowana na każdą katastrofę naturalną, jaka może się przytrafić tak, by zminimalizować szkody. W Japonii występują cztery pory roku, przy czym najpopularniejszym turystycznie okresem jest wiosna, czas, w którym kwitną wiśnie i śliwy, oraz inne rośliny. Przez dwa tygodnie mamy szansę zobaczyć zupełnie inne oblicze tego państwa.
Jeżeli szukasz ofert podróży do Japonii - sprawdź
http://planetescape.pl/kraj/japonia/!
Przystanek Tokio
Tokio, stolica Japonii, jest metropolią z prawdziwego zdarzenia. Mówi się nawet, że to najciekawsze miasto na świecie. Nie chodzi tylko o niesamowity koloryt – zwykle na pierwszy rzut oka podróżnych zachwycają poprzebierane w różne postacie Azjatki, neonowe ulice i dziwaczne punkty usługowe. Tokio jest przeogromne i zaskakuje na każdym kroku, bo nawet z pozoru zwykłe wyjście po zakupy może być wyzwaniem dla Europejczyka. Obok ogromnych sklepów Apple oraz innych znanych marek, stoją w zaciszu buddyjskie świątynie, bardzo zadbane. Zwiedzając je mamy wrażenie znalezienia się w zupełnie innej rzeczywistości, odcięci od świata. Właśnie w świątyni możemy uczestniczyć w rytuale parzenia herbaty. To niesamowite doświadczenie - bo nagle z codziennej adrenaliny i biegu po zatłoczonych ulicach lądujemy w miejscu, gdzie maksymalnie skupiamy się na każdym powolnym ruchu mistrza ceremonii. Typowy proces parzenia i picia herbaty trwa około 4 godzin, a ma się wrażenie, jakby minęła zaledwie minuta. Będąc w Tokio koniecznie zajrzyjcie do dzielnicy Shibuya, gdzie sektor handlowo-usługowy jest bardzo rozwinięty. Shibuya słynie też jako topowa dzielnica mody. Kolejnym punktem na liście „must see” w Tokio jest Pałac Cesarski i otaczające go ogrody. Pomimo tego, że pałac można zwiedzić w środku tylko dwa razy w roku, po ogrodach można pospacerować każdego dnia. Właśnie tutaj zobaczycie mistrzostwo architektury ogrodowej – urokliwe ścieżki, fontanny, wodospady, altanki i mostki. Ciekawym pomysłem będzie wycieczka na najbardziej elitarną tokijską dzielnicę - Ginzę, i zobaczyć, jak wygląda luksusowy butik.
Przystanek Kioto
Kioto niegdyś było stolicą Japonii i główną siedzibą cesarza. Dzisiaj jest miastem buddyjskich świątyń i gejszy, kulturalnym centrum Japonii. Odbywa się tutaj co roku wiele artystycznych festiwali, na które przyjeżdżają ludzie z całego świata. Znajdziemy w Kioto również mnóstwo muzeów i galerii sztuki japońskiej, do których wstęp jest często całkowicie za darmo! Będąc w Kioto nie można pominąć zabytkowej części miasta, którego zabytki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Japończycy bardzo dbają o historyczne budowle i stale prowadzą w nich prace konserwatorskie. Kioto jest zdecydowanie spokojniejszym miastem od Tokio, warto tutaj zostać kilka dni dłużej i pomedytować w pięknych ogrodach. Poza tym nie zapomnijcie przejść się na sushi i ramen.
lipca 14