Chile jest krajem o zadziwiająco zróżnicowanym terenie, od pokrytych śniegiem szczytów Andów, przez kolosalne lodowce, aż po skaliste wybrzeże i tereny pustynne. Wśród tych zdumiewających geograficznych skrajności istnieją liczne centra miast. Można w Chile znaleźć tętniące życiem metropolie, ale i ciekawe nadmorskie kurorty.

Santiago
Chilijska kosmopolityczne stolica skoncentrowana jest wokół rozległej doliny. Znajdują się tutaj podmiejskie parki, restauracje, ciekawe muzea i tętniące życiem kluby nocne, otoczone z jednej strony Andami, z drugiej wybrzeżem chilijskim. Zwiedzający mogą wybierać między neoklasycznymi zabytkami kolonialnego serca miasta, a barami i kawiarniami bohemistyczneej dzielnicy Barrio Bellavista. W pobliżu aż roi się od ośrodków plażowych oraz stoków narciarskich. Stolica Chile to również doskonała baza wypadowa do odkrywania skarbów przyrodniczych jej okolic.

Valparaíso
Na północny zachód od Santiago znajduje się chronione przez UNESCO Valparaíso posiadające najbardziej urzekające wybrzeże w Chile. Miasto słynie ze swych niepowtarzalnych, wielobarwnych domów klifowych, położonych na stromych zboczach i najpopularniejszego poety chilijskiego, Pablo Nerudy, który tutaj mieszkał. Najlepszym sposobem na poznanie tego miejsca jest spacerowanie wąskimi uliczkami, które niczym węże pną się po zboczach.

Putré
Położone na zboczu wzgórza i podparte wzgórzem wulkanu Taapaca, Putré jest atrakcyjną osadą Aymara. Świeże górskie powietrze, urocze kolonialne budynki i spokój pueblo sprawiają, że miejsce zachęca do przystanku. Tym bardziej, że jest to doskonały punkt aklimatyzacyjny przed podróżą do położonego na dużych wysokościach Parku Narodowego Lauca.

San Pedro de Atacama
Ta cicha, północno-zachodnia przystań znajduje się na najbardziej suchej pustyni na świecie. Cieszy się niespiesznym tempem życia i niedużym napływem turystów, którzy spacerują po zakurzonych ulicach wśród charakterystycznych budynków z cegły. Jeśli nie skuszą nas tutejsze rustykalne hotele i restauracje, to z pewnością nie będziemy mogli się oprzeć malowniczym krajobrazom rozciągającym się wokół miasta. Solne kamienie, gejzery wulkaniczne i gorące źródła przyciągają uwagę i stanowią fantastyczne tło dla San Pedro de Atacama.

Arica
Położone na północy miasto portowe Arica korzysta z całorocznego słońca i charakteryzuje się swobodnym tempem życia, które pasuje do jego nadmorskiej scenerii. Arcica bywa nazywana "Miastem Wiecznej Wiosny". Miasto dysponuje wieloma plażami i idealnymi miejscami do surfowania. Będąc tu warto odwiedzić dolinę Azapa, gdzie znajdują się niektóre z najstarszych mumii na świecie. W pobliżu rozciąga się Park Narodowy Lauca.

Pucón
Wielbiciele mocnych wrażeń wyruszają do Pucón, znanego na całym świecie, jako chilijska stolica sportów ekstremalnych. To tutaj znajduje się wspaniały wulkan Lago Villarica. Przez cały rok z myślą o turystach organizuje się w Pucón ekscytujące zajęcia na świeżym powietrzu. Rafting, piesze wycieczki, jazda na nartach, wędrówki po kanionach i wędkarstwo to tylko jedne z wielu możliwości. Miasto wypełniają drewniane sklepy, kawiarenki i hotele pozostające w idealnej harmonii z otaczającym je lasem.

La Serena
Stolica północno-zachodniego regionu Coquimbo, La Serena została założona w 1544 roku i jest drugim najstarszym miastem Chile po Santiago. Jego atrakcją jest wspaniała kolonialna i neokolonialna architektura oraz rozległa piaszczysta linia brzegowa. To idealne połączenie dla tych, którzy pragną zarówno kultury, jak i wypoczynku. Ulice w śródmieściu przyciągają turystów pięknymi kościołami i skrytymi w cieniu drzew alejami, a w okolicy mnóstwo jest malowniczych wiosek oraz winnic, do których organizowane są wycieczki połączone z degustacją chilijskiego wina