Malakka należy do najstarszych miast Malezji. Niegdyś stanowiła bardzo ważny ośrodek handlowy, obiekt walki największych kolonizatorów. Dziś przyciąga turystów pozostałościami z tamtych burzliwych czasów. Malakka była także bardzo ważnym ośrodkiem szerzenia islamu w Malezji. Wszystko za sprawą arabskich kupców, którzy zanosili tę religię w najdalsze zakątki kraju. W 2008 roku Malakka została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Pozostałości po Holendrach i Portugalczykach
Na pierwszy rzut oka Malakka to jedno ze spokojnych, prowincjonalnych miast, jakich pełno na całym świecie. Jednak nawet krótki spacer jej ulicami pozwala się przekonać, że jest zupełnie inaczej. Właściwie na każdym kroku można się tu natknąć na pamiątki po czasach kolonialnych, kiedy to port przeżywał swój największy rozkwit.

Do obowiązkowych atrakcji należy Stadhuys. To budynek, który wybudowali Holendrzy w 1650 roku. W dawnych czasach spełniał funkcję miejskiego ratusza. Obecnie jest siedzibą Muzeum Historyczo-Etnograficznego. Niedaleko zlokalizowana jest Ulica Milionerów. Stoją przy niej domy wybudowane przez Holendrów. Czasy Holenderskie przyniosły także powstanie Fortu św. Jana, który powstał w mieście w XVIII wieku.

Malakka posiada też wiele interesujących zabytków z okresu panowania Portugalczyków. W 1512 roku wznieśli oni twierdzę A Famosa, z której w obecnej chwili możemy podziwiać jedynie Bramę św. Jakuba. Reszta budowli nie przetrwała. Ogromną atrakcją jest z pewnością Osada Portugalska, która za sprawą swojego wyglądu i klimatu przywodzi na myśl Lizbonę. Już w czasach współczesnych, bo w 1985 roku powstał tu Plac Portugalski, z licznymi portugalskimi restauracjami i straganami. To miejsce licznych i ciekawych widowisk.

W mieście znajdują się także zabytkowe budowle sakralne. Najważniejsze z nich to: kościół św. Pawła, pochodzący z XVI wieku oraz kościół św. Franciszka Ksawerego z XIX wieku. Patron tej świątyni nie jest przypadkowy. Franciszek Ksawery wsławił się szerzeniem wiary katolickiej nie tylko w samej Malakce, ale również innych rejonach Azji Południowo-Wschodniej.

Muzea w Malakce
Malakka jest bogata w Muzea. Niektóre z nich są naprawdę ciekawe. Na pewno warto wspomnieć o Muzeum Kultury, które mieści się w świetnie odwzorowanej replice dawnego Pałacu Sułtanów. Sama budowla jest imponująca. Pałac został odbudowany na podstawie zapisków z XVI wieku, które zachowały się do dziś. Ekspozycja w muzeum dotyczy głównie historii miasta i całego regionu.

Przykładem niezwykłego muzeum jest replika XVI-wiecznego statku „Flora de La Mar” (Kwiat Morza). Według historycznych przekazów statkiem tym wracał do kraju, po konkwiście Malakki, Afonso de Albuquerque. Zabierał ze sobą dla portugalskiego króla i niewyobrażalną liczbę skarbów zarówno złupionych, jak i otrzymanych w darze od samego króla Syjamu. Niestety, nie miał szczęścia, bo statek razem ze skarbami zatonął w 1511 roku u brzegów Sumatry. Statek zatonął, ale legenda o wielkiej ilości i wartości skarbów przetrwała. Dziś tę oraz inne historie mają przypominać wystawy w Muzeum Morskim, które mieści się właśnie wewnątrz repliki statku.