Na świecie istnieje niezliczona wręcz pula miejsc wartych zobaczenia na własne oczy. Jednym z takich miejsc jest jezioro Lago di Garda, położone w północnych Włoszech. Zbiornik ma długość 51, 9 kilometrów i wielkość 370 kilometrów kwadratowych. Jest to największe i najczystsze jezioro we Włoszech. Z całą pewnością każdy znajdzie nad nim rozrywki, dopasowane do własnych oczekiwań.

Wokół jeziora leży mnóstwo urokliwych, niewielkich miasteczek, oferujących wiele atrakcji, więc jest, z czego wybierać. Zacznijmy, zatem magiczną podróż od południowego brzegu Lago di Garda. Pierwszą rekomendowaną miejscowością jest Peschiera del Garda, zachwycająca kolorowymi domkami nad wodą. Miasteczko nie jest duże, ale mało oblegane i spokojne. Można tu podziwiać wenecko-austriackie fortyfikacje, po części z nich można nawet się przechadzać. Kolejnym przystankiem powinno być Sirmione – bardzo popularny punkt turystyczny. Miasto znajduje się na półwyspie, wcinającym się w głąb jeziora. W sezonie jest tu tłoczono i dość głośno. Jednak widoki i możliwość zwiedzenia okazałego zamku Scalligierich rekompensuje dyskomfort z powodu tłumów. Zamek wybudowany został na polecenie Matino della Scala w XIII wieku. Zamek leży na wyspie na wodzie, z której rozciąga się przepiękny widok na jezioro. W mieście można także podziwiać ruiny willi, która podobno należała do poety Katallusa. Inną miejscową atrakcją są źródła z wodą siarkową, gdyż miejscowość od czasów Cesarstwa Rzymskiego znana jest jako uzdrowisko. Warto odwiedzić Riva del Garda, gdzie można zwiedzić barokową świątynię, Chiesa dell’Inviolata. Kościół ten zyskał sobie miano jednego z najwspanialszych w Trydencie. Inną lokalną atrakcją są ruiny zamku Scaligierich, gdyż ród miał wiele pałacyków i zamków w miejscowościach nad jeziorem. Obecnie znajduje się tutaj Museum Civico, w którym dostępne są liczne wystawy, związane z historią miasta. Z kolei Salo zachwyci odwiedzających swoją promenadą i fascynująca, bogatą historią. Znajdziemy w tym wielowiekowym mieście liczne zabytki, jak katedra Santa Maria Annunziata. Dla miłośników wędrówek i zamków sprawdzi się miejscowość Arco z piękną starówką, pełną wąskich i urokliwych uliczek. Na szczycie wysokiej góry znajduje się tutaj pozostałość po zamku z osadą wewnętrzną, do którego prowadzi droga przez gaj oliwny. Z góry rozciągają się zapierające dech widoki na panoramę miasta i liczne winnice. Inną doskonałą destynacją będzie Malcesine, które oczaruje podróżnych zabytkową starówką i zamkiem warownym, wznoszącym się nad plażą na brzegu jeziora. Zamek został wybudowany również przez rodzinę Scalligierich. Obecnie znajduje się tutaj muzeum, w którym wystawy poświęcone są faunie i florze pobliskiej góry Monte Baldo. Na szczyt góry można wjechać kolejką linową i zakochać się tam w panoramie miasta i jeziora. Przejazd pozwala na podziwianie z lotu ptaka krajobrazu w różnych stron, gdyż wagonik obraca się wokół własnej osi w trakcie wspinaczki na górę. Obowiązkowym przystankiem nad jeziorem jest także miejscowość Limone Sul Garda, słynąca ze swoich limonek i cytryn, co za tym idzie z produkcji limoncello. (włoski likier na bazie cytrusów) oraz produktów cytrusowych w postaci suwenirów, jak mydełka, zapachy, likiery. Z miejscowości kursują rejsy do Riva del Garda czy Malcesine. Wodna trasa przez jezioro jest ciekawą opcją i niezapomnianymi wrażeniami.

Ciekawe jest, że znad jeziora jest przysłowiowy „rzut beretem” do Werony, bo zaledwie 30 kilometrów. Warto przy okazji wybrać się do miasta najsłynniejszych kochanków z szekspirowskiego dramatu. Na miejscu koniecznie trzeba odwiedzić „Casa di Gulietta”, zobaczyć, choć z zewnątrz dom Romea, zwiedzić gród Julii, ale także pozwiedzać cudowną starówkę i przespacerować się nad rzeką.

Chcąc zwiedzić, jak najwięcej w takcie podróży nad jezioro Lago di Garda warto udać się własnym autem lub pomyśleć o wynajęciu jednego. Dzięki temu będziemy mieli możliwość swobodnego poruszania się między miasteczkami. W wielu możemy skorzystać z darmowych parkingów, więc nie musimy martwić się o koszty postoju. Większość atrakcji i biletów wstępu możemy nabyć w okazyjnych cenach, szczególnie poza sezonem. Jezioro Lago di Garda zapewnia niezapomniane przeżycia, nie można się nie zakochać w tych przepięknych widokach, przyjemnym spokoju i wszędobylskiej rodzinnej atmosferze. To jedno z miejsc, niezależnie od wybranej miejscowości, które skradnie serca podróżników.