Osławiony przez przezabawny film animowany o czwórce dzikich zwierząt wychowanych w ZOO, które poszukują swojego prawdziwego miejsca na ziemi. Nieznany i tajemniczy. W latach 30tych XX wieku zrodziły się nieśmiałe i nigdy niespełnione plany o skolonizowaniu tego miejsca przez Polskę. Plany niestety legły w gruzach, a szkoda, bo dzięki temu dziś być może latalibyśmy krajowymi lotami na… Madagaskar.

Ten fantastyczny skrawek lądu na Oceanie Indyjskim wciąż jest rzadko odwiedzany przez turystów. Uchodzi za miejsce dzikie i być może trochę niebezpieczne, ale z pewnością jest warte odwiedzenia. Oferuje wiele niesamowitych widoków, możliwość spotkania z fauną i florą jakiej trudno szukać gdziekolwiek indziej na świecie, a także szansę na doświadczenie kultur odmiennych od naszej, jak mało które.

Na rozciągającej się niedaleko afrykańskiego wybrzeża wyspie są i góry i lasy i pustynie i plaże…Jest w czym wybierać, a tak naprawdę najlepiej byłoby zobaczyć wszystko! Czego z pewnością nie można przegapić?
Ponieważ międzynarodową wizytówką Madagaskaru stały się lemury, wspomnieć muszę na początek o rezerwacie Vakona znajdującym się w Parku Narodowym Andasibe. Tam można doświadczyć bliskiego spotkania z tymi kudłatymi, wielkookimi zwierzątkami. Również sam Park Narodowy robi wrażenie - to dziki las tropikalny i rzeki z niewielkimi, ale pięknymi wodospadami, Podobne widoki spotkać można w kolejnym Parku Narodowym - Ranomafana. Tam uroku dodaje też rzeka Namorona - miejscami szeroka i leniwa, miejscami rwąca i szalona.

Kliknij - Planetescape.pl - i zobacz ofertę najlepszej wycieczki na Madagaskar! 


Wśród parków narodowych Madagaskaru nie sposób pominąć też parku Isalo. To miejsce zachwyca niesamowitymi formacjami skalnymi, feerią barw, i wyjątkowymi krajobrazami; doskonale nadaje się na długie piesze wycieczki.
Całkiem po drugiej stronie kraju natomiast znajduje się słynna Aleja Baobabów. Przy drodze między Morondava a Belon’i Tsiribihina jest takie miejsce, gdzie koniecznie trzeba będzie się zatrzymać, a przynajmniej bardzo zwolnić tempa. Po obu stronach drogi rosną bowiem gigantyczne baobaby, o rozłożystych, wysokich koronach i nieziemsko szerokich, gładkich pniach. Te wyjątkowe drzewa można znaleźć w wielu miejscach na Madagaskarze, ale tu, przy samej drodze pośrodku niczego wyglądają jeszcze bardziej imponująco.

A gdy przyjdzie ochota na zmianę krajobrazu, wybrać się można na nieco bardziej na południe, gdzie znajduje się łancuch górski Andringitra. Na Madagaskarze nawet góry są zupełnie inne. Te tutaj w niczym nie przypominają naszych Tatr, są raczej wielkim masywem niemal pionowych skał o brązowo-czerwonym zabarwieniu. Dokoła jednak nie brakuje pięknych tras pieszych dla wszystkich spragnionych ruchu.

Dla miłośników skalistych krajobrazów jest też Tsingy de Bemaraha - imponujący masyw składający się z wapieni, który przez swoją surowość i ostre kontury wygląda zupełnie, jak z innego świata.
Zmierzając dalej na południe kraju nie sposób nie wspomnieć o Tulear. To miasteczko nad Oceanem Indyjskim przyciąga pięknymi plażami i świetnymi warunkami do surfingu. Aby się tam jednak dostać, może okazać się konieczny przejazd przez pustynię, co będzie z pewnością nie lada przygodą. Tulear to zresztą nie jedyne miejsce z fantastyczną, rajską plażą.
Bardzo niedaleko znajduje się też nadbrzeżna wioska Ifaty, gdzie zaznać można odpoczynku i zrelaksować się w niebiańskich okolicznościach przyrody. Być może znajdzie się nawet miejsce, aby powyginać śmiało ciało w rytm muzyki.

Niełatwo przybliżyć całe piękno i egzotykę Madagaskaru. Zróżnicowanie krajobrazów i ilość rzeczy niezwykłych, które można tam zobaczyć zapierają dech w piersiach. Mimo to Madagaskar doskonale chroni się przed nawałem turystów i dzięki temu zachowuje swoją wyjątkową, dziką naturę.