Powiedzmy sobie szczerze – czasami perspektywa dłuższego wyjazdu z dziećmi trochę nas przeraża. Nieraz zadajemy sobie pytania: czy im się spodoba? Czy nie będą narzekać? Czy będą grzeczne? Czy będziemy mogli wreszcie w spokoju odpocząć od pracy podczas tego – tak długo wyczekiwanego – urlopu? Rozwiązaniem problemu może być zorganizowanie wyjazdu, który w równym stopniu zadowoli zarówno rodziców, jak i ich dzieci. Poniżej krótko piszemy o tym, w jaki sposób możemy zapewnić naszym pociechom naprawdę odjazdowe wakacje – a przez to samemu skorzystać z nich więcej niż kiedykolwiek.

Odpocznij i Ty
Wybierając cel i formę podróży, z góry określamy, czego mniej więcej spodziewamy się po naszym wyjeździe. Jeśli naprawdę chcemy odpocząć i nie spędzić wcześniej całych tygodni na planowaniu najdrobniejszych szczegółów (nie każdy to lubi), warto pokusić się o wyjazd z biurem podróży. Dla nas, rodziców, najkorzystniej jest, gdy takie wakacje są w formie All Inclusive – wtedy nie musimy się o nic martwić. W wielu krajach jest cała masa kurortów i hoteli przyjaznych rodzinom z dziećmi. W swojej ofercie posiadają liczne atrakcje dla naszych pociech (o tym nieco dalej). Standardem w niemal każdej europejskiej restauracji jest dziś specjalne menu dla dzieci. Często możliwe jest też skorzystanie z usług animatorów, którzy mogą zająć najmłodszych zabawą, ciekawymi animacjami, grami i przedstawieniami. My możemy spędzić ten czas wspólnie z nimi albo skorzystać z „wolnego” i zrelaksować się, na chwilę zapominając o całym świecie.

Aquaparki – i nie tylko
Wspomnieliśmy przed chwilą o atrakcjach dla dzieci. Gry i zabawy to jedno, ale dzieci lubią przede wszystkim robić ekscytujące rzeczy. Dla ogromnej większości z nich czymś takim jest m.in.: właśnie wizyta w aquaparku – a w ciepłych europejskich krajach takich jak choćby Włochy, Chorwacja czy Grecja, jest ich naprawdę całe mnóstwo. Prócz tego wszelkiego rodzaju parki rozrywki z kolejkami górskimi, postaciami z bajek czy kolorowymi karuzelami zawsze będą dobrym pomysłem. Bardzo popularne są też miejsca, które pozwalają zrobić coś ekstra – np. zamki i muzea historyczne, w których można założyć prawdziwą zbroję, postrzelać z łuku albo zrobić własną pieczęć, przewoźnicy oferujący rejsy po pięknych jeziorach, norweskich fiordach lub np. – idźmy na całość – po Morzu Śródziemnym. Albo tajemnicze labirynty skalne, jaskinie i wąwozy – to dla małych urwisów zawsze niezwykła przygoda. Warto popróbować z dziećmi potraw lokalnej kuchni kraju, który odwiedzamy. Fani piłki nożnej będą w siódmym niebie na stadionie swojej ulubionej drużyny, entuzjaści wyścigów na pewno na długo zapamiętają wycieczkę do muzeum motoryzacji, np. Ferrari we włoskim Maranello. Można tak wymieniać i wymieniać…

Wcale nie musi być daleko
Z tego wszystkiego wysnuwa się taki wniosek, że udany wyjazd z dziećmi wcale nie musi oznaczać dalekiej eskapady aż na drugi koniec świata. Dla niektórych z naszych pociech sam fakt wyjazdu „za granicę” jest już przeżyciem samym w sobie i może okazać się świetną bazą do niezapomnianych wspomnień. Tym bardziej, że mnóstwo europejskich krajów – włączając w to również naszych sąsiadów – ma do zaoferowania bardzo ciekawe atrakcje, zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci. Przy okazji, cechuje je też niemała różnorodność, więc rokroczne wakacyjne wypady mogą być zupełnie inne, nawet pomimo, że w sąsiednich zakątkach Europy. Jednak co już wybierzecie – to pozostawiamy Wam, Drodzy Rodzice. Najważniejsze, by wspólnie uczyć się spędzać czas razem z naszymi pociechami.